2014. április. 01. 14:27 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2014. április. 01. 14:47 Itthon

Simon ügyvédje: Védence nem járt a MagNet Bankban

Simon Gábor nem járt a MagNet Bankban, a számlára is más tette be a 75 millió forintot. Az MSZP volt elnökhelyettese sosem beszélt arról, így az ügyészségen sem, hogy az eltitkolt összegek a szocialista párthoz kötődnének – mondta a hvg.hu-nak Nagy István ügyvéd.

Nem járt a MagNet Bankban Simon Gábor, az MSZP volt elnökhelyettese – közölte a hvg.hu-val Nagy István, Simon ügyvédje. Ennek nincs nyoma a bank biztonsági kameráinak felvételein, és az ügyvéd elmondása szerint a biztonsági igazgató, Nagy Imre is azt állította vallomásaiban, hogy védence nem járt a bankban. 

Nagy István a hvg.hu-nak elmondta, ügyfele a Központi Nyomozó Főügyészségen ellene felhozott adócsalást tagadta, érdemi vallomást nem tett. Simon tagadta, hogy lett volna bissau-guineai útlevele. Mint az ügyvéd kifejtette, az ügyben szintén érintett Welsz Tamás a vallomásában sem beszélt ilyen úti okmányról, ő azt közölte, hogy a Simon Gábor által korábban nyitott számlára más helyezte el a 75 millió forintot. Ezért – mint az ügyvéd megjegyezte – a Welsz Tamással kapcsolatos szálat provokációnak tartják.

Mint ismert, a Simon-üggyel összefüggésben egy bécsi és egy, a magyar Magnet Bankban nyitott számlán kívül egy-egy grazi, salzburgi és zürichi bankszámlát találtak. A Magnet Banknál lévő számlán 75 millió forintot helyzetek el, de a hvg.hu is úgy tudja, hogy a pénzt nem Simon, hanem Welsz Tamás egyik ismerőse, K. József tette a számlára. Ő ment be számlát nyitni - amit tudomásunk szerint a biztonsági kamera felvételei is igazolnak-, és ő utalta át online az összeget. A bissau-guineai útlevélnek azért van jelentősége, mert erre alapozva tartotta szükségesnek a bíróság az előzetes letartóztatás elrendelését, mondván, fennáll a veszélye annak, hogy Simon Gábor megszökik és elrejtőzik.

Simon Gábor értesüléseink szerint arra számít, hogy adócsalás miatt megbüntetik, a pénzbírságot pedig a számlákon lévő, alaphangon hatszáz millió forintból kifizeti, és egy-két év múlva tisztán jön ki az ügyből. Mesterházy Attila az ügy kipattanásakor azt mondta, a 240 millió forint értékű devizának, ami az első, bécsi számlán találtak, az MSZP-hez nincs köze. Simon Gábor a februári kihallgatásán a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) munkatársának azt mondta, hogy az összeg nem a saját pénze, 2008-ban és 2009-ben tette be egy évvel később tette be, és vagyonkezelőként rendelkezett felette. Simon Gábor ellen február közepe óta folyik a büntetőeljárás adócsalás és magánokirat-hamisítás gyanúja miatt, egy hónappal később került előzetes letartóztatásba.

A pénz eredetéről semmilyen megbízható információ nem áll rendelkezésre, és az is nagyon ellentmondásos, hogy a hatóságok miképp értesültek a számlákról. Volt olyan verzió, miszerint Simon volt felesége állt anyagilag nagyon jól, és miután nagyon rossz viszonyban váltak el, valamint a gyerekelhelyezésen is sokat vitáztak, ő „nyomta fel” volt férjét. Szintén az ügy nyilvánosságra kerülését követően nyilatkozta azt a Legfőbb Ügyészség szóvivője, Fazekas Géza, hogy a pénzmosás elleni nemzetközi hálózat (FIU) osztrák tagszervezeténél figyeltek fel arra tavaly nyáron, hogy valamilyen pénzügyi bűncselekménnyel kapcsolatban a magyar legfőbb ügyész Simon mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezte. Ekkor bukkantak a Simon nevén lévő számlára.

Nagy István, Simon ügyvédje szerint mindkettő inkább fedőtörténet, hogy így takarják el az információk megszerzésének valódi útját. A számlákkal kapcsolatban érdekes kérdés, hogy például a MagNet Banknál miképp lehetett a nem kis biztonsági kockázatot jelentő nyugat-afrikai ország útlevelével bankszámlákat nyitni. Ezt tudomásunk szerint vizsgálja a Magyar Nemzeti Bank is. A hvg.hu a Központi Nyomozó Főügyészséget is megkérdezte erről, hiszen Nagy Imrét többször is meghallgatták tanúként, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Hirdetés