Soha ilyen korán nem virágzott a Volgamenti hérics a Körös-Maros Nemzeti Parkban, és már a túzokok is keresik a párzó helyeiket.
Soha ilyen korán nem virágzott a Volgamenti hérics a Körös-Maros Nemzeti Parkban. A fokozott védelem alatt álló növényflóra a szokásosnál két héttel korábban borult virágba - tájékoztatta Tirják László, a Körös-Maros Nemzeti Park igazgatója.
A Volgamenti hérics a Dél-Tiszántúl egyik legritkább és legveszélyeztetettebb növénye, kizárólag a Körös-Maros Nemzeti Park területén található. A különleges növény a kipusztulás közelébe került, ezért 1971-ben természeti oltalom alá helyezték. A védelmi munkának köszönhetően a különlegesen szép, sárgavirágú tövek száma évről évre emelkedik.
Az igazgató elmondta, hogy a korai tavasz a madárvilágra is hat. A nemzeti park szimbólumát is jelképező túzokok a hét eleje óta folyamatosan foglalják el dürgő helyeiket (vagyis a párzóhelyeiket) Dévaványán, a túzok rezervátumban. A park féltett ritkaságainak számító foglyok is költőhelyeiket keresik. Különleges élményt nyújt a Körös-Maros Nemzeti Parkban telelő darvak több ezres állománya. Az Észak-Európában költő madarak a következő hetekben csapatokban kelnek útra kedvelt telelőhelyükről, a kardoskúti és a kígyósi pusztákról.