Változatlan erőviszonyokat mért a pártok támogatásának vizsgálata során a Nézőpont Intézet az idei első, de még a közös ellenzéki lista bejelentése előtt készült közvélemény-kutatásában: a Fidesz ekkor 37 százalékon, a baloldal 21 százalékon állt a teljes népesség körében.
A Fidesz a teljes népességben 37 százalékon állt a január 6. és 9. között végzett felmérés eredménye szerint, de az aktív szavazók körében elérte a 46 százalékot – derül ki a Heti Válasz számára készített reprezentatív kutatásból, amelynek részleteit szerdán juttatták el az MTI-hez.
Az egyesülő baloldal a teljes népességben 21, a választási részvételüket biztosra ígérők körében 25 százalékon állt ekkor. A 21 százalékon belül 10-et ért el az MSZP, 7-et az Együtt-PM és 4-et a DK, míg a biztos szavazóknál az MSZP esetében 10 százalékos, az Együtt-PM-nél 9, míg a DK-ra vonatkozóan 6 százalékos támogatást mértek.
Az LMP tavaly október óta nem éri el a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt: a teljes népességben és az aktívak körében is csak 3 százalékon áll. Pedig a zöld párt iránti szimpátia meglepően magas. Az összes megkérdezett 40 százaléka szeretné, ha az LMP a következő parlamentbe is bejutna, és csak 37 százalék nem – közölte a Nézőpont Intézet.
A baloldaliak körében különösen népszerűek a magyar zöldek: az MSZP-szimpatizánsok 52, Bajnai-híveinek 66 százaléka drukkol nekik. Gyurcsány visszatérése így nemcsak a Fidesz 2010-es szavazótáborát kovácsolhatja újra egybe, de az egyetlen kitartóan Gyurcsány-ellenes baloldali párthoz is hozhat vendégszavazókat – vélik a kutatók.
A megkérdezett ezer ember 64 százaléka válaszolt úgy, hogy részt venne a szavazáson.
A Századvég korábban azt közölte: egy százalékkal több a baloldali választási koalíció támogatottsága közös listával, mintha a szereplők külön indulnának. A Jobbik esetében erősödés tapasztalható. Az Ipsos felméréséből pedig az derült ki, hogy a választópolgárok némileg aktivizálódtak, a Fidesz 2, az MSZP és a Demokratikus Koalíció (DK) 1-1 százalékpontos emelkedést mutat. A cég szerint meghaladja az egymilliós létszámot, de passzív a kormányváltást akarók tábora.