Itthon Kósa András 2014. február. 07. 15:37

„Nagy ívben teszek rá” – Karácsony Gergely a Fidesz trükkjeiről

„Ez nem lányregény, nem lelkizni kell, hanem dolgozni” – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Karácsony Gergely, aki szerint az MSZP megfelelően kezelte Simon Gábor eltitkolt bankszámláinak ügyét. A Párbeszéd Magyarországért politikusa máig helyes döntésnek tartja távozásukat az LMP-ből, még „ha a hvg.hu nyolcvanharmadjára kérdezi is”. Karácsony Gergely szerint a választási plakátok szabályozása törvényellenes, így nem is foglalkoznak majd vele.

hvg.hu: Hogy egy volt frakciótársát idézzem: Simon Gábor és Józsa István ügyének napvilágra kerülése után nem került elő önöknél a hányászacskó?

Karácsony Gergely: Nem. Azt hiszem, hatéves koromban hánytam utoljára. Nem vagyok egy hányós típus.

hvg.hu: Az unicumosüveg sem került elő néhányszor az utóbbi napokban?

K. G.: Nem. Az Unicumot egy ponton – ahogy a hvg.hu meg is írta akkor – valóban elővettük, mert vannak olyan pillanatok az ember életében, amikor szüksége van némi tudatmódosításra, hogy feldolgozza a helyzetet. De másnap tovább kell dolgozni. Ez nem egy lányregény, nem a politikusok érzelmeivel kell a közvéleményt bombázni. Dolgozni kell, nem lelkizni.

hvg.hu: Létezik olyan határ, amikor – ha mondjuk valamilyen újabb ügy derül ki – azt mondják, „jó, ez azért már sok, ez már tényleg vállalhatatlan”?

K. G.: Egy kampányban nyilván nagyon sok ügy elő tud jönni, főleg ha az ügyészség a Fidesz kampányszervének gondolja magát. A Simon-ügy részleteit nem ismerem, nem tudom, meddig vezetnek a szálak. Az MSZP-sek megdöbbenésén azt látom, hogy ez számukra ugyanúgy ismeretlen volt, és a párt reakciói eddig kellően kemények és határozottak. A paksi bővítésről egyezség van az ellenzéki térfélen, ezt a megállapodást egységesen elutasítjuk. Ugyanakkor nyilván másképp gondolkodunk magáról az atomenergiáról, ebben nincs nóvum. De örülök, hogy amikor az Együtt-PM szövetséget megkötöttük, Bajnai Gordonék is arra jutottak, hogy a két új reaktor megépítése a fukusimai baleset után egyszerűen nem éri meg. Nem várom el a szövetségtől, hogy az atomenergiát elvi alapon ellenezze, elég, ha belátja, hogy ez a megállapodás ebben a formájában nagyon káros az országnak. Egyébként, ha egy kicsit visszatekintünk, akkor a paksi bővítésről született parlamenti döntés végképp meggyőzött arról, hogy helyes volt egy olyan politikai irányt vennünk, ami azt szolgálja, hogy ezt a kormányt még ezen a választáson le tudjuk váltani, mert ha, amit a kormány a bővítési egyezményben vállalt, megvalósul, az valóban nemzeti tragédia lesz.

hvg.hu: Egy jelenlegi frakciótársa úgy kommentálta Simon Gábor ügyét, hogy biztosan van még néhány fel nem robbant akna az MSZP-ben. Ön is erre számít?

K. G.: Mondtam, felkészültünk rá, hogy egy kampányban mindig vannak ügyek. De nem hiszem, hogy ez egy folyamat kezdete lenne. Ebben az ügyben az MSZP megtette a szükséges lépéseket.

hvg.hu: És ha mégis egy folyamat kezdete? Éppen nekünk mondta egy vezető fideszes politikus, hogy „ha már így alakult”, akkor megpróbálják megsorozni az ellenzéket ezekkel az ügyekkel. Egy MSZP-s kampányguru pedig arról beszélt korábban, nincs mese, pár botrányos ügyet „be kell tárazni” a kampányra, és a megfelelő időben robbantani, annak, aki nyerni akar a választásokon. Ráadásul itt jöhet a következő: Keleti Györgyi könyvében egy prostituáltakhoz járó, drogozó ellenzéki politikusról ír, a rendőrség pedig nyomoz.

