Itthon hvg.hu 2013. december. 13. 16:43

Orbán belengette a harmadik rezsicsökkentést

Két sikeres rezsicsökkentés után érdemes megnézni a harmadikat is, a frakcióvezető úr már dolgozik rajta - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, a Fidesz pártalapítványának pénteki rendezvényén. A miniszterelnök hosszas sorolta, milyen küzdelmeket vívott meg a kormány és az ország - többek között az európai bürokratákkal, bankokkal, multikkal szembeni harcot, de ide sorolta a dunai árvíz megfutamítását is. Szerinte volt értelme ezeknek a küzdelmeknek, a sikerek már a hétköznapokban is érzékelhetőek.

Rogán Antal már dolgozik a harmadik rezsicsökkentés részletein - jelentette be a miniszterelnök a Polgári Magyarországért Alapítvány pénteki évadzáró és díjátadó ünnepségén. Orbán Viktor szerint erre azért van lehetőség, mert a hosszú évek óta folytatott küzdelmek végre elérték a céljukat, az ország szerinte talpra állt, már a mindennapokban is érezhetőek a sikerek.

A hvg.hu kormánypárti forrásból korábban úgy értesült, hogy a világpiaci árak csökkenése miatt a kormánypártok lehetségesnek egy újabb, tízszázalékos árcsökkentést a lakossági villamosenergia piacán, amit még jövő tavasszal, a parlamenti választások előtt meglépnének.

Nem "egy téesz beszámoló"

„Mi egy brüsszeli kínvallatás egy árvízhez képest?” - mondta Orbán Viktor azt hangsúlyozva, hogy hosszú évek küzdelmei után végre fordulat állt be az ország életében, ami az árvíz elleni sikeres védekezéshez köthető. Orbán szerinte az idei egy fordulatokban gazdag év volt, ahogy "2010 óta minden esztendő".

Orbán megérkezik az alapítvány ülésére
Beliczay László/MTI

A miniszterelnök-pártelnök vastaps közepette ment fel az alapítványi ünnepség színpadára. Orbán beszédében arra vállalkozott, hogy az idei évről „számvetést” végezzen anélkül - mint fogalmazott -, hogy az „impozáns számok” bűvöletébe essen és „téesz-beszámolót” adjon elő. A miniszterelnök hosszan sorolta a kormány sikereit: szerinte sikerült kimenteni az országot a pénzügyi csődből, levitték a költségvetési hiányt, majd 2013-ben „megérkeztek a mindennapi élet világába” is az eredmények: többek között az alacsony infláció, rezsicsökkentés, a januárban bevezetendő, kevésbé tehetős családoknak is járó adókedvezmény.

Orbán kifejtette, az ország mögött „küzdelmes évek állnak”, majd a folyamatot visszavezette a válság begyűrűzésének éveire. Magyarország szerinte 2008-2009-ben mások pénzéből próbált talpra állni, ami csaknem "a vesztünket okozta". Szerinte 2010-ben mindenki megértette, hogy a magyaroknak másik utat kell járniuk, és ehhez a választok megadták a felhatalmazást a kormánynak is a kétharmad formájában.

Csalódottan távozott az árvíz

„Felvettük a küzdelmet a multikkal, bankokkal” szemben – mondta Orbán –, akik szerinte csak a profitot „kergették” bajba sodorva a családokat. Orbán szerint az európai bürokratákkal is felvették a harcot a pénzügyi önállóságért, küzdöttek a nemzeti bankért, a nemzeti érdekű vállalatok visszaszerzéséért. „Hősiesen, elszántan küzdött az ország” – mondta Orbán, de szerinte folyamatosan jöttek az újabb támadások.

Szerinte 2012-ben volt olyan időszak, amikor úgy érezték, túl nagy a túlerő, és az aszály miatt úgy tűnt, „a szerencse sem akar az ország mellé állni”. „Felütötte a fejét a kétség” – állította Orbán. Ekkor szerinte az Európai Unió „éppen egy újabb méltatlan támadásra készült a rezsicsökkentés ellen”, amikor még jött az árvíz is a Dunán – de „a magyarok két heti szakadatlan küzdelem során legyőzték a természeti csapást”, és az ár „csalódottan kellett távozzon az országból”. Azt mondta, ez a siker hozta meg a lelki fordulatot az országban, mert kiderült, hogy az összefogással bármilyen ellenséget le lehet győzni.

Szerinte ez is azt mutatja, hogy létezik sikeres magyar modell – erre utal az is Orbán szerint, hogy sokan másolnak minket Európában. Ezt követően bejelentette, hogy Rogán Antal frakcióvezető „már a harmadik rezsicsökkentésen” dolgozik. Orbán Viktor ezt követően köszönetet mondott minden magyarnak, hogy „hősiesen teljesítettek” a nehéz helyzetekben.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.