2014. június. 12. 12:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. június. 12. 13:42 Itthon

"Ez nem olyan, mint az angol" – Mi értelme van a közszolgák jelnyelvi pótlékának?

Több sebből vérzik az a már parlament előtt lévő javaslat, amely nyelvpótlékot adna a jelnyelvet értő közszolgáknak – mondta a hvg.hu-nak egy profi jeltolmács. Az akár havi 38 ezer forintos pótlék jól hangzik, de a jelelésből élő szakember szerint a köztisztviselők papírt könnyebben fognak szerezni erről, mint jól használható tudást.

„Ez nem olyan, mint megtanulni például angolul alap- vagy középfokon. Az ilyen tanfolyamokon legfeljebb a nyelv jellel kísérését lehet megtanulni, de az nem több, mint egymás mellé tenni a jeleket. A siketek nem fogják érteni, vagy ha még meg is értik, az ő válaszukat ilyen szinten jelelő köztisztviselő nem fogja megérteni” – magyarázta névtelenséget kérve egy jeltolmács. Az évek óta legkülönfélébb szituációkban nagyothallóknak és siketeknek jeltolmácsoló szakembert arról a múlt héten benyújtott törvényjavaslatról kérdeztük, amely – ahogy a nyelvvizsgákért is jár – a nyelvpótlékot adna a magyar jelnyelvi vizsgával rendelkező közszolgálati tisztviselőknek és közalkalmazottaknak.

A jelnyelvi pótlékra vonatkozó javaslatot a fideszes Tapolczai Gergely adta be, aki maga is hallássérült. A közszolgálati tisztviselőkről és a közalkalmazottakról szóló törvények módosítása alapján akkor jár a pótlék, ha a jelnyelvi tudás a munkakör betöltéséhez szükséges. Hogy pontosan milyen munkakörök ezek, arról a munkáltatói jogkör gyakorlója dönt.

Ha a köztisztviselőnek felsőfokú tanúsítványa van, akkor a 38 650 forintos illetményalap 100 százaléka jár, középfokú tanfolyam esetén 60 százalékot, míg alapfokú esetén 15 százalékot kapnak meg havonta. A közalkalmazottak csak felső- vagy középfokú tudás esetén kapnak pótlékot, aki pedig jelnyelvi tolmács, fordító vagy nyelvtanár, annak értelemszerűen nem jár. A benyújtó indoklása szerint az Alaptörvénybe is beemelt jelnyelv fontossága, illetve az esélyegyenlőség miatt járna a jövőben a pótlék a közszférában.

A hvg.hu által megkérdezett tolmács szerint azonban nem így kellene segíteni a siketeknek, mert a gyakorlatban ez szerinte nem biztos, hogy működni fog. „Még a jelnyelvi tolmácsok sem vállalnak el bármilyen ügyfelelt, annyira speciális ez a nyelv. Saját nyelvtana van, ráadásul az ország egyes részein többféle jelnyelvi nyelvjárás, az sem mindegy, hogy a siket halló vagy siket családból jön-e, vagyis a magyar vagy a jelnyelv-e az anyanyelve. Ha tehát egy tanfolyamon próbálja a pótlék érdekében megtanulni egy köztisztviselő a jelnyelvet, azzal a tudással még nem fog boldogulni a siketekkel” – tette hozzá a tolmács. Ráadásul szerinte rendszeres gyakorlás nélkül nagyon könnyen el lehet felejteni, hiszen ez nem olyan, mint például az angol nyelv, amit máshol is használ a köztisztviselő.

Mint megjegyezte, inkább a jelnyelvet profi szinten beszélő szakembereket kellene megbecsülni. Nem olyan régen számoltunk be arról, hogy a siketeknek segítő jelnyelvi tolmácsok állami forrásból fizetett óradíja sokszor csúszik, ráadásul az óradíjuknak csak egy töredékét kapják meg, ezért többen közülük alig tudnak megélni. Márciusban jelentette be Orbán Viktor a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének (Sinosz) rendezvényén egy új videoalapú tolmácsszolgáltatás tesztelését, az új videoalapú tolmácsszolgáltatás elvileg pont a különféle mindennapi helyzetekben segítene kommunikálni a siketeknek.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.