Itthon MLF 2014. május. 28. 17:58

Emailes szavazással lőtte ki az egyszerű megoldást Mesterházy

Mivel nem tudta összehívni Budapestre az MSZP országos elnökségét, ezért a pártelnök arra kérte a vezetőséget, hogy emailben valljanak színt: komolyan gondolják-e a vasárnapi lemondásukat. A szavazással forrásaink szerint kizárta a Lendvai Ildikó javasolta legegyszerűbb megoldást az EP-választási bukta után az MSZP-ben előállt helyzetre.

Arra tesz majd javaslatot, hogy a szombati választmány mindeképpen fogadja el az elnökség lemondását – erről kellett igent vagy nemet mondaniuk az MSZP országos elnökségének tagjai és tisztségviselői szerdán délután. Információnk szerint ezt az emailt Mesterházy Attila küldte szét a párt legfelsőbb vezető testületének, és arra kérte őket, jelezzenek vissza: támogatják vagy ellenzik ezt az előterjesztést.

A párt elnöksége a súlyos vereséget hozó vasárnapi EP-választás után ajánlotta fel a lemondását, sorsukról a május 31-i választmány dönthet.

Szanyi Tibor elnökségi tag megerősítette a hvg.hu-nak, hogy volt ilyen emailes szavazás, mint mondta, ő támogatta a kezdeményezést, de tett egy pontosító megjegyzést. Szerinte olyan, hogy „elnökség" nincs, hanem van elnök, vannak tisztségviselők (alelnökök) és vannak az elnökségi tagok. Szanyi azt mondta, azt támogatta emailjében, hogy ne egy testület, hanem mindenki mondjon le. Az elnökségi tag szerint azért volt szükség a levelezésre, mert a vidéki elnökségi tagokat nem olyan egyszerű hirtelen a fővárosba rendelni. Egy másik, névtelenséget kérő forrás szerint Mesterházy napok óta elérhetetlen számos párttag számára, csak közvetlen stábjával érintkezik.

Úgy megy, hogy marad?

Érdeklődésünkre, hogy mi a különbség a mostani és a vasárnapi elnökségi döntés között, Szanyi azt mondta, Mesterházy nyomatékosította, hogy a vezetőség távozni akar és tisztújítást szeretne. Vasárnap viszont csak felajánlották a lemondásukat, amiről dönthetett volna úgy is a választmány, hogy nem fogadja el – a mostani előterjesztés viszont tartalmazni fogja, hogy mi a vezetőség határozott álláspontja: a távozás. Igaz, azt Szanyi elismerte, ez még mindig egy lemondási felajánlkozás, nem maga a lemondás, amiről nem kéne a választmánynak még szavaznia sem.

Mesterházy Attila
Stiller Ákos

A lemondásról az alapszabály úgy fogalmaz: „a pártelnöki tisztség betöltetlenné vált”. Lemondás esetén soron kívüli tisztújító kongresszust nem kell megelőznie a felmenő rendszerű tisztújításnak, tehát heteken belül lehetne új elnök, a párt pedig ráfordulhatna az önkormányzati kampány előkészítésére. A teljes tisztújítás kiírását az elmúlt napokban több szocialista politikus is ellenezte, mert ilyenkor az MSZP összes – nemcsak az elnökről, hanem még a kisvárosi alapszervezet – vezetőjéről is szavazni kell, a folyamat pedig 45-90 napig is eltarthat, ami zavart okozna az önkormányzati választási kampányban.

Az elnökség megszavaztatásával a tagok szavát vette Mesterházy, hogy a vasárnapi lemondásról szóló felajánlást nem vonják vissza, a felajánlásával az elnök nem marad egyedül, magához kötötte a csapatát. Ezzel kizárta azt a forgatókönyvet, melyet Lendvai Ildikó javasolt: csak az elnök mondjon le, az elnökség ne tegyen ilyet, hogy ne kelljen hetekig a tisztújítással pepecselni. Viszont ha Mesterházy javaslatát szavazza meg a választmány szombaton, jöhet a 45-90 napos tisztújítás. Az elnökség egyik tisztviselője Mesterházy szavazásáról egyenesen azt mondta, ezzel az MSZP a „kisgazdásodás” útjára lépett, a szemben álló felek az alapszabály értelmezésén keresztül próbálják majd sarokba szorítani egymást.

Mesterházy szerdán dél után nyilatkozott a Népszabadság online-nak, azt fogja javasolni az MSZP választmányának, hogy fogadja el az elnökség lemondását és írjon ki azonnali tisztújítást, ne várjanak ezzel őszig, ahogy eredetileg tervezték. A pártelnök forrásaink szerint nyilatkozatával lényegében elébe ment az emailes szavazásnak, nem várta meg a visszajelzéseket. A nol.hu-nak azt mondta, még nem döntötte el, hogy indul-e a tisztújításon. Korábban az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy szeretne frakcióvezető maradni.

Szanyi Tibor hangsúlyozta, nem tudja az eredményt, ezt nem közölték még vele. Hasonlóan nyilatkozott a párt egyik – szintén szavazó –, neve elhallgatását kérő tisztségviselője is. Kerestük a pártelnököt, hogy a szavazás eredményéről kérdezzük, munkatársa azt mondta, a többség megszavazta a javaslatot.

Hirdetés