K. G.: Valószínűleg sokkal kevesebbet beszélgetek önnél fideszes vagy MSZP-s politikusokkal a két párt belső világáról, hogy ilyeneket tudjak. Nekem az MSZP most szövetségesem, amelytől azt várom el, hogy ilyen ügyekben a megfelelő lépéseket megtegye, egyébként meg választást akarunk nyerni, nem egymás keblére borulni.

hvg.hu: Paks és korrupció – két olyan téma, amivel valóban lehet fogás a Fideszen. Ehhez képest ezekkel az ügyekkel mindkettőt sikerült hitelteleníteni. Kampányfőnökként hogy lehet ezt kezelni?

K. G.: Paks ügyében nem hiszem, hogy igaz lenne, amit mond. Ott továbbra sincs muníció a Fidesz kezében…

hvg.hu: Az sem elég muníció, hogy 2011-ben is Fidesz–MSZP-nagykoalíció módosította úgy a törvényt, hogy most a Fidesznek nem kell senki beleegyezését kérnie a bővítéshez?

K. G.: Elfogadom, hogy az MSZP nem ellenzi a bővítést, de a lényeg: van egy pénzügyi megállapodás (amiről ráadásul Varga Mihály utólag közli, hogy még annál is drágább lesz az országnak, mint előzetesen beszéltek róla), amire a kormánynak nem volt felhatalmazása. Se erre, se arra, hogy az egészet versenyeztetés nélkül zavarja le. A kampányra visszatérve: egyszerűen azt a kérdést kell feltennünk az állampolgároknak, hogy „Van-e önnek egymillió forintja egy atomerőműre?”. Ennek súlyát, következményeit el kell tudnunk magyarázni. Ráadásul az MSZP korábban is arról beszélt, hogy ha lesz is bővítés, akkor népszavazás kell róla.

"Nem vagyok hányós típus"
Stiller Ákos

hvg.hu: Mit szól a megszavazást kísérő parlamenti eseményekhez? Hogy Kövér László leidiótázta a tiltakozókat?

K. G.: Kövér László bármilyen bírálatát bóknak kell venni. Hogy a Fidesz is érezte, mennyire gáz, amit tesz, jelzi az is, hogy sunyi módon csütörtök reggel nyolckor vették a parlament napirendjére a szavazást Paksról. Biztos ők is tartottak tőle, hogy valamilyen ellenállás lesz – nem is csak pártoktól, civilektől is. Persze tudom, a szavazást ők sem tudták volna megakadályozni. Az igennel szavazó képviselők beírták magukat a magyar történelem fekete könyvébe.

hvg.hu: Beszélt fideszesekkel arról, ők miként élték meg, hogy saját pártvezetésük ismét felmosta velük a padlót, és olyat szavaztatott meg, amiről fogalmuk sincs?

K. G.: Egy időben hosszan lelkiztem fideszes képviselőkkel, még vezetőkkel is, de ennek már elég régóta vége. Az azért megdöbbentett, hogy Bencsik János (a kormány energiapolitikája miatt tiltakozásul lemondott egykori államtitkár) megszavazta. A fideszes képviselők már annyi ilyenen átmentek, hogy szerintem ezt már fel sem veszik. Hogy Orbán Viktor éppen Szegeden volt, az tök mindegy szerintem: ő büszkén megszavazta volna, ha bent ül a teremben.

hvg.hu: Mit szól hozzá, hogy jó pár szocialista képviselő hiányzott a szavazásnál?

K. G.: Eredetileg bojkottálni akartuk az egészet, de aztán a név szerinti szavazás miatt nem tettük. Nem mindenki ért be a terembe. De ennek nem tulajdonítok jelentőséget. Néhány napja közösen tüntettünk, és közösen adtunk be népszavazási kezdeményezést, hogy ez a beruházás így ne valósuljon meg.

Egyéniben is elindul
Az MSZP, Együtt-PM, DK és MLP közötti megállapodás értelmében Karácsony Gergely lesz az ellenzéki összefogás egyéni jelöltje a budapesti 13. számú választókerületben, amely Zugló egy részét és a 16. kerületet foglalja magában. A megállapodásnak ugyanis az is része volt, hogy az MSZP-hez hasonlóan a DK és az Együtt-PM is nagyobb számban indít országosan ismert politikusokat egyéni jelöltként.

hvg.hu: Miként lehet a mostani választói hangulatot megfordítani, hogy legyen esélyük?

