Bérírók csinálnak üzletet a Hoffmann-féle rendszerből?
Már nemcsak diplomamunkák és szemináriumi dolgozatok, hanem tanári portfóliók készítését is vállalják a szakdolgozatírásra specializálódott vállalkozások. Más cégek "villámfelkészítő" anyagokat kínálnak a minősítési eljárásra jelentkező pedagógusoknak - írta az eduline.hu.
"A nagy érdeklődésre való tekintettel ez év elején létrehoztuk azon szolgáltatásunkat, amely segítséget nyújt ügyfeleinknek a pedagógus-életpályamodell keretében bevezetett pedagógusportfólió elkészítésében" - írja oldalán az eduline.hu szerint az egyik legnagyobb szakdolgozatgyár, amely online megrendelői felülettel és telefonos ügyfélszolgálattal dolgozik, sőt még számlát is ad.
Bár a teljes portfólió elkészítése munka mellett akár négy-hat hónapig is tarthat, nem érdemes trükközni. Az Oktatási Hivatal útmutatója ugyanis egyértelműen fogalmaz: a portfólió készítőjének alá kell írnia és a dokumentumokkal együtt be kell nyújtania egy eredetiségnyilatkozatot.
Ha kiderül, hogy valaki nem a saját anyagait töltötte fel a rendszerbe, a szakértők - akik plágiumszűrő programot is használnak majd - a minősítési eljárást azonnal felfüggesztik, a minősítőbizottság elnöke pedig a kormányhivatalnak is jelenti az esetet.
Nem a fenti az egyetlen cég, amely fantáziát lát a portfólióbizniszben - igaz, a legtöbben legális segítséget nyújtanak a bizonytalan tanároknak. Az új piac első, egyébként online pedagógus-továbbképzéseket kínáló szereplője például villámfelkészítő csomagokkal rukkolt elő az év elején.
Ígéretük szerint a "jól strukturált, színes, szemléletes gyakorlati útmutató" ötleteket ad a portfólió elkészítéséhez, részletes információt tartalmaz a portfólió részeiről, de a megrendelők sablonokat, példákat is letölthetnek, mindezt 2-3 ezer forintért.