2013. december. 19. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 19. 16:17 Itthon

Nem tudni, mi lesz a Sukoró-üggyel

Még nem tudni, mi lesz a Sukoró-ügyként ismert büntetőper folytatása, melyik bíróságnak kell majd tárgyalnia - közölte Sándor Géza, a Szolnoki Törvényszék szóvivője.

Több országos napilapban csütörtökön megjelent cikk szerint az ügyet tárgyaló Sólyomváriné Csendes Mária, a Szolnoki Törvényszék tanácsvezető bírája végzést hozott arról, hogy az eljárást átteszik a Fővárosi Törvényszékre. Az Alkotmánybíróság december 3-án közölte, hogy alkotmányellenes volt a bírósági ügyáthelyezések alapjául szolgáló korábbi törvény.

Sándor Géza arra kérdésre, hogy elképzelhető-e, hogy Sólyomváriné Csendes Mária marad az ügyben eljáró bíró, azt válaszolta: az igazgatási szabályok mindig is lehetővé tették, hogy egy bírót kirendeljenek egy másik bíróság illetékességi területére, és ott keletkezett, korábban számára ismeretlen ügyeket tárgyaljon. A kirendelés a hozzájárulásával - vagy rövidebb ideig anélkül is - lehetséges volt, és most is az. Ilyen kirendelések a törvényszék területén működő bíróságok között is megtörténtek.

A Sukoró-ügyre vonatkozóan ez a kérdés nem merült fel - jelezte a szóvivő.

A sukorói telekcsere ügyében indított büntetőper idén január 4-én kezdődött a Szolnoki Törvényszéken, amelyet az Országos Bírósági Hivatal elnöke jelölte ki az ügy tárgyalására. Az eljáró bírói tanács az öt vádlott ellen indult, több mint száz tanút felsorakoztató perben meghallgatta Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt, Bajnai Gordon akkori nemzetgazdasági minisztert, valamint Veres Jánost, a pénzügyi tárca volt vezetőjét.

A bíróság előtt vallott decemberben Joav Blum, a befektetni szándékozó külföldi üzletemberek képviselője is. A Központi Nyomozó Főügyészség 2012. július 20-án jelentette be, hogy vádat emelt Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatója, Császy Zsolt, az MNV volt értékesítési igazgatója, Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, F. Zsolt értékbecslő és V. Bálint ügyvéd ellen.

Tátrai Miklóst, Császy Zsoltot, Markó Andreát és F. Zsoltot egy külföldi befektetői csoportnak a Velencei-tó partjára tervezett kaszinóberuházása kapcsán különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolják. Ezt a főügyészség szerint Tátrai Miklós és Markó Andrea tettesként, míg Császy Zsolt és F. Zsolt bűnsegédként követte el. V. Bálint ellen kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntette a vád. A beruházással összefüggő telekcsere-szerződés teljesülése esetén 1,294 milliárd forint kár érte volna az államot. 

Az ügy előzménye, hogy az állam képviseletében eljáró MNV Zrt. 2008. július 30-án csereszerződést kötött egy külföldi befektetői csoport képviselőjével, Joav Blum izraeli-magyar üzletemberrel. A csereszerződés tárgyát az állami tulajdonban lévő sukorói külterületi ingatlanegyüttes, valamint az említett üzletember tulajdonában lévő, Albertirsa és Pilis külterületén található egyes ingatlanok képezték. 

A Központi Nyomozó Főügyészség 2009 áprilisában különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt nyomozást indított az említett ingatlanok cseréjével összefüggésben. A nyomozást hivatalból rendelték el a Fejér Megyei Főügyészség közigazgatási vizsgálatának jelzése nyomán. Az ügyészség szerint a csereszerződésben a sukorói területeket 734,3 millió forinttal alulértékelték, míg az albertirsai és a pilisi ingatlanokat 593,5 millió forinttal túlértékelték. 

Schiffer András, az LMP akkori szóvivője tett feljelentést 2009 októberében Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt, arra hivatkozva, hogy a sukorói King's City beruházást kiemelt jelentőségűvé nyilvánító jogszabály előkészítése során megszegték a nyilvánosságra és az állampolgárok bevonására vonatkozó törvényi rendelkezéseket. 2010. szeptember 23-án az Orbán-kormány hatályon kívül helyezte a projektet kiemelt beruházássá nyilvánító 2009-es kormányrendeletet.

Hirdetés