Hastífuszt kapott Indiában egy pécsi nő
Már hazaengedték és jobban van az a 57 éves pécsi nő, aki hastífusszal fertőződött meg Indiában. A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában ápolták. Utazása előtt nem kapott védőoltást – írja a bama.hu.
A hastífusz főleg fejlődő országokban terjed, széklettel szennyezett tárgyak, ételek, piszkos kéz közvetítésével. Elsősorban nem hasmenést okoz, inkább magas lázzal, fejfájással jár, súlyos esetekben szövődményei lehetnek, melyek idegrendszeri, szív-, tüdő-, illetve bélrendszeri érintettséget okozhatnak – mondta Bartakovics Mónika tisztiorvos.
Alapos kézmosással, kézfertőtlenítő szerek használatával lehet védekezni, illetve jobb kerülni az olyan ételek fogyasztását, melyek nincsenek alaposan átsütve vagy megfőzve. A gyümölcsöket, zöldségeket inkább csak meghámozva szabad ilyen országokban enni. Ugyancsak alapszabály, hogy még fogmosáshoz, arcmosáshoz is kizárólag palackozott vizet érdemes használni.
A hastífuszt nem szabad összetéveszteni a tífusszal.
Az Indiában megfertőződött nő útitársa nem betegedett meg, és a környezetében végzett szűrővizsgálatok sem mutattak ki fertőződést – olvasható a cikkben.
A betegség ellen védőoltás van, amelyet legkésőbb két héttel utazás előtt célszerű beadatni. Ilyen vakcinát kaptak a pécsi nő környezetében élők és azok, akik ápolták őt.