Egy Pósán László által benyújtott törvénymódosító javaslat értelmében a doktori fokozat az olimpiai 1-3. helyezéssel, valamint a Kossuth-díjjal is kiváltható lenne (lett volna) azoknál a felsőoktatási állásoknál, amelyeknél korábban feltétel volt a PhD megszerzése. Mindenki azt találgatta, Schmitt Pál vagy Mocsai Lajos járt-e a képviselő fejében. A hvg.hu-nak azt képviselő mondta: egyikük sem. A javaslatot meg visszavonta.
Június 20-án terjesztette be a fideszes Pósán László azt a törvénymódosító javaslatot a nemzeti felsőoktatási törvényhez, amely lehetővé tenné, hogy a művészeti felsőoktatásban a Kossuth-díj, a testnevelési felsőoktatásban pedig az olimpiai, a paralimpiai, illetve a siketlimpiai 1-3. helyezés váltsa ki a doktori fokozatot, feltéve, ha a díj, illetve a helyezés birtokosa részesült egyetemi alapképzésben.
A kitüntetettek és az olimpiai érmesek ezáltal úgy szerezhetnének megbecsült pozíciókat a felsőoktatásban, hogy nem járnák ki a doktori iskolát, nem írnának PhD-t, nem kellene öt évet oktatniuk, illetve átesniük a folyamatot lezáró habilitáción.
Mint arról korábban beszámoltunk, Mocsai Lajos, a magyar férfi kézilabda-válogatott kapitánya arra készül, hogy az önállóvá váló Testnevelési Egyetem rektora legyen, és a VS.hu információi szerint erről a legfelsőbb szinteken döntés is született már, csak a felsőoktatási törvényt kell módosítani hozzá. Mocsai több éve az egyetemen tanít.
Mocsai akkor megerősítette a hírportál értesüléseit, és azt mondta, a Semmelweis Egyetemhez kötött TF számára az elmúlt 14 év „csak leépülést hozott”, de ő a független egyetem rektoraként vállalná a felelősséget az intézmény fejlesztéséért, és nemzetközi hírű intézményt faragna a TF-ből.
A Pósán-féle módosítás szövege szerint: "A sporttudományi felsőoktatásban (...) az e törvényben előírt alkalmazási foglalkoztatási képesítési feltétel teljesítése szempontjából a doktori fokozattal egyenértékű a Kossuth-díj, valamint a kormányrendelet vagy miniszteri rendelet alapján adományozott díj a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett olimpiai játékokon, 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy Siketlimpián elért 1-3. helyezés annak tekintetében, aki a díj tulajdonosa, illetve aki a helyezést elérte, feltéve, hogy az érintett legalább alapképzésben szerzett oklevéllel rendelkezik."
A vastaggal kiemelt szövegrész utalhat arra is, hogy idén március 15-én a szövetségi kapitányt edzői tevékenységéért a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (a csillaggal) díjjal tüntették ki.
A törvény szövege mellesleg a doktori fokozatát plagizálással szerzett volt köztársasági elnökre, Schmitt Pálra is vonatkozhatna. Rajta kívül pedig az összes olimpiai érmesre, aki valamilyen felsőfokú képesítést szerzett.
A hvg.hu kedden kora délután elérte Pósán László képviselőt, aki azt mondta, ő sem Schmittre, sem Mocsaira nem gondolt, ő mindössze túl merevnek érezte a mostani szabályokat. Szerinte ugyanis például egy sikeres színész is jobban oktathatja ezt a szakmát, mint egy PhD-s szinháztörténész. A felvetésre, hogy ez a sportolóknál talán nem ennyire evidens, azt mondta, ő úgy gondolja, ha valaki sikeres sportoló, az a legjobb edzőkkel foglalkozhatott, tehát sokat tud a szakmáról.
Arról, hogy miért vont akkor vissza a javaslatát, a képviselő azt mondta: bár a gondolatot továbbra is helyesnek látja, de átgondolta, hogy túl sok paragrafust kellene megnyitni ahhoz, hogy a módosító alkalmazható legyen, "azok azonban nincsenek megnyitva", így viszont a javaslata nem felel meg a házszabálynak. Ősszel pedig úgyis hozzányúlnak a törvényhez – tette még hozzá, majd ismét hangsúlyozta: sem Schmitt Pálra, sem Mocsai Láajosra nem gondolt, amikor a javaslatot benyújtotta.
A hvg.hu kereste egyébként Mocsai Lajos is, de a kézilabda-edző nem vette fel a telefont.