Megszüntették Kiss Ernő előzetes letartóztatását pénteken – közölte a hvg.hu-val a Központi Nyomozó Főügyészség helyettes szóvivője, Simon Richárd. Arról nem nyilatkozott, hogy a befolyással való üzérkedési ügynek van-e más gyanúsítottja, ami miatt a Nemzeti Védelmi Szolgálat végezte a lehallgatást, hiszen egy nyugállományú rendőrtiszt esetében ennek elvégzésére a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat lenne hivatott.
Hazamehetett az előzetes letartóztatásból Kiss Ernő dandártábornok, akit december 10-én vettek őrizetbe, majd helyeztek előzetes letartóztatásba azért, mert felmerült a gyanúja annak, hogy pénzért cserébe azt ígérte, hogy hivatali befolyásával magas beosztású embereknél elintéz bizonyos dolgokat.
Annyi derült ki az ügyről, hogy az 1996 és 1998 között működött Központi Bűnüldözési Igazgatóság (KBI) volt parancsnokát az egykori MVM- és BKV-vezér, Kocsis István jelentette fel a Központi Nyomozó Főügyészségen. Kocsis azt állította, hogy a tábornok állítólag egymilliárd forintot kért azért, hogy Polt Péter legfőbb ügyész és Pintér Sándor belügyminiszter révén eljárjon Kocsis már vádszakban lévő ügyében. Azt mondta az ügyészeknek, hogy több millió eurót – csaknem félmilliárd forintot – adott Kiss Ernőnek, hogy kapcsolatait felhasználva simítsa el ügyét.
A volt parancsnok – a gyanú szerint – a sikkasztással vádolt cégvezért azzal áltatta, hogy bejáratos a Belügyminisztériumba, s így mindent el tud intézni neki. Miután azonban semmi nem történt, Kocsi állítólag feljelentést tett Kiss Ernővel szemben a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF). Ezt követően a Pestisrácok.hu szerint a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai bemikrofonozták az MVM-vezért. Így kellett egy találkozóra elmennie. Az egykori főrendőr lakását ezután megrohanták a hatóság emberei és házkutatást tartottak, feltehetően azt a pénzt keresték, amit a gyanú szerint Kiss Ernő kaphatott, amit azonban az egykori KBI-parancsnok tagadott.
Szembesítés és hazaengedés
Kiss Ernő tábornoknak a napokban szembesítése volt – értesült a hvg.hu rendőrségi forrásokból a nyomozati cselekményről. Nagy valószínűség szerint Kocsis Istvánnal kellett azt mondtad – azt mondtam „felelgetősdit” lejátszania. Ennél többet szerkesztőségünk nem tudott meg az ügyről sem a KNYF helyettes szóvivőjétől, Simon Richárdtól, sem a Kiss Ernő védelmét ellátó volt rendőrtől, és egykori beosztottjától Molnár Csaba ügyvédtől sem. Simon Richárd azt hangsúlyozta, hogy még azt sem árulják el, hogy van-e az ügynek a tábornok mellett másik gyanúsítottja.
Erre azért is kérdezett rá a hvg.hu, mert felmerült, hogy Kiss Ernő nem egyedül találkozott és ígérgetett Kocsisnak. Ennek az illetőnek – ha valóban volt ilyen – pedig olyan szervnél kell dolgoznia, akiknél az NVSZ bármikor vizsgálódhat, megfigyelhet és lehallgathat. Maga Kiss Ernő ugyanis már nem rendőr, s nyugdíjasként nem nyomozhatna utána a védelmi szolgálat. Ha csak ellene tett feljelentést az egykori MVM-vezér, akkor a KNYF-nek elvileg a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot kellett volna megbíznia a tábornok lehallgatásával. A KNYF részéről Simon Richárd azt közölte a hvg.hu-val, hogy a kérdésre jelenleg nem áll módjában válaszolni, és ha ezt megtenné, akkor a válaszban szereplő adatok nyomozási érdekeket veszélyeztetnének.
Ugyanakkor nincs szükség arra, hogy Kiss Ernő továbbra is előzetes letartóztatásban legyen, mert minden olyan nyomozási cselekményt elvégzett a Központi Nyomozó Főügyészség, amelyeknél fontos volt az, hogy a tábornok szabadlábon ne veszélyeztesse azok lefolytatását. Mivel ezek megtörténtek, az előzetes fenntartására nincs szükség, Kiss Ernő hazamehetett – közölte a helyettes szóvivő. Hozzátette: a gyanúsított szabadlábon védekezhet, sem házi őrizetet, sem lakhelyelhagyási tilalmat nem rendeltek el vele szemben. Egy volt BRFK-s osztályvezető ennek a lehetőségét helyezte kilátásba a december 13-án megjelent cikkünkben.
Tábornok Úr! Szólaljon meg!
Meg kellene szólalnia végre – így vélekedtek Kiss Ernő volt kollégái és jelenlegi rendőrök a facebookos véleményeikben. Ehhez egy hozzászóló azt írta be, hogy „Soha nem fog kitálalni… lehet rá biztosan rosszat mondani, de betartja a sírig tartsd a pofád elvet.” Volt, aki kérdésében annak adott hangot, hogy vajon miért hitte el Kocsis István, hogy Pintér és Polt megvesztegethetőek? Többen úgy vélték, hogy miként hihetett az MVM egykori első vezetője a 2007 óta nem túl jó hírnevű Kiss Ernőnek, akinek alteregós történetét, miszerint nem ő, hanem egy hozzá nagyon hasonló ember ment neki autójával több parkoló gépkocsinak 2007-ben, ami miatt nevetségessé is vált. Akadt, aki azt vetette fel, hogy nem hiszi, hogy a fontos posztokat betöltő Kocsis valóban közvetítőre szorult volna, s sokan irreálisan magasnak tartják a vesztegetés összegét is. „Az egymilliárd forint akkor lehet valószínű, ha másoknak is kellett volna belőle adni, de egyelőre nem tudni, hogy Kissnek voltak-e társai, s ők gyanúsítottak-e” – mondta egyikük a hvg.hu-nak.
A dandártábornok ügyei
Korábban megírtuk, hogy Kiss Ernő a Horn-kormány idején a KBI-t vezette, majd utána az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója volt addig, amíg menedzser betegsége ki nem derült. 2002 tavaszán felmerült, hogy a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatát irányíthatja, de aztán ebből semmi nem lett. A tábornok egy évvel később elfoglalhatta a XIII. kerületi rendőrkapitányi széket. 2007. november 23-án a tábornok szolgálati autójával három gépkocsinak is nekiütközött – az ügyészség akkori gyanúja szerint ittasan –, ami miatt rendőrkapitány megbízását Bencze József országos rendőrfőkapitány azonnali hatállyal visszavonta. Kiss Ernő azt állította, nem ő, hanem alteregója okozta a balesetet. Az autóját ugyanis ellopták. Három évvel később újabb ittas vezetésen kapták a rendőrök a III. kerületben.
Kiss Ernőt a történtek miatt nyugalmazták, ő azonban rendőr akart maradni, ezért munkaügyi bírósághoz fordult. A Fővárosi Törvényszék tavaly júliusban jogerősen semmisnek nyilvánította azt a miniszteri határozatot, amelyben eltiltották Kiss Ernő nyugalmazott rendőr dandártábornokot az egyenruha és a rendfokozat viselésétől. A bíróság megállapította: a miniszter nem volt jogosult ennek a döntésnek a meghozatalára, ezt előterjesztésre a köztársasági elnök tehette volna meg.