K. G.: A legutóbbi felmérések szerint egyre kevesebben gondolják már, hogy a Fidesz nyeri meg a választást, és egyre többen, hogy az ellenzék. Ez a választás nyilván arról szól elsősorban, ki képes elvinni a szavazóit nagyobb számban az urnákhoz. A verseny akkor lesz szoros, ha az elégedetlenek táborából ugyanakkora arányban tudjuk szavazásra bírni az embereket, mint a Fidesz teszi a saját választóival. A Fidesz láthatóan mindent a rezsicsökkentés üzenetére tett fel, de ezt egyszerűen annyi csatornán keresztül, akkora felületen képesek nyomatni az embereknek, amivel mi akkor sem fogunk tudni konkurálni, ha sokkal világosabb üzenetünk és kevesebb saját problémánk lenne. Éppen ezért fontos Paks, mert arról még a fideszes szavazók is azt gondolják, hogy növelheti az áram árát. Én azt képviselem a kampánystábban, hogy a választást népszavazássá kell formálni a választók fejében. Egyszerűen fel kell tenni a kérdést az embereknek, hogy miként élnek Orbán alatt? Mennyi a forintárfolyam, mekkora a törlesztőjük? Hány embernek van munkája? Hány ismerősük ment ki külföldre? Mit tanítanak a gyereküknek az iskolában? Mi lett a nyugdíjpénztári megtakarításaikkal? Ha én egy marslakó lennék, és idejönnék, és ránéznék csak a KSH adataira, röhögve azt gondolnám, hogy ez a kormány meg fog bukni.

hvg.hu: De most meg úgy tűnik, hogy nem.

K. G.: A választók eddig eléggé jól lereagálták a választásokon a valós életkörülményeiket. Ezért kell olyan kampányt csinálni, ami ellentart a fideszes manipulációnak, és bemutatja a valós helyzetet. Háromszor annyian érzik úgy, hogy romlottak a gazdasági körülményeik, mint ahánynak azt, hogy ezek javultak.

hvg.hu: De nem éppen ez mutatja, hogy az ellenzék akkora hitelességi deficittel küzd, amit nem fog tudni eltüntetni április 6-ig? Hogy az ön által felsoroltak ellenére sem gondolják nagyon sokan, hogy jobb lenne, ha a szocik és Gyurcsány visszajönnek? És ha így van, volt értelme csatlakozni?

K. G.: Minden felmérés azt mutatja, hogy még akkor is azt gondolta a választók többsége, hogy a Bajnai-kormány idején jobban élt, amikor a Fidesz sokkal népszerűbb volt, mint most. Ezért hitelességben nincs előttünk a Fidesz. De az tény, a közhangulat ma olyan, hogy az emberek azt érzik, két rossz közül kell választani. Hogy kivel kell összeállnunk, és kivel nem? Ezt a vitát annyiszor végigbeszéltük már, bevallom, kezdem kicsit unni. Ebben a választási rendszerben ez olyan, mintha úgy akarnánk repülőgépet építeni, hogy közben nem hisszük, hogy van gravitáció. Lehet, hogy Széles Gábor szerint nincs, de szerintem meg van. Ha nem állunk össze Bajnai Gordonékkal és az MSZP-vel, biztosan marad Orbán Viktor. Még egy hibákkal, vitákkal terhelt és a Fidesz közjogi akadályait kerülgető baloldali koalíciós kormányzás is sokkal jobb, mint ami most van.

"Az volt a helyes döntés, hogy kijöjjünk az LMP-ből"
Stiller Ákos

hvg.hu: Mert így nem marad a Fidesz? Most minden jel arra mutat, hogy marad, önök pedig egy vesztes koalícióban vihetik a KDNP roppant hálás szerepét. Így is volt értelme?

K. G.: Moralizálhatnék én is. Építhetnék arra, hogy ez a társaság marad, az ország pedig úgyis kibír Orbán alatt még négy évet, s majd egyszer eljön az én időm, és akkor majd megdicsőülök. Csak szerintem nem ez a helyes, mert akkora az ország már lefolyt a csatornán. És ha ezért a választásomért a hvg.hu nyolcvanharmadjára is megkérdezi, hogy miért fogtam össze a nem is tudom kikkel, akkor én ezt vállalom.

hvg.hu: De nem működik, most legalábbis úgy tűnik. Így is helyes döntés volt?

K. G.: Benne van a pakliban, hogy nem tudjuk elérni, amit akarunk. De a kérdés végső soron mégis csak az, hogy mi a helyes. És szerintem ez a helyes. Erre azt tudom mondani, azt az utat már soha nem tudjuk kipróbálni, hogy mi lett volna, ha másfél évvel ezelőtt a teljes LMP csatlakozik egy ellenzéki koalícióhoz, és abban sokkal nagyobb szerepet kapnak rendszerkritikus elemek. Ezt nem próbáltuk ki, így ennek a felelősségét nem tudom magamra venni.

hvg.hu: Tudjuk, hogy a szabályozásnak köszönhetően nagyon lejteni fog a pálya a Fidesznek a kampányban is. Elég csak arra gondolni, hogy a CÖF és a kormány kampányolhat egy csomó helyen majd, ahol az ellenzék nem, a nagy kereskedelmi tévékben pedig egyáltalán nem lesz kampány. Mit tudnak majd ilyen körülmények között csinálni?

