Itthon hvg.hu 2013. december. 03. 12:05

Ungvárynak adtak igazat Strasbourgban

A magyar állam 7000 eurós kártérítést és 1800 eurós perköltséget köteles fizetni a Kiss László alkotmánybíró pártállami múltjáról értekező történésznek, és kártérítéssel tartozik az ÉS-t kiadó cégnek is – döntöttek kedden Strasbourgban.

Több ezer eurós kártérítést ítélt meg Ungváry Krisztián történésznek kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága Strasbourgban - olvasható a bíróság honlapján közzétett ítéletben.

A héttagú testület, amelynek magyar tagja is volt Sajó András személyében, 4:3 arányban döntött a Kiss László alkotmánybíró pártállami múltjáról értekező történész, illetve az Élet és Irodalom című újságot kiadó Irodalom Kft. javára.

Állásfoglalásuk szerint Ungvárynak és az Irodalom Kft.-nek is sérültek az Emberi Jogok Európai Egyezményének 10. pontjában biztosított, véleményszabadságot biztosító jogai, amikor a magyar bíróságok elmarasztalták őket. Az elszenvedett nem vagyoni kár kártérítést von maga után a strasbourgi bíróság határozata szerint.

Ítéletével a bíróság megerősítette a kutatás szabadságát, ugyanis azt állapította meg, hogy egy történész a kutatása során felmerült tényekből levonhat ilyen következtetéseket.

Ungváry Krisztián
Horváth Szabolcs

A magyar állam 7000 euró kártérítést és 1800 euró perköltséget tartozik megfizetni Ungváry Krisztiánnak forintra átszámolva, illetve a lehetséges adókkal megfejelve. Az Irodalom Kft.-nek további 3000 euró kártérítés és 1800 euró perköltség jár hasonló feltételek mellett.
 
További kártérítési igénynek nem adott helyet az Emberi Jogok Európai Bírósága.

Előzmények: A magyar bíróságok elmeszelték Ungváryt

A per előzménye 2007-re datálódik. Ekkor ugyanis a történész tanulmányában beszámolt arról, hogy Kiss László alkotmánybíró a nyolcvanas években a Pécsi Tudományegyetem párttikárhelyetteseként állambiztonsági szolgálatok hivatalos kapcsolataként működött, és ilyen minőségében részt vett az ellenzéki Dialógus-csoport felszámolásában. A történész később pedig több cikkben és tévéműsorokban is nyilatkozott erről, "besúgónak" is nevezve az 1998-ban alkotmánybírónak választott Kisst.

Kiss feljelentette becsületsértésért és rágalmazásért, ami miatt első fokon elítélték Ungváryt, de másodfokon a Fővárosi Táblabíróság felmentette 2010 februárjában. Kiss László két polgári pert is indított a történész ellen. A Legfelsőbb Bíróság 2010. júniusban az Ungváry ellen indított személyiségi jogi perben elmarasztalta Ungváry Krisztiánt. A bíróság szerint Ungváry Kiss László tevékenységére utaló állításai igazak, de nem bizonyítható, hogy azokat III/III-asként követte volna el.

A Legfelsőbb Bíróság Ungváryt egymillió, valamint a per alapját képező cikket megjelentető Élet és Irodalom hetilappal közösen kétmillió forint büntetés fizetésére ítélte. Ez a történész számítása szerint neki kamatokkal együtt több mint kétmillió forint kifizetését jelenti. Emiatt fordult Ungváry Krisztián a strasbourgi bírósághoz.

A történész szerint a Legfelsőbb Bíróság történelmi kérdésekben nyilvánított véleményt, felülbírálva a tudományos kutatás eredményeit, ami rossz üzenet a jelenkort kutató történészek számára. Ebben az ügyben ítélkezett ma a strasbourgi testület.

Kiss László alkotmánybíró kedd este kiadott közleményében azt írta, az ügynökvád Strasbourgban is megbukott. Mint írta, szerinte eddig nem a történész, hanem éppen ő volt. "Az ügyből azt a következtetést vonom le, mint amit az Emberi Jogok Európai Bírósága: Ungváry Krisztián kifejezései 'túlmentek a zsurnalizmus, a tudományos kutatás és közéleti vita határain'. Az etikai következtetést Ungváry Krisztiánnak mint tudományos kutatónak kell levonnia, mert az ügynökvád Strasbourgban is jogerősen megbukott!" - fogalmazott.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.