Elkezdődött a szegedi partfal rekonstrukciója
Az önkormányzat a belvárosi árvízvédelmi rendszer rekonstrukciójára 1,5 milliárd forintos uniós támogatást nyert el, amelyet 317 millió forintnyi saját forrással egészített ki. Az építkezés az Árvízi emlékmű és a Bertalan híd között zajlik majd.
A köztéri szobrok és tereptárgyak elszállításával megkezdődött a szegedi partfal rekonstrukciója, az uniós támogatással 1,8 milliárd forintból megvalósuló beruházásnak köszönhetően a védelmi rendszer a korábbi legnagyobb árvízi szintnél 1,2 méterrel magasabbra épül a Tisza-parti település belvárosában.
A mintegy 2,1 kilométeres gátszakaszon az útszinthez képest három-négy méteres mélységig szivárgásgátló fal épül, a régi támfal előtt pedig teljesen új, vasbeton köpenyfalat alakítanak ki - mondta az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATI-VIZIG) Árvízvédelmi, Folyamszabályozási és Vízminőségi-kárelhárítási Osztályának vezetője, Borza Tibor.
A betonmellvédet részben visszabontják, és a megmaradó szerkezet tetejére 60 és 120 centiméter magas, mobil árvízvédelmi fal kerülhet.
A Nyugat-Európában már sikerrel alkalmazott megoldás lényege, hogy egymástól 3 méteres távolságba fémoszlopokat szerelnek fel, amelyek közé gumitömítéssel ellátott fémprofilok kerülnek. A magassági hiányok megszüntetése érdekében a gát alsó szakaszára 60, középső szakaszára 120 centiméteres mobil fal kerül, amelyet szükség esetén 24 óra alatt összeállíthatnak az árvízvédelmi szakemberek.
Az ATI-VIZIG, mint az árvízvédekezés szakmai irányításáért felelős szervezet a kivitelezési munkák minden szakaszát felügyeli - mondta a vezető.
A munkakezdéshez készült ideiglenes árvízvédelmi terv is, amely tartalmazza például, hogy a partfal egyes szakaszait maximum 25 méteres hosszban lehet megbontani- tette hozzá.
A Tisza vízállása kedden 232 centiméter volt Szegednél, ami nem befolyásolja a kivitelezést. Az alsó rakpart szintje 580 centiméter, az ezt meghaladó vízállások esetén már fel kell készülni a kivitelezés hullámtéri részének leállítására - közölte a szakember.
A Szeged S-H-K 2013 Konzorcium (SWIETELSKY Magyarország Kft., HÍDÉPÍTŐ SPECIÁL Kft., KÖTIVIÉP’ B Kft.) által végzett beruházásnak 2015. május végére kell elkészülnie - tette hozzá.
Az önkormányzat a belvárosi árvízvédelmi rendszer rekonstrukciójára 1,5 milliárd forintos uniós támogatást nyert el, amelyet 317 millió forintnyi saját forrással egészített ki. Az építkezés az Árvízi emlékmű és a Bertalan híd között zajlik majd.