K. G.: Igen, tisztában vagyunk ezekkel, és azt sem szabad elfelejteni, hogy az Összefogás nagyjából ugyanannyiból – mintegy 600 millió forintból – tud majd kampányt csinálni, mint mondjuk Szili Katalin pártja. Az utcai plakátokat tiltó kormányrendelet, szerintem, egyszerűen ellentétes a törvénnyel, így én nagy ívben tenni fogok arra, hogy a kormány szerint nem szabad kitennem egy oszlopra egy plakátot. Ki fogom tenni, aztán majd a választás után leveszem, és közben az Alkotmánybírósághoz fordulok. Majd csinálunk jó filmeket a videómegosztókra.

hvg.hu: Így sem merült fel, hogy esetleg bojkottálják a választásokat?

K. G.: Most már semmiképpen nem gondolhatunk erre, mert nem ezt az utat választottuk, most már veszélyes lenne ezen gondolkodnunk. Más kérdés, hogy korábban választhattunk volna úgy is közösen, hogy egy bojkottal döntjük be a rendszert. De ez már régóta nem aktuális.

hvg.hu: Mit szól hozzá, hogy Schmuck Andor önállóan indul mégis?

K. G.: Semmit. Ha valakinek van 106 jelöltje és egy országos listája, annak persze zsarolási potenciálja is lesz, de attól még szavazói nem feltétlenül.

hvg.hu: Hányan állíthatnak országos listát?

K.G.: Ebben a rendszerben tíz fölötti szervezet állíthat, mert nagyon könnyű. Ráadásul hozzájuk is vágnak néhány száz milliót: éppen ez volt a cél, hogy boldog, boldogtalan elinduljon. Szerintem nincsenek is felkészülve a helyzetre a választási irodák.

hvg.hu: Nem csak ők nincsenek felkészülve, a jogszabályok is olyanok, hogy kódolva van rengeteg vitás eset. Borítékolható, hogy rengeteg panasz érkezik majd a választási szervekhez április 6-án, rengeteg ügyről kell majd bíróságoknak dönteni, és a választások éjjelén senki nem fogja tudni, mi a választások pontos végkimenetele.

K. G.: Nagyon durva lesz ez a választás. Ezért nem lehet, hogy a Fidesz csak magára írja a választási szabályokat. Nem csak antidemokratikus, de ezek a törvények egyszerűen rosszak, nem működik majd a rendszer a gyakorlatban. Csak egy példa: még a jegyzők sem tudják pontosan, hogy a szavazatszámláló bizottságok tagjait hol kell regisztrálni. Kutyafuttában írt törvényeket írtak át négyszer-ötször egymás után, minden választókerületet átszabtak, mert csak azt gondolták végig, hogy mi a jó a Fidesznek, az már nem volt szempont, hogy működjön is. Könnyen lehet, hogy bíróság fogja kimondani, ki nyerte a választást, ennél rosszabbat a demokratikus legitimációval nem tehetnek. Ráadásul, bár meggyőződésem, hogy megnyerjük, ha mégsem így lesz, és az ellenzékkel szimpatizálók majd szembesülnek vele, hogy mennyivel többen szavaztak az ellenzéki pártokra, és mégis a Fidesz nyert, az komoly sokk lesz majd.

hvg.hu: Mi a rendszer legkritikusabb eleme?

K. G.: Ötvenig számoltam a fideszes módosításokat, aztán feladtam. Nem tudnék kiemelni egyet sem, annyira rossz mindegyik, bár van olyan, ami nem ab start gonosz. Korábban sokat foglalkoztam külföldi választási rendszerekkel, olyat, hogy egy párt ennyire magára szabta volna, és csak az lett volna a szempont a változásokban, hogy neki jobb legyen, még nem találtam.

hvg.hu: Gondolja, hogy zavargások is kitörhetnek a választások után?

K. G.: Nyilván egy ilyen helyzetben – nyerjen bárki – az utca is szerepet kap majd. Annyira nincs bizalom abban, hogy a másik fair eszközöket használ, hogy ez könnyen előfordulhat. De akkor is, ha a Fidesz nyer.

hvg.hu: Mekkora esélyt ad annak, hogy nyernek?

K. G.: Szoros eredményre számítok, és 50 százaléknál nagyobb az esélye, hogy nyerünk. Az időközi választások eredményei számomra annyira egyértelmű trendet rajzolnak ki, hogy nehéz másra gondolnom.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.