Itthon hvg.hu 2014. február. 13. 14:03

Nyomozók jelentek meg Simon házánál és az MSZP-székháznál is

Simon Gábor volt szocialista politikus ügyében elindított büntetőeljárás miatt csütörtökön ügyészségi nyomozók jelentek meg az MSZP-székháznál, valamint pestlőrinci házánál is. Az ügyészség nem kommentálta az értesülést.

Az MSZP székházában és Simon Gábor házánál is megjelentek a nyomozók a politikus titkolt bankszámlája ügyében indított nyomozás során. Mindez egy nappal azt követően történt, hogy Simon lemondott parlamenti mandátumáról, és nem köti többé a mentelmi jog.

Az mno.hu-n olvasható Hír TV-értesülés szerint a Jókai utcai pártszékházból Simon Gábor azon vagyonnyilatkozatát vitték el, amelyet a pártnak adott le egy borítékban. Ez nem azonos azzal a kötelezettséggel, mint amikor parlamenti képviselőként az országgyűlésnek tartozik beszámolóval egy parlamenti politikus, mert az MSZP-nél minden funkcióban lévő politikusnak kötelező egy ilyen nyomtatványt leadnia.

Simon Gábort a pestszentlőrinci házánál is kereste a nyomozóügyészség, a Hír Tv beszámolója szerint Simon három embert beengedett az épületbe, majd 15 óra körül a nyomozók és Simon ügyvédje távoztak, nem sokkal később pedig Simon elhagyta a házat. Az Index próbálta szóra bírni a politikust, de nem válaszolt a kérdésekre.   

Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője az MTI megkeresésére nem kívánta megerősíteni az értesülést. Azt mondta: a nyomozás érdekeire tekintettel egyelőre nem adnak bővebb tájékoztatást. 

A Magyar Nemzet február 4-én arról írt, hogy Simon Gábornak, az MSZP elnökhelyettesének több száz millió forint van bécsi számláján, amit nem tüntetett fel a vagyonnyilatkozatában. A képviselő február 6-án közölte, hogy minden, a szocialista pártban viselt tisztségéről lemond, kilép az MSZP-ből, visszalép a képviselőjelöltségtől és február 12-i hatállyal lemond parlamenti képviselői mandátumáról. Ezt követően a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését a Központi Nyomozó Főügyészség által tavaly november óta folytatott nyomozás eredményeként.

MTI Fotó: Kovács Attila

A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint Simon Gábor egy ausztriai pénzintézetnél nyitott értékpapírszámlára 2008 januárjában 575 ezer eurót, majd 2009 áprilisában további 169 ezer amerikai dollárt helyezett el készpénzben. A számlán tavaly októberben, akkori árfolyamon, 228 millió forint volt. 

Simon Gábor az elmúlt évekre vonatkozó adónyilatkozataiban egyetlen esetben sem szerepeltette a külföldi betétszámlán elhelyezett megtakarításait – közölték. Simon Gábor hétfőn új vagyonnyilatkozatot nyújtott be a parlament mentelmi bizottságának, de az sem adott választ az eltitkolt vagyonával kapcsolatos kérdésekre. Keddig lett volna lehetősége arra, hogy újból javítsa a nyilatkozatot a Magyar Nemzet főszerkesztője által kezdeményezett vagyonvizsgálati eljárás keretében.

Szerdán a mentelmi bizottság zárt ülésén azt állapította meg: Simon Gábor szándékosan közölt valótlan adatokat vagyonnyilatkozatában.

Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke csütörtök reggel közölte az MTI-vel, hogy megszűnt Simon Gábor volt szocialista politikus képviselői mandátuma, miután csütörtökön megérkezett lemondólevele az Országgyűlés elnökéhez. Hozzátette: Simon Gábor nem személyesen adta át levelét. A parlament honlapja szerint Simon Gábor képviselői mandátuma február 12-i hatállyal szűnt meg.

A Legfőbb Ügyészség csütörtökön közölte az MTI-vel: az Országgyűlés elnöke arról értesítette a legfőbb ügyészt, hogy "Simon Gábor országgyűlési képviselői mandátumáról való lemondása február 13-án 7 óra 44 perckor megérkezett az Országgyűléshez". Ezzel elhárult a közjogi akadálya a Simon Gábort érintő büntetőeljárás lefolytatásának – írta az ügyészég.

Mesterházy Attila az MSZP elnöke a Hír Tv kérdésére megerősítette: valóban jártak ügyészségi nyomozók csütörtökön az MSZP székházában. A politikus azt mondta, a nyomozók elvitték a párt székházából Simon Gábornak a párt számára külön leadott vagyonnyilatkozatát. Ennek elvileg meg kell egyeznie azzal, amelyet az Országgyűlés hivatalában leadott a képviselő – tette hozzá.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.