Itthon 2014. február. 16. 12:27

Buszon és melóban tilos aláírást gyűjteni

Startol a kampány: hétfőn megkapják a pártok és jelöltjeik az ajánlóíveket, így indulhat az aláírásgyűjtés. Mostanra minden választónak meg kellett kapnia a hivatalos értesítőt az április 6-i választásról – összeszedtük, minek a határideje február 17.

Hétfőtől kaphatják meg a jelöltek és jelölőszervezetek az ajánlóíveket, ezzel elkezdődik az áprilisi országgyűlési választás aláírásgyűjtése. Az áprilisi országgyűlési választás egyik újdonsága, hogy már nem ajánlószelvényeket kell gyűjteniük a választáson jelöltként indulni szándékozóknak, hanem ajánlóíveken kell az induláshoz szükséges 500 érvényes támogató aláírást megszerezniük. A választáson indulni szándékozó pártoknak, jelölteknek az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságnál kell igényelniük az ajánlóíveket.

Azok a jelöltek és jelölőszervezetek, amelyek péntekig leadták igényüket az ajánlóívekre, hétfőn munkakezdéstől kezdve vehetik át az íveket. Az ajánlóívekre vonatkozó igényeket február 17-e után is be lehet nyújtani a választási irodákhoz, az irodák ezeket érkezési sorrendben dolgozzák fel.

Az egyéni választókerületben indulni szándékozó jelölteknek március 3-áig kell összegyűjteniük az induláshoz szükséges ötszáz érvényes ajánlást. Ajánlásokat a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni, a törvény azonban tiltja, hogy munkahelyen, munkavégzés közben, a fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél szolgálóktól a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben, tömegközlekedési eszközön, állami, helyi és nemzetiségi önkormányzat hivatali helyiségeiben, felsőoktatási és köznevelési intézményben, valamint egészségügyi szolgáltató helységeiben gyűjtsék azokat.

Fazekas István

A választópolgároknak nagyon kell figyelniük az ajánlóívek aláírásakor, egyrészt arra, hogy a választókerületek átalakítása miatt nem mindenki a korábban megszokott választókerületben jogosult választásra. Csak az az ajánlóív hiteles, amelyen szerepel a választási iroda pecsétje, az ív sorszáma, és fel van tüntetve rajta az aláírásgyűjtő polgár neve és aláírása.

Reklamáljon, ha nem kapott választási értesítőt!

Hétfőn befejeződik az áprilisi országgyűlési választásra szóló értesítők postázása. Ebben a választókat az országgyűlési választás kitűzéséről, és arról tájékoztatták a választópolgárokat, hogy szerepelnek a névjegyzékben. A 8,1 millió választópolgárnak legkésőbb február 17-éig kellett megkapnia az értesítőt. Ha valaki ezt nem kapja meg, akkor a jegyzőnél (a helyi választási iroda vezetőjénél) jelezheti, aki ekkor új értesítőt állít ki.

Az értesítő a választópolgár személyes adatai közül csak az érintett nevét, születési nevét, születési idejét és a lakcímét tartalmazza. A korábbi évektől eltérően az értesítő - a visszaélések elkerülése érdekében - nem tartalmazza a választópolgár személyi azonosítóját. A választópolgárok az értesítőn szereplő adataikkal ajánlhatnak érvényesen képviselő-jelöltet.

Az értesítő tartalmazza továbbá a szavazás helyét, idejét, és azt, hogy a választópolgár melyik választókerületben, településen gyakorolhatja választójogát. Ennek azért van most jelentősége, mert átalakították a választókerületi határokat, így sokan nem a "megszokott" választókerület jelöltjeire szavazhatnak.

Eldől, melyik nemzetiségnek hány aláírást kell gyűjtenie

Hétfőn derül ki az is, melyik országos nemzetiségnek hány aláírást kell gyűjtenie ahhoz, hogy országos nemzetiségi listát állíthasson az áprilisi országgyűlési választáson. Az országgyűlési választáson az országos nemzetiségi önkormányzat jogosult országos nemzetiségi listát állítani. A nemzetiségi lista állításához a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választók legalább egy százalékának ajánlása, de legfeljebb 1500 ajánlás szükséges.
 
A választási törvény szerint a szükséges ajánlások számának meghatározásakor azt kell figyelembe venni, hány nemzetiségi választópolgárként regisztrált választó van az adott nemzetiség névjegyzékében a szavazás előtti 48. napon, azaz február 17-én. Ennek alapján a szükséges ajánlásszámot a hétfői adatok alapján a Nemzeti Választási Iroda állapítja majd meg.
   
A 13 országos nemzetiségi önkormányzatok közül eddig csak az örmény, a német, a román, a bolgár, a horvát és a lengyel kérte nyilvántartásba vételét a Nemzeti Választási Bizottságnál. Az országos nemzetiségi önkormányzatoknak március 4-éig kell összegyűjteniük a szükséges számú aláírást és bejelenteniük az országos lista állítását. A nemzetiségi listát állító, de azon mandátumot nem szerző nemzetiséget nemzetiségi szószóló képviseli az Országgyűlésben. A nemzetiségi szószóló a nemzetiségi listán első helyen szereplő jelölt lesz.

A határon túl élőket is kiokosították

Tájékoztatta a határon túl élő magyar állampolgárokat az áprilisi országgyűlési választás időpontjáról és a választójog gyakorlásához szükséges tudnivalókról a Nemzeti Választási Iroda, az NVI összesen 320 ezer levelet küldött ki az érintetteknek – közölték vasárnap. A leveleket nem kellett kiküldeni a kettős állampolgárságot tiltó országokba, azaz az ukrajnai és szlovákiai címekre.

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok csak akkor vehetnek részt az árpilisi parlamenti választáson, ha előzetesen kérték felvételüket a központi névjegyzékbe. A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok csak pártlistára szavazhatnak, és csak levélben.

Hamarosan startol a hvg.hu tematikus választási oldala, addig minden fontosat elolvashat itt!

Hirdetés