Itthon Kovács Áron - M. László Ferenc 2014. február. 10. 16:24

Trükkös megoldásokat vetettek be Orbánék a listázáskor

Senkit sem hagyunk az út szélén – ez a mentalitás határozta meg a Fidesz választási listaállítását is. A párt vezetősége ügyelt arra, hogy nehéz körzetekben induló egyéni jelölteknek lehetőleg biztos listás helyet adjon, nehogy kiessenek a parlamentből. Nézze meg, kik azok a kormánypárti politikusok, akikkel a következő ciklusban is gyakran találkozhat. Bónuszként választási esélyeket is latolgattunk: papírforma szerint a Fidesznek "már megvan" a kormánytöbbsége.

Matematikai precizitással állította össze a Fidesz vezetősége a választási listát. Bár a befutó helyekre több egyéniben is megmérkőző politikust is felpakoltak, néhány kivételtől eltekintve ők mind győzelemre számíthatnak, így még a lista 71. helyezettje is számíthat arra, hogy nyáron beülhet majd az Országgyűlésbe. Érdekesség, hogy pont a 72. helytől sorjáznak az egyéni jelöltek, tehát ha a választópolgárok megcáfolják a közvélemény-kutatókat, és veszít a Fidesz, akkor az egyéniben elvérző jelöltek közül is bekerülhetnek néhányan.

Szombaton mutatta be a Fidesz ügyvezető alelnöke a kormánypártok országos listáján. Kósa Lajos sajtótájékoztatóján azt mondta, számításaik szerint a listáról - melyet Orbán Viktor vezet - 40-45 mandátumot (+/- 5-10) szerezhetnek a jelenlegi kormánypártok, de hozzátette: sok függ attól, hány párt jut majd be a parlamentbe, és milyen eredményt érnek el az ellenfelek.

A kormánypártok már túl vannak a jelöltállításon is, december elején mutatták be azt a 106 politikust, aki a választókerületekben küzd meg a szavazók bizalmáért. (Ezt a listát is precíz kalkulációk alapján alakították ki, ügyelve arra, hogy a 199 fős parlament kialakítása után a 259 jelenlegi képviselőből lehetőleg senkit ne hagyjanak az út szélén.) 

Szavazás a Fidesz kongresszusán
Túry Gergely

Pár nő, kevés újonc

A jelöltjei alapján a Fidesztől biztosan nem lehet várni a politikai elit megújulását. Míg az egyéniben indított képviselőjelöltek között mindössze 10 újonc található, a lista első 40-45 helyén egyetlen egy sem. Egyéniben mindössze hat nő indul, a lista Kósa szerinti befutó helyeire két nő került fel. A hvg.hu számításai szerint a lista „biztosnak tűnő” első 71 helyén összesen hat nő van, és egyetlen egy újonc.

Király Nóra az egyetlen jelölt a Fidesz-KDNP országos listáján, aki jelenleg nem országgyűlési képviselő, országos politikus és listás helye győzelem esetén még befutónak számít. (Az egyéniben indított 10 újonc képviselőjelöltről – akik között akad színész, teológus, ügyvéd – itt olvashat.) Király jelenleg Újbudán önkormányzati képviselő, 2002-ben lépett be a Fideszbe. Férje, Vámos Attila a volt pártpénztárnok, Simicska Lajos zászlóshajójának számító, köztéri plakátokkal foglalkozó Publimont Kft. ügyvezetője (illetve más Simicska-érdekeltségű cégekben is feltűnik a neve). Vámos és Király a házasságukat bemutatandó külön honlapot működtet. A másik újonc a listán - aki jelenleg nem országgyűlési képviselő -, Doncsev András, ám ő már megmerítkezett az országos politikában: államtitkár az Emberi Erőforrások Minisztériumában.

Politikai matek – ahogy Orbánék csinálják

De nézzük meg, miért nem kell túlzottan izgulnia a 66. helyen lévő Királynak. Bár Kósa 40-45 befutó helyről beszélt, az első 40 listás helyen feltűnik 20 egyéniben is indított politikus. Ők a két párt húzónevei – úgy mint Kósa, Lázár János, Harrach Péter, Navracsics Tibor –, vagy a szövetségi politika kiemelkedő figurái, esetleg kormánytagok (például a volt MDF-es Lezsák Sándor, a földművelési miniszter, Fazekas Sándor, vagy az államtitkár Kontrát Károly). Presztízskérdés, hogy szerepeljenek a listán is. 

 Márpedig a választások alapszabálya, hogy az egyéniben győztes képviselőket lehúzzák a listáról, a mögöttük lévők pedig előbbre lépnek. Az első 71 helyen 31 olyan jelölt van, aki egyéniben is indul – ha ők mind bejutnak, és bejön Kósa jóslata, akkor a 66. helyen álló Király hátradőlhet, de még 71. helyen található Berényi László is képviselő maradhat. Valójában tehát a lista 71. helye lehet az a 40-dik hely, amiről Kósa beszélt szombaton.

