2014. május. 27. 13:28 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 27. 14:50 Itthon

Kövessék meg Orbánék az eltávolított főbírót – követelik ellenzéki pártok

Közleményekben reagált a DK és az Együtt-PM a strasbourgi emberi jogi bíróság keddi ítéletére, amelyben kimondták, hogy Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság elnökét indokolatlanul mozdították el a helyéről.

Újabb sallert kapott a magyar kormány Strasbourgban – írta Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke. Baka Andrásnak, a Legfelsőbb Bíróság elnökének kirúgásával Magyarország megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét – idézte fel a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletét.

Mint írta, a Demokratikus Koalíció e döntéssel ismét igazolva látja aggályait, miszerint a Fidesz a bíróságokra vonatkozó szabályozások ürügyén a jogállam utolsó, roskadozó bástyája, a független igazságszolgáltatás ellen intéz meg-megújuló támadást. A bírói függetlenség a jogállam olyan alapelve, ami nem csak két-, de háromharmados többség birtokában is érinthetetlen. A DK fölszólítja a kormánytöbbséget: legalább ezen a téren állítsa helyre az európai állapotokat – írta Molnár Csaba.

Mielőtt pedig az ítélet ürügyén a kormány a tőle megszokott csúsztatással újabb kirohanást intézne az EU ellen, fölhívjuk a figyelmet: ennek a bíróságnak semmi köze az unióhoz, annak bírósága nem Strasbourgban, hanem Luxemburgban székel – írta Molnár Csaba.

Reagált a strasbourgi döntésre az Együtt-PM is. A pártszövetség azt követelei, hogy kövesse meg és kompenzálja a kormány a volt főbírót.
 
Az Együtt-PM örül, hogy az igazság győzött. A strasbourgi ítélet azt bizonyítja, hogy az Orbán-rezsim működése, valamint az egypárti alaptörvény ellentétes az európai demokráciák szellemiségével, és nem a nemzeti érdeket szolgálja. A közlemény végén Baka Andrásnak gratulál az Együtt-PM.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.