Napóleon óta nem volt még egy olyan vezető Európában, aki annyit helyezkedett volna, mint Orbán Viktor – véli Charles Gati. Az amerikai Johns Hopkins Egyetem Külpolitikai Intézetének professzora a The Washington Post hasábjain kommentálta a vasárnapi parlamenti választás eredményeit. Szerinte Orbán Viktorék program nélkül kampányoltak, sok szavazót veszítettek, a miniszterelnök a következő ciklusban mégis folytatja a kettős beszédet: marad a Nyugat-ellenes retorika, de a gazdaság továbbra is nagyban függ majd az EU-ból érkező pénztől.
Charles Gati emlékeztet, hogy vasárnap újraválasztották Orbán Viktort és jobboldali pártját. A Fidesz és szövetségesei a parlamenti helyek 66 vagy 67 százalékát szerezték meg, a baloldali összefogás pártjai a mandátumok 19, a szélsőjobboldali Jobbik pedig a 10 százalékára számíthat. A parlamenti helyek aránytalan elosztásához hozzájárult a 2011-ben megszavazott új választási törvény – véli a professzor.
Egy mandátum miatt még bizonytalan, hogy Orbánéknak egyszerű többségük lesz az új parlamentben, vagy megőrzik kétharmados többségüket. Az viszont biztos, hogy 2010-hez képest csaknem 700 ezer szavazatot veszítettek vasárnap – tette hozzá.
Az elmúlt négy évben egy ígéretes demokráciából kézzel vezérelt, tekintélyelvű rendszert csinált Orbán Viktor – fogalmazott Charles Gati. A „keleti nyitás” jegyében olyan országokkal alakított ki jó kapcsolatokat, mint Oroszország, Kína és Azerbajdzsán. Eközben Brüsszelről és Washingtonról pedig azt állítja, hogy az országa ellen szövetkeznek, bár a NATO- és EU-tagságot nem akarja feladni. Gati szerint Orbán az Oroszország elleni nyugati szankciókat sem támogatja.
A professzor úgy véli: a magyar miniszterelnök titka a retorikájában rejlik. Bár Magyarország fejlődése az uniós befektetésektől is függ, Orbán Viktor mégis az EU „gyarmatosító” politikája ellen kampányol hangosan. Ennek köszönhetően nyugaton egyáltalán nem népszerű a magyar kormányfő, a magyarok között viszont sokan csodálják és hősként tekintenek rá, főleg a nagyobb vidéki városokban.
Gati szerint a választók, úgy tűnik, már elfelejtették Orbán múltját, vagy ha tisztában is vannak vele, nem érdekli őket. A harmadik kormányfői ciklusát kezdő politikus a liberális irányt az évek alatt jobboldali konzervatívra cserélte fel, antikommunistából és oroszellenesből Vlagyimir Putyin orosz elnök barátjává vált, az európai integráció támogatójából a szuverenitás szentségének védelmezőjévé. „Napóleon óta nincs még egy olyan európai vezető, akik ennyiszer megváltoztatta volna az álláspontját” – fogalmazott.
A Johns Hopkins Egyetem professzora arról is ír a The Washington Postban: Orbánékat úgy választották meg újra vasárnap, hogy nem mutattak be új programot a kampányban a következő 4 évre. A miniszterelnök nem volt hajlandó vitázni Mesterházy Attilával, az ellenzék miniszterelnök-jelöltjével, a kereskedelmi televíziók pedig csak ingyen sugározhattak volna politikai hirdetéseket a kampányban – tette hozzá.
Charles Gati úgy látja, hogy nehéz lenne tényekkel igazolni a kormány kampányszlogenjét, vagyis azt, hogy „Magyarország jobban teljesít”. A forint értéke 15 százalékot zuhant az elmúlt négy évben, a magyar tőzsdeindex pedig idén a második legrosszabbul teljesítő a világon az orosz után az Economist szerint – sorolta.
A szavazók vasárnap megmutatták azt is, hogy nem hisznek abban a régi közmondásban, amely szerint üres gyomorral nem lehet a Himnuszt énekelni. Kevesen vagy senki nem akarja észrevenni azt, hogy a magyarok nagyjából harmada szegénységben él, és körülbelül félmillió ember ment dolgozni külföldre az elmúlt időszakban – olvasható az írásban.
Orbán Viktor a következő négy évben igyekszik megszilárdítani hatalmát, és kiiktatni ellenfeleit. Bár a NATO védelmére és az uniós tagsággal járó gazdasági előnyökre Magyarországnak továbbra is szüksége lesz, a nyugatról érkező figyelmeztetéseket ezután sem veszi komolyan a kormány. Gati szerint az Alkotmánybíróság a maradék önállóságát is elveszíti majd, valamint eltűnnek a szabad sajtó utolsó képviselői. És mindezt a nyugati kormányok nehezen ugyan, de tolerálni fogják – véli a professzor.