2013. december. 06. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 06. 14:58 Itthon

Kocsis Máté: nem gyűjtött elég drogos tűt a Kék Pont

Józsefváros nem mondott le a droghasználók helyzetének rendezéséről, mindössze a lakosság érdekeit érvényesíti és új partnerekkel folytatja a munkát - jelentette ki Kocsis Máté, a VIII. kerület polgármestere egy pénteki sajtóbeszélgetésen.

A kerületben élők érdekeit, biztonságát szeretnék érvényesíteni, s elérni azt, hogy senki ne ütközzön játszótereken, közparkokban, kapualjakban a droghasználat után eldobott szemétbe - közölte a polgármester. Példaként említette, hogy van olyan kerületi óvoda, ahol a dolgozók reggelente átvizsgálják a kertet és adott esetben tíz fecskendőt is találnak.

Mint mondta, a Kék Pont Alapítvánnyal azért bontották fel az együttműködési megállapodást, mert a szervezet saját statisztikái szerint is csak töredékét gyűjtötte vissza a kiosztott tűknek, vagyis nem végezte el a vállalt munkát. Emiatt több volt az eldobott tű, ami fertőzésveszélyt jelent - magyarázta a részleteket.

Kocsis Máté elmondta, hogy a kerület megbízható, hozzáértő szakmai partnerekkel folytatja a munkát, és nem tett le arról, hogy a droghasználók helyzetével foglalkozzon, mindössze a kerületben élőket, gyerekeket szeretné biztonságban tudni. Megemlítette azt is, hogy a Kék Pont Alapítvány három éve kap támogatást HIV-szűrésre, ennek ellenére csak 2-3 hete kezdte meg a munkát.

A polgármester szólt arról is, hogy a kormánytól több tízmillió forint forrást kap az önkormányzat a drogszemét begyűjtésére, és szeretné, ha minden polgármester kivenné a részét saját települése, kerülete drogproblémáinak rendezéséből.

Ferencz Orsolya, Józsefváros önkormányzati képviselője egyértelműnek nevezte a kiosztott és visszavett tűk közötti több tízezres különbséget. Úgy vélte, a tűosztás vonzotta a városrészbe a Budapest más részeiből és az agglomerációból érkező droghasználókat, és kifogásolta, hogy a programból csak minimális számban jutottak el rehabilitációra. Mint mondta, csak a gyógyulás lehet valódi megoldás, a tűosztás csak a függőség fenntartásához, illetve halálhoz vezet.

Ujhelyi Eszter, a Szent László Kórház Immunológiai Laboratóriumának vezetője a tűszúrásos balesetek gyakoriságáról beszélt, felhívva a figyelmet arra, hogy egyebek mellett HIV- és hepatitis-fertőzés veszélye fenyegeti az érintetteket, sőt gyakran pályaelhagyásra is kényszerülnek. Elmondta, hogy az állam évente 2,4 milliárd forintot fordít HIV-fertőzöttek, s 7,4 milliárd forintot hepatitises betegek kezelésére.

Gávay Zoltán, a kerületi drogprobléma megoldásába bekapcsolódó Fecske, azaz Fiatalokat Egészséget Családot Segítő Közhasznú Egyesület képviseletében arról beszélt, hogy a továbbiakban közvetlen megkereséssel, iskolai előadásokkal segítik a kerületben a drogprevenciót és bekapcsolódnak a drogszemét gyűjtésébe, amelyre egy lakossági bejelentő vonalat is szeretnének működtetni.

A VIII. kerület december 31-i hatállyal szünteti meg a Kék Pont Alapítvánnyal kötött megállapodást.

Korábban a szervezet kuratóriumi elnöke, Rácz József azt mondta, a szervezet állami támogatásból és magánadományokból végzi tevékenységét, de az utóbbi időben csökkent finanszírozásuk, így a klasszikus, köztéri utcai munkára nem tudnak vállalkozni. Hozzátette azt is, a közterületeken eldobott tűk miatt többször egyeztetettek a közterület-fenntartóval és a városüzemeltetéssel.

Hirdetés