Itthon hvg.hu 2014. május. 19. 17:12

A kormány kommunikál – és a valóság más

Optimizmustól duzzadó sajtóközleményt jelentetett meg a Miniszterelnökség (MINISZTERELNÖKSÉG) arról, hogy Magyarország továbbra is küldheti a számlákat Brüsszelbe az uniós támogatások kifizetése érdekében. A helyzet azért mégsem ilyen szép, igaz, hogy mehetnek a magyar számlák – csak éppen egyelőre nem foglalkoznak velük, a Bizottság továbbra is a vizsgálatok lezárására vár.

BRÜSSZEL UTALT, ÉS VÁRJA AZ ÚJABB SZÁMLÁKAT – csupa nagybetűvel adta közzé a Miniszterelnökség a hírt pénteken, ami azt sugallja: nem igaz, a 444.hu által elsőként közölt információ, miszerint az Európai Bizottság nem teljesíti az uniós kifizetéseket, melyek esedékessége 2014. április 15. után keletkezett, mivel a testület nincs meggyőződve róla, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megszüntetése után létrehozott új rendszerben hatékony a források felhasználása.

Mint ismert, a Lázár János vezette Miniszterelnökség január 1-i hatállyal előbb az NFÜ-t számolta fel, és helyezte a pályázatokért felelős úgynevezett Irányító Hatóságokat a minisztériumokhoz, majd április 15-tel az úgynevezett Közreműködő Szervezetek (mint a gazdasági programokért felelős Magyar Gazdaságfejlesztési Zrt., vagy a szociális profilú programokban közreműködő ESZA Nonprofit Kft.) is a minisztériumokhoz kerültek. Információink szerint ugyanakkor az átszervezés egyáltalán nem zökkenőmentes, a napi működést számos tényező hátráltatja (olyan triviális dolgok például, hogy az új helyre irányított munkatársak későn kaptak e-mail címeket, aláírási jogosultságot, vagy éppen hozzáférést a pályázati adatbázisokhoz), ez pedig már az EU illetékes biztosságának az aggodalmát is kiváltotta.

Csak egy kis kérés

Brüsszelben emiatt úgy döntöttek, hogy – mint a 444.hu is megírta – az április 15. utáni időszakot követően nem fogadnak be újabb számlákat. (Ez valójában azt jelenti: befogadják, de egyelőre nem dolgozzák fel azokat. Mint a kormány illetékese fogalmazott "megkértek minket", hogy a legújabb vitás kérdés lezárásig ne küldjünk számlát az uniónak.) A korábbi időszakra ugyanakkor továbbra is élnek a kifizetések, ezért írhatta azt a Miniszterelnökség, hogy "az Európai Bizottságtól a mai napon újabb, mintegy 150 milliárd forintnyi uniós forrás érkezett Magyarországra, a jövő héten újabb utalás várható". A következő mondat ugyanakkor, miszerint "a Miniszterelnökség és az Európai Bizottság sikeres szerdai tárgyalásait követően a kormány kiküldheti az április 15. utáni időszakra vonatkozó számlákat" – már (hogy egy klasszikust idézzünk), nem bontja ki az igazság minden részletét.

Tízeurós bankjegy. Egyelőre nem jönnek a pénzek
AFP / DPA / Arne Dedert

Shirin Wheeler szóvivő ugyanis szó szerint az alábbi nyilatkozatot adta az ügyben: "A helyes irányba haladunk. Volt egy szakértői szintű találkozónk, ahol a dolgok papíron elfogadhatónak tűntek. Megerősítettük, hogy mivel a Bizottság nem szakította meg a kifizetéseket, a magyar hatóságok dönthetnek úgy, hogy az új intézményi felállás szerint igazolt időközi kifizetési kérelmeket nyújtanak be. Az április 15. előtt igazolt kifizetések a rendes módon lesznek kifizetve. A feldolgozandó, későbbi kifizetések esetében azonban még biztosítékokat kell szereznünk a nemzeti audithatóságtól, és elképzelhető, hogy – a magyarországi helyzet ellenőrzése érdekében – saját auditoraink is végeznek helyszíni ellenőrzéseket."

A brüsszeli testület most az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) igazolására vár. Úgy tudjuk, a Bizottság legalább egy magyarországi látogatást is tervez, és legalább két jelentést vár az EUTAF-tól. Ennek tükrében kérdéses, hogy június végéig valóban minden vizsgálat, és nyitott kérdés lezárulhat-e, aminek azért van jelentősége, mert, mint azt Csepreghy Nándor is mondta korábban, a magyar büdzsében egy 350 milliárd forintos úgynevezett "puffer keret van" a kifizetések folytonosságának biztosítására, ha ez elfogy, és június végén mégsem indulnak meg a pénzek Brüsszelből, vagy újabb "puffer pénzeket" kell találni a költségvetésben, vagy gond lehet a támogatások realizálásával.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.