Itthon hvg.hu 2014. március. 12. 11:18

A Jobbik felé fordítja a hajóágyút a Fidesz

Már nem produktív a baloldal további bomlasztása, ezért hamarosan a Jobbikra koncentrál majd a Fidesz kampánya. A kormánypártok nagy erőket mozgósítanak Gyöngyösre, Vona Gábor ellen, illetve a narancssárgát nemzeti színekre cserélő Orbán Viktor lesz a Fidesz legfőbb kampányeleme, aki jóval népszerűbb a pártjánál. Állítólag még a Fidesz vezetését is meglepte, hogy milyen jól állnak a felmérésekben.

Az MSZP után hamarosan a Jobbikra fordul rá a Fidesz kampánya – számolt be egy magas rangú kormánypárti forrás a közeljövő terveiről. Ez egybevág azzal, amit Hegedűs Zsuzsa, a miniszterelnök főtanácsadója mondott a szombaton a nol.hu-nak: "A baloldal versenytárs, a Jobbik viszont ellenfele minden demokráciát védő embernek". Saját felméréseik szerint ugyanis a baloldali összefogás listája borzalmasan teljesít, igaz a jelöltjeik támogatottsága ennél magasabb.

A kormánypártok saját kutatásaikban azt látják, hogy mind a saját táboruk, mind a baloldalé több-kevésbé befagyott, vagyis jelentős mennyiségű szavazót már nem tudnak megnyerni. A Fidesz még az MSZP botrányaiból, például a Simon-ügy újabb fordulataiból sem tud profitálni, mindez inkább már a Jobbik malmára hajtja a vizet, hiszen a politikai elittel szembeni haragot gerjeszti. A Jobbik mellett ez használ az LMP-nek is, volt olyan kormánypárti belső felmérés, ami már 7 százalékot mért nekik.

Lőjenek? Ne lőjenek?

A fenti megfontolások miatt a Fideszben hezitálnak azon, hogy elővegyék-e a még a tarsolyukban lévő, harmadik MSZP-s botrányt (a Simon-ügy kirobbanása után mondta egy magas rangú kormánypárti politikus a hvg.hu-nak, hogy van még két partonjuk van beélesítve, ebből valószínűleg Zuschlag János könyve és interjúja volt az egyik). Úgy látják ugyanis, hogy a Simon-ügy kitart április 6-ig.

Vona Gábor és a vizslák célkeresztben
Facebook

A kormánypártok amellett, hogy lőni fogják a Jobbikot, megpróbálják leválasztani a táborukról azokat, akik körében nagyon népszerű Orbán Viktor miniszterelnök. Ezért a kampány következő szakaszában, amelynek Orbán kerül a fókuszába, a kormányfő nem narancssárga, hanem nemzeti színeket fognak használni. A tervek szerint jelentős erőket összpontosítanak a gyöngyösi választókerületbe, mert kiemelt cél, hogy Vona Gábor Jobbik-elnök ne nyerjen egyéni mandátumot.

Orbán előlép

A kampánycsapat tervei szerint március 15. után minden téren Orbán Viktort tolják előtérbe, ami azt jelenti, hogy még a helyi jelölteket népszerűsítő, illetve a "Magyarország jobban teljesít" szlogenű plakátokat is lecserélik a kormányfőre. Emellett Orbán még nagyobb lendülettel folytatja majd az országjárást.

A választókerületeket a Fideszben három kategóriába sorolták: biztosan nyerő, jól álló és veszthető. Utóbbiakban fog a kormányfő különösen nagy intenzitással kampányolni, illetve külön koncentrál majd arra tíz körzetre, ahol újonc jelöltje van a kormánypártoknak: Orbán igyekszik majd sokat mutatkozni a jelöltekkel, illetve minden fotón, plakáton együtt jelennek majd meg.

Állítólag a Fidesz vezetőit is meglepte, hogy ilyen jól állnak a közvélemény-kutatásokban. Ezeket fenntartásokkal kezelik ugyan, és csak óvatosan beszélnek a kétharmad lehetőségéről, de úgy vélik: ez valós támogatottság. Sikerült ugyanis annyi aláírást gyűjteniük, mint 2010 őszén, mikor rekordmennyiségű kopogtatócédulát kaptak, és akkor majdnem ugyanannyian szavaztak a jelöltjeikre, mint ahány ajánlásuk volt.

Fontos kampányeszköz lesz a március 29-re tervezett békemenet is. Ezt azért nem az utolsó napra időzítették, mert az április 6-át megelőző héten még lesz egy nagy mozgósítási kampány: egy héten belül kétszer kell elérniük telefonon vagy személyesen az összes potenciális választójukat. Ennek lesz a felvezetője a békemenet, ami reményeik szerint lelkesítően hat majd az aktivistákra.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.