Itthon hvg.hu 2014. január. 23. 15:46

Bajnai: Felmerült, hogy visszalépek

Az Együtt-PM hozta a legnagyobb áldozatot annak érdekében, hogy összejöhessen az ellenzéki összefogás, ő maga is nehéz szívvel hozta meg a döntést – mondta a vs.hu-nak Bajnai Gordon, aki ezért „majdnem leiratkozott a közös listáról”. Most már viszont a kormányváltásra koncentrálni, mert „időrendben” az az elsődleges cél, szerint úgyis minden a kampányban fog eldőlni. A paksi bővítést viszont Orbán cinikus alkujának nevezte.

Bajnai Gordon kitart amellett, hogy az Együtt 2014 továbbra is három cél érdekében dolgozik: kormányváltást, korszakváltást és jó kormányzást szeretnének – derül ki a vs.hu csütörtöki interjújából. Ugyanakkor az Együtt-PM korábbi miniszterelnök-jelöltje kitért a kérdés elől, hogy vajon milyen posztot fog betölteni egy év múlva, és az sem derült ki, hogy ha nem nyernek, képviselőként beül-e a parlamentbe.

A baloldali összefogással a közös listára kerülő Gyurcsány Ferencről azt mondta: Magyarország legnagyobb problémája nem a volt miniszterelnök-pártelnök, illetve az „elmúltnyolcév”, hanem Orbán Viktor kormányzása. Vagyis eredeti céljaik között „fontossági és időrendi sorrendet” állítottak fel, és az elsődleges céljuk most a kormányváltás. A korszakváltás szlogent mégsem cserélik le, hiszen szerinte ezt a következő parlamentben és kormányban az Együtt-PM képviseli majd. „A korábban meghirdetett elvekből nem adunk fel semmit” – mondta.

Bajnai elismerte ugyanakkor, hogy a korszakváltás, illetve „praktikus politikai okokból” hasznosabb lett volna, ha Gyurcsány Ferenc nem szerepel a közös listán, de mivel ez volt a közös lista feltétele, tudomásul vették. Szerinte ez a kampányban nem nehezíti majd a közös munkát, mert most az a feladat, hogy valamennyien a közös ügyet „tolják”. „Ezért a célért pedig több áldozatra voltunk hajlandóak, mint mások” – jegyezte meg Bajnai, aki személy szerint „nehéz szívvel, de jó lelkiismerettel” hozta meg a döntést. Felmerült, egyet nem értésük jeléül visszalép a közös listáról, de nem akarta ezzel rontani az összefogás esélyeit – tette hozzá.

Fazekas István

Tagadta, hogy azért mentek bele a közös listába, mert attól tartottak, hogy az Együtt-PM szövetség nem jut be a parlamentbe, mint mondta, három közvélemény-kutató is a bejutási küszöb fölött mérte a támogatottságukat. A vs.hu kérdésére Bajnai megerősítette, hogy valóban kért cetlin javaslatot munkatársaitól egy külső miniszterelnök-jelölt személyére is, de utólag nem szeretné elárulni, kiknek a neve merült fel az általa gondolatkísérletnek nevezett ötletelés során.

Mint mondta, a kormányváltáshoz a baloldali összefogás szükséges eszköz, viszont a „kampány lesz a döntő”, ami még csak most kezdődik, ezért nincsenek elkésve. „A következő két hónap feladata lesz, hogy a széles ellenzéki összefogás felmutassa azt az erőt és jövőképet, ami a bizonytalanokat meg tudja szólítani. Ők tipikusan az utolsó hat hétben döntenek” – mondta.

Bajnai nem akart tippelni, hogy az Együtt-PM hány körzetet nyerhet a választáson, de arra számít, hogy 22 egyéni választókerületünk és számos listás helyük alapján „egy jó szereplés esetén megkerülhetetlen frakciója lesz a szövetségnek”. Arra nézve sem akarta találgatni, mennyi esélye van a Fidesz legyőzésére a baloldali összefogásnak.
Arra a kérdésre, hogy valóban negatív kampányt folytatnak-e, Bajnai azt mondta: a Fidesz kormányzása a legintenzívebb negatív kampány önmaga ellen, ezért az „ellenzék negatív kampánya valójában egy valóságkampány lesz”. A részletes közös programot firtató kérdésre pedig azt válaszolta, hogy az Együtt-PM tavaly nyáron közzétett dokumentuma az alap, amely megfelel egy koalíciós szerződésnek. Választási győzelem esetén Bajnai szerint „2-2,5 párti kormányzás” lenne, hiszen az MSZP és az Együtt-PM lennek a két meghatározó erő, a választási szövetség többi résztvevője „saját súlyának megfelelően” venne abban részt.

A paksi bővítés ellen minden lehetséges módon tiltakozni fognak, mert a kormány nem dönthetett volna egy ilyen súlyú kérdésben, amivel 60 évre meghatározzák „Magyarország kiszolgáltatottságát energia és pénzügyi szempontból”. „Nekem Orbán Viktorral van bajom, mert ő nem a magyar érdekeket képviseli ebben, hanem éppen azokat áldozza fel hatalmi és pénzügyi érdekei oltárán” – mondta Bajnai, aki szerint Orbán „cinikus alkut kötött az ország feje fölött”. A német megszállás emlékművét, illetve a Corvinuson található Marx-szobor eltávolítását pedig „hidegvérrel elkövetett politikai hisztériakeltés”-nek tartja, olyan kultúrharcnak, ami az „oszd meg és uralkodj” eszköze.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.