 Így okoskodhattak a Fidesz vezetői is, ugyanis a 72. helytől kezdve a 147. helyig a többi egyéni jelölt található, leghátul pedig a tuti jobboldali körzetek indulói - ami azt jelenti, hogy az összes egyéni képviselőjelölt egyben a listán is szerepel. Ha egy párt egyéni képviselői rosszul teljesítenek, a párt elveszíti a választásokat, akkor jóval több listás helyet kaphat meg a párt a parlamentben - tehát bejuthat listáról az egyéniben "elvérzők" egy része is.

 Ráadásul a 72. és a 109. közötti helyeken azok az egyéni indulók vannak, akiknek kisebb az esélyük a győzelemre - legalább is az Együtt kampányfőnöke, Szigetvári Viktor által 2012-ben közölt választási térképet alapul véve. Ha nem győznek, a rájuk adott szavazatok átvándorolnak töredékszavazatként a listára, ahonnan még többen kerülhetnek be, tehát még mindig van esélyük mandátumot szerezni. Így érhető el, hogy a lehető legnagyobb frakciót alkossa a Fidesz, és a lehető legkevesebb politikust „hagyják az út szélén”. (A lista összeállítása egyben arra is utal, hogy választókerületek politikai beállítottságát, az esélyeket hasonló módon ítélik meg a Fideszben és a baloldalon.)

A „csókosok”

A listán több olyan név is szerepel, akik nem nevezhetők feltétlenül országosan ismert politikusnak, viszont annak ellenére felkerültek, hogy egyéniben is indítják őket. Tehát bekerülésüket mindenképpen biztosítani akarja a Fidesz (a többségük államtitkár).

Alább mandátum-kalkulációnkat láthatja Kósa szombati becslése, illetve Szigetvári választási térképe alapján. 99 képviselői hely biztosnak tűnik, ami még egy négypárti (Fidesz-KDNP, Összefogás, Jobbik) parlament esetén is biztosítja a kormánytöbbséget. Minden további mandátum továbbvezet a 2/3 felé.

Rácz Róbert, Pesti Imre vagy Bíró Márk egyéniben nem indul, de munkájukra számítanak a jövőben is, felkerültek a lista befutó helyeire. Pedig – mint a hvg.hu is megírta – Rácz Kósa Lajos utódja lehet Debrecen élén, Pesti Imre pedig kormánymegbízottként már hivatalt is kapott. Viszont mindhárman fontos szerepet visznek a pártban: regionális igazgatók a Fideszben, közvetlenül Orbán irányítása alatt.

Amit az új választási rendszerről tudni kell
Az rendszer értelmében az Országgyűlés létszáma a választásokat követően 386-ról 199-re csökken. Az új választási rendszerben a korábbi három helyett csak két ágon lehet majd mandátumot szerezni: 93 képviselőt listás választási rendszerben választanak, 106 képviselőt pedig egyéni választókerületekben. Tehát a választó akkor szavaz a listára, amikor pártot választ, de az egyéniben vesztes képviselőjelöltek töredékszavazatai is ide kerülnek át (az új rendszer lényege, hogy még a nyertes is kaphat ilyen töredékvoksokat). A választási rendszer egyik legfőbb változása, hogy két forduló helyett csak egy forduló lesz. Megváltoztak a jelöltállítás szabályai is. A jelöltek ajánlása ajánlóíven történik majd. A képviselőjelöltté válás feltétele 500 támogató ajánlás összegyűjtése, a korábbi 750 ajánlószelvénnyel szemben.

„Csomagban” kerültek fel a lista egymást követő, befutó helyeire a Fidesz szóvivői: Selmeczi Gabriella, Hoppál Péter, Zsigó Róbert, pedig az utóbbi kettő egyéniben is indul. A rezsiharc vezetőjének, Németh Szilárdnak sem kell izgulnia: ha nem nyer Csepelen, akkor listáról kerülhet be, ahogy a több botrányos ügybe keveredett Papcsák Ferencet sem hagyják az út szélén, ő is biztos helyet kapott a listán, miközben Zuglóban is indítják.

Fazekas István

Tíz olyan egyéni képviselőjelölt is felkerült a lista befutó részére, akinek az Együtt kampányfőnöke által közölt választási térkép alapján meg kell küzdenie a kerületéért. Két évvel ezelőtt Szigetvári is megfordíthatónak látta Rogán kerületét, valamint Esztergomot, Pécset, Zuglót, Székesfehérvárt. Rogánnak viszont ma már kevesebb félnivalója van: a baloldali Összefogás itt a kevésbé ismert Kerék-Bárczi Szabolcsot indítja, ráadásul az ellenzék megosztott, hiszen itt indul az LMP frakcióvezetője, Schiffer András is. Szintén kétesélyes például Horváth László gyöngyösi helyzete, hiszen itt indul a Jobbik elnöke, Vona Gábor.  Ha ez a 10 fideszes mégsem győz, listáról még bekerülhet.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.