Itthon Kósa András 2014. július. 19. 07:00

„Az MSZP nem járhatja az Együtt-PM vagy a DK útját”

Új vezetés, új irány, újjáépítendő párt – az MSZP szombati tisztújító kongresszusa előtt lapunknak nyilatkozó politikusok igyekeztek optimistának mutatkozni a választásokon nagyot bukott politikai szervezet jövőjét illetően. Úgy tudjuk, Tóbiás József „balfordulatot” hirdet majd megválasztása után. Egy befolyásos politikusuk szerint csak ők képesek váltópárttá válni – az Együtt-PM-nek és a DK-nak „erre semmi esélye”.

Nem szivárványkoalíciót akar, hanem egy erős baloldali karakterrel bíró MSZP-t, amely előbb-utóbb ismét váltópárttá válik majd – információink szerint nagyjából ez lesz a szombati MSZP-kongresszuson a megválasztott elnök, Tóbiás József beszédének egyik fő mondanivalója. Ő az egyetlen jelölt a posztra, így nem kérdés, hogy nagy többséggel fogják a párt első emberévé emelni. A budapesti politikus ennek ellenére is rengeteg energiát fordított az elmúlt hetekben a tisztújításra, ellenjelölt nem lévén, nem belső kampányt folytatott, hanem azt próbálta minél szélesebb körben felmérni, a tagság, az aktivisták milyen új MSZP-t szeretnének.

 

Gúr Nándor érkezik a kongresszusra
hvg.hu/Horváth Szabolcs

Tóbiás József ezért az elmúlt hetekben hat belső fórumot is tartott, egyet Budapesten, a többit az ország nagyobb városaiban. Ezeken az adott régióban lakó párttagok közül bárki részt vehetett, vagy írásban is elküldhette a véleményét. A párt egyik befolyásos politikusa azt mondta a hvg.hu-nak: a megszólalásokból egyértelmű volt, hogy a párttagság nagy részét nem érdekli a szövetségesekkel folytatott vetélkedés, hanem csak az, hogy képes lesz-e az MSZP valamikor ismét a Fidesz kihívójává válni. „Teljesen egyértelmű volt, hogy azt várják az új elnöktől, hogy kezdje el a párt újjáépítését. Világos a helyzet: ha a következő két évben nem állítunk magunk mellé stabilan legalább 300 ezer szavazót, akkor az MSZP-nek nincs jövője. Arra pedig senki nem vevő, hogy elkezdjünk csak a saját közvetlen táborunknak játszani, mint teszi azt az Együtt-PM vagy a DK. Az MSZP nem járhatja az Együtt-PM vagy a DK útját” – mondta a párt egyik befolyásos politikusa.

Nincs központi ukáz

A küszöbön álló helyhatósági választások, az együttműködés vs. külön indulás körüli viták ettől függetlenül ezen a kongresszuson nem kerülnek szóba, legfeljebb-ha egy-egy küldött felszólalásában megemlíti. „Nem is lenne jó, ha valamilyen központi ukáz lenne erre, hiszen az önkormányzati stratégiánk lényege éppen az, hogy mi nem szólunk bele a helyi szervezetek megállapodásaiba” – mondta egy volt pártvezető.

Tóbiás Józseftől várják, hogy új utat mutasson a pártban
MTI / Illyés Tibor

„Politikai vita” ettől függetlenül lesz, mármint abban a formában, hogy a vég nélküli tisztújító szavazások között bárki felszólalhat, és beszélhet aktuális politikai kérdésekről. A fő napirendi pont persze a tisztújítás lesz, a kongresszus reggel kilenckor kezdődik, várhatóan dél körül hirdetik ki az elnökválasztás eredményét, ezután Tóbiás József mond beszédet, majd ismét választanak, többek között alelnököket, elnökhelyetteseket, elnökséget, pénzügyi ellenőrző bizottságot, egyeztető bizottságot, etikai bizottságot – nem véletlen, hogy a szervezők szerint este nyolcig is eltarthat akár az egész.

Úgy tudjuk, összesen mintegy nyolcvanan szerettek volna valamilyen tisztségért indulni, de a jelölést előkészítő bizottság csak nagyjából negyven esetben járult ehhez hozzá. Az alapszabály szerint ugyanis ez a Szabó Vilmos elnökből, és megyei vezetőkből álló testület dönt a benyújtott pályázatok alapján – mert a jelöltté váláshoz ilyet is el kellett készíteni. Így például tudható, hogy Szanyi Tibor és Gúr Nándor elnökhelyettesi jelölését is „elkaszálták”. Úgy tudjuk, Szanyi Tibor esetében a fő indok az volt, hogy a bizottság álláspontja szerint „ha egyszer EP-képviselő, akkor koncentráljon száz százalékban az Európai Parlamentre, ne akarjon itt is és ott is lenni egyszerre”, míg Gúr Nándor jelöltté válását maga a Borsod megyei bizottsági tag sem támogatta, az egykori megyei elnök mögül kihátrált a helyi tagság.

Vita nem lesz?

Tóbiás József mellett szintén vetélytárs nélkül fut neki a tisztújításnak Gőgös Zoltán leendő alelnök és Botka László, a választmány elnöke. A három elnökhelyettesi posztért öten (Ujhelyi István, Lukács Zoltán, Tóth Csaba, Kovács László, Márton Roland), míg az elnökségi helyekért mintegy harmincan szállnak ringbe (köztük Demeter Márta, Tüttő Kata, Kunhalmi Ágnes, Gurmai Zita, Tóth Bertalan, Gúr Nándor, Balogh András, Braun Róbert, Nyakó István, Katona Tamás, Laskovics Diána, Kunhalmi Ágnes), így ezeken a posztokon lehetnek érdekes eredmények. Kunhalmi Ágnes budapesti MSZP-elnök jelöltsége annyiban pikáns, hogy információink szerint a fővárosi tisztújítás előtt megegyeztek Tüttő Katával (ő is elnökjelölt volt), a nyertes országos posztért már nem indul.

Különösebb vitára nem kell számítani a kongresszuson, előzetesen a most létrehozott Deák Kör egyik állásfoglalása kavart némi nézeteltérést, a többek között Lendvai Ildikót, Braun Róbertet, Steiner Pált, Szekeres Imrét soraiban tudó „kör” a hét elején felhívást tett közzé, miszerint az új vezetés tagjainak legfeljebb egyharmada legyen parlamenti képviselő. Ezzel egy forrásunk szerint az lett volna a cél, hogy a „Mesterházy Attila embereiből álló frakció” befolyása alól kivegyék az irányítást. A felhívás azonban nem egyezik meg a párt jelenlegi alapszabályával, így várhatóan nem fogják komolyan figyelembe venni.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.