Kósa Lajos ezúttal azt állítja, csak a nyilvánosságra kerülése napján, ám valószínűleg még azt megelőzően hallotta az őszödi beszédet. Emellett úgy látja, a Fidesz az univerzális erkölcs országát építi, a trafikügy lényege, hogy valaki végre tett a dohányzás visszaszorításáért, attól pedig, hogy orosz terméket veszünk, még nem leszünk Putyin emberei. Debrecen fideszes polgármestere az e heti Heti Válaszban reagál a kormányt ért bírálatokra.
Azt állítani, hogy a Fidesz kampánya a rezsicsökkentésről szól, olyan leegyszerűsítés, mintha Beethoven életművét az Örömódára szűkítenénk le – mondja Kósa Lajos Fidesz-alelnök a Heti Válasznak adott interjújában. Kósa szerint a rezsicsökkentés jelkép, mégpedig az „együtt sírunk, együtt nevetünk” elv jelképe, amely szemben áll a szocialisták „együtt nevetünk, de ha sírni kell, akkor ti sírtok” elképzelésével. Ebben az értelemben a rezsicsökkentés a bankadóhoz vagy a multiadóhoz hasonlítható, mivel abból indul ki, hogy a könnyebbségekből és a terhekből is egyenlően részesüljenek a társadalom különböző tagjai.
A politikus szerint a Fidesz olyan országot épít, amelyben az erkölcs, például a Tízparancsolat „Ne lopj” parancsa „univerzalitásként jelenik meg, nem relativizálva, idézőjelbe téve, megcsillagozva”. A Simon-ügy – ami egyébként Kósa szerint „nem volt betárazva” a kampányra – azt bizonyítja, hogy ezt a parancsot a baloldal nem képes betartani.
Az öszödi beszéddel kapcsolatban Kósa az utóbbi napokban több egymásnak ellentmondó dolgot is állított, ezúttal úgy igyekszik kibékíteni egymással a két történetet, hogy azt mondja, miskolci ismerőse csak a nyilvánosságra kerülés napján mutatta meg neki az ominózus felvételt, amire ő azt mondta, hogy ez mindenképpen a nyilvánosságra tartozik.
Kósa szerint a trafikügy lényege, hogy „végre valaki elkezdte a dohányzást visszaszorítani Magyarországon”, a piacot pedig nem átrendezték, hanem „szűkítették”. Azt állítja, a jól járók között nem csak Fidesz-közeli vállalkozók vannak, hanem sok szocialista is. A mutyivádakra így reagál: „Ha felépítesz egy remek új klinikát, akkor lehet, hogy a professzor unokaöccse a büfében lenyúlja a kasszát, ami elítélendő, a lényeg viszont az, hogy van egy szép új klinika, ahol gyógyulnak a betegek”.
A paksi bővítés Kósa szerint nyilvánosan megvitatott döntés volt, amelyre a parlament még 2009-ben megadta a felhatalmazást, egyébként pedig egyszerűen csak „egy terméket vettek” az oroszoktól. „Ha orosz vodkát vásárolok és megiszom, attól még nem leszek Putyin embere” – válaszolja a Fidesz-alelnök az ország függetlenségének feladásával kapcsolatos aggályokra. A politikus szerint parlamenti vita után tárgyalni az oroszokkal olyan lett volna, mintha egy lakásvásárlás előtt az eladót meghívnák a családi kupaktanácsra, gyakorlatilag nyilvánossá tették volna elköteleződésüket. Az oroszok szerinte egy ilyen vita esetén a parlamentben is a saját érveiket hallathatták volna, és „felsrófolták” volna az árat.