2014. július. 01. 18:39 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 01. 18:40 Itthon

A Védegylet az Ab-hez küldené a paksi hitelszerződést

A Védegylet levélben kérte Áder János államfőt, hogy aláírás helyett az Alkotmánybíróságtól (Ab) kérjen normakontrollt a Paksi Atomerőmű bővítésével kapcsolatos hitelszerződésről szóló jogszabályról.

Az ökopolitikai egyesület kedden adott ki közleményt, amely szerint a múlt héten az Országgyűlés által elfogadott, az orosz hitelfelvételi megállapodásról szóló jogszabály által rögzített szerződés ellentétes az alaptörvénnyel. 

Az államfőnek címzett levelük szerint a köztársasági elnöknek hivatalából fakadó alkotmányos kötelezettsége, hogy a törvényt az aláírása és kihirdetésének elrendelése helyett megküldje az Ab-hez, és indítványozza azt is, hogy a vizsgálatot magára a megállapodásra is kiterjessze a testület.  

Közlésük szerint, ha a köztársasági elnök ezt nem teszi meg, szervezetük az ombudsmanon keresztül fordul majd az Ab-hez a törvény megsemmisítése érdekében. 

A parlament által múlt hétfőn jóváhagyott hitelmegállapodás értelmében az orosz fél maximum 10 milliárd eurónyi állami hitelt nyújt Magyarországnak a paksi atomerőmű 5-ös és 6-os blokkja tervezéséhez, megépítéséhez és üzembe helyezéséhez szükséges munkálatok, szolgáltatások és eszközbeszerzések finanszírozására.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.