A parlament működési rendjéhez javasolja közelíteni az Alkotmánybíróság (AB) ítélkező tevékenységének procedurális szabályait az egykori kisgazda honatya, az AB tagjává 2011-ben megválasztott Pokol Béla jogászprofesszor.
A politológia és az alkotmányjog, továbbá a jogszociológia és a jogfilozófia, valamint a demográfia és a médiatudományok felségterületein is kutatásokat folytató, 65 éves tudós például gyorsírókat ültetne be az AB zárt ajtók mögött zajló teljes üléseire, hogy a jövőben a határozatok publikálásával egy időben a tanácskozások szó szerinti jegyzőkönyve is felkerülhessen a testület internetes portáljára.
Pokol bíró bevezetné a klotűrt is, azaz korlátozná – 15 percben – a teljes üléseken az ítészek hozzászólásainak az időtartamát, az írásos határozat-tervezeteket kidolgozó kollégáknak pedig maximum 5 percet adna az „expozéra”.
A professzor elengedhetetlennek tartja továbbá, hogy a rendes bíróságok egy részéhez hasonlóan, valamilyen automatizmus alapján osszák szét ezentúl a Donáti utcába befutott „kereseteket”, megszüntetve a testület elnökének eddigi bírókijelölési monopóliumát, ami Pokol szerint kifejezetten ellentétes az ilyen „ítélőszékeken” követett gyakorlattal.
Az Alkotmánybírósággal kapcsolatos reformtervekről a HVG e heti számában olvashatnak.