Itthon hvg.hu 2014. január. 29. 15:59

A Tárki az MSZP-t hozza ki a baloldali összefogás nyertesének

A Tárki Társadalomkutatási Intézet havi január végi pártpreferencia-kutatásának januári eredményei alapján jelenleg az MSZP könyvelhet el leginkább többletet a baloldali ellenzéki összefogásból: a szocialista párt támogatottsága kismértékben nőtt, az Együtt 2014 – PM szövetségé és a Demokratikus Koalícióé pedig lényegében változatlan. Mindeközben a Fidesz-KDNP népszerűsége a korábbiaktól nem tér el számottevően, így a kormánypártok továbbra is jelentős előnnyel vezetnek – derül ki a kutatásból. A korábbi évekkel ellentétben a Tárki a választások előtt nem készít külön választási előrejelzést.

A Tárki 1000 fő megkérdezésén alapuló, a 18 éves és idősebb lakosságot életkor, nem, iskolai végzettség és lakóhely szerint reprezentáló kutatás szokásos időrend szerint a hónap közepére tervezett adatfelvétele januárban épp egybeesett a baloldali ellenzéki pártok közös listaállításának bejelentésével, illetve az azt követő első héttel.

Az így nyert adatok tükrében az összefogást alkotó pártok közül az MSZP valamelyest erősödött, míg az összefogásban érdekelt másik két parlamenti párt, az Együtt 2014 – PM és a Demokratikus Koalíció népszerűsége nem változott.

TÁRKI

A januári adatok szerint a teljes népesség körében a decemberi 28% után 29%-on áll a Fidesz-KDNP, a pártválasztók körében pedig a kormánypártok előző havi 47%-os támogatottsága januárban 49%-on áll. Az ellenzéki összefogást alkotó MSZP, Együtt 2014 – PM és Demokratikus Koalíció együttes támogatottsága a pártválasztók körében januárban 35%.

Az ellenzéki pártokat külön vizsgálva az MSZP támogatottsága a teljes népességen belül 11%-ról 14%-ra, a pártválasztók körében pedig 19%-ról 23%-ra emelkedett. Az Együtt 2014 – PM népszerűsége a teljes népességre vetítve az előző és a jelen hónapban egyaránt 4%, a pártválasztók körében decemberben 7%, januárban pedig 6% volt. A Demokratikus Koalíció a teljes népességen belül a decemberi 4% után 3%-ot, a pártválasztók között pedig 7% után 6%-ot kapna.

TÁRKI

A Jobbikra a teljes népesség 8%-a szavazott volna decemberben és januárban egyaránt, a pártválasztók között pedig mindkét hónapban 14%-on állt a párt. Az LMP támogatottsága a teljes népességen belül 3%-ról 1%-ra csökkent, a pártválasztók körében pedig 4%-ról 2%-ra esett. A bizonytalanok és nem válaszolók aránya a decemberi 42%-ról 40%-ra módosult.

Az adatfelvétel 2014. január 15-22. között zajlott.

A Századvég is közölte szerdán a január végi kutatásának eredményeit. Az intézet az LMP-t hozta ki a baloldali összefogás nyertesének: a párt támogatottsága január végére átlépte a parlamenti bejutási küszöböt kutatásuk szerint. A kutatás szerint a baloldali összefogás alig erősebb közös listával, mintha a pártok külön indulnának az országgyűlési választásokon. A baloldali közös listára jelenleg a választókorúak 20 százaléka szavazna.

Idén nem lesz tárkis választási előrejelzés

A korábbi évekkel ellentétben a Tárki a 2014. április 6-i országgyűlési választások előtt nem készít külön választási előrejelzést sem az egyéni választókörzetek eredményére, sem pedig a parlamenti mandátumok várható eloszlására. Közlik viszont a havi rendszerességgel vizsgált pártpreferencia-adatokat a teljes népességre és a pártválasztókra vetítve.

"A választások előtt utoljára 2014. március 26-án jelenik meg a közleményünk. Tíz nappal a választások előtt ez azonban inkább a politikai hangulat jelzésére, mintsem választási előrejelzésre alkalmas. Az új választási rendszerből adódó bizonytalanságok és egy pontos előrejelzés igen magas költségei nem teszik lehetővé, hogy megbízható prognózist készítsünk az idei parlamenti választások előtt" – olvasható az intézet honlapján.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?