Rendkívüli ülésen jóváhagyták a paksi magyar-orosz hitelszerződést. Az LMP "Nem paksra, nem Puytinra" plakátokat tartott fel, Kövér ezt szankcionálni fogja. Rogán Antal megint az RTL Klubot bírálta, majd kérte a kormányt vizsgálja ki, milyen trükküket vetett be a csatorna az adóelkerülésre. Július 4-ig benyújták a devizahiteles mentőcsomag jogi vonatkozású javaslatokat.
Most érkezett
110 igen szavazattal, 29 nem ellenében, 19 tartózkodás mellett jóváhagyta a parlament hétfőn a paksi atomerőmű-fejlesztés finanszírozásához szükséges orosz-magyar hitelmegállapodást.
A Fidesz-KDNP szavazott igennel, az MSZP, LMP, a függetlennek nemmel, a Jobbik tartózkodott.
Az LMP-s Szél Bernadett szerint ez az oroszoknak jó, a magyaroknak rossz. Mindenképpen fizetni kell, az oroszok döntik el, mi számít teljesítésnek. Az államcsőd veszélye is felsejlik ebben a hitelszerződésben. A jövő nem a nukleáris energiáé, hanem a megújuló energiáé.
A mai nap be fog kerülni a történelemkönyvekbe, mint az a nap, amikor Orbán Viktor titkos szerződések alapján kiárusította az országot – mondta az MSZP a vitában. Zárt körben, titkos paktummal kötötték meg a szerződést, senki sem ismerte meg a beruházás körülményeit. Az MSZP javasolja, hogy jöjjön létre egy eseti bizottság, ahol a pártokon kívül a civil szervezetek is legyenek jelen, és felügyeljék a beruházást.
A fideszes Balla Mihály szerint a piacinál kedvezőbb feltételekkel ad hitelt Oroszország. Hosszasan sorolta hogy milyen jó lesz ez az országnak, így például 10 ezer új munkahelyet teremt, magyar tulajdonban marad az erőmű.
A Fidesz arra az ellenzéki vádra, hogy titokban történt a szerződéskötés úgy reagált, egy párt sem jelent meg azon az ülésen, ahol Lázár János elmondta a részleteket.
Elkezdődött a magyar-orosz hitelmegállapodásról szóló vita. Fónagy János államtitkár szerint a paksi beruházás az energiaberuházásra, a versenyképességre és az államháztartásra is pozitív hatása van.
Az MSZP-s Korózs Lajos az iránt érdeklődött, hogy mi lesz a rokkantnyugdíjasokkal.
Rétvári Bence államtitkár nem mondta el, csak korábbi szocialista nyilatkozatokat olvasott fel, illetve, hogy a hatóságok megállapították, hogy a kifogásolt esetek többségében a törvényeknek megfelelően jártak el.
Most jönnek az azonnali kérdések, amiről nem tudósítunk folyamatosan, viszont a paksi hitelszerződés vitájára biztosan visszatérünk.
Kunhalmi Ágnes a tankönyvállamosítás miatt aggódik, hiszen sérül a tanítás szabadsága és a módszertan szabadsága is.
Rétvári Bence államtitkár szerint minden rendben zajlik majd szeptemberben, és mindenki megkapja a tankönyvet. 12 millió tankönyvből csak 30 ezernél volt baj, ami azt jelenti Rétvári szerint "jól vizsgázott a rendszer". Sőt, az iskolák mozgásterre is nőtt.
Szél Bernadett ismét az energiaszektorról beszélt, pontosabban a megújuló energiáról. Szerinte a világ teljesen más irányba halad, mint amerre a kormány az országot viszi. Zöld energia kellene ugyanis szerinte atomenergia helyett.
Fónagy János államtitkár szerint is fontos a megújuló energia, de ezután a paksi beruházás fontosságáról beszélt.
A jobbikos Volner János az online pénztárgépekkel kapcsolatban kérdezett.
Tállai András, az NGM államtitkára elégedett az intézkedéssel, hiszen több milliárddal több jött be.
Harangozó Tamás tavaly októbere óta veszi elő kedvenc témáját, a vagyonőrök foglalkoztatásának körülményeit. Most is emiatt interpellált. Az MSZP-s politikus szerint egy vagyonőri rezsióradíjat kellene bevezetni, ami úgy tűnik, csak kampányfogás volt a kormány részéről.
Kontrát Károly államtitkár elmondta, a piaci viszonyokban továbbra sem kívánnak beleszólni, de a rezsióradíjat figyelembe kell venni.