Itthon hvg.hu 2013. november. 22. 08:10

Orbán ismét nekiment a bankoknak: igazságot az embereknek!

Mellbe vágta Orbán Viktor az a hír, hogy a GVH rekordösszegű bírságot szabott ki több magyar bankra kartellezés miatt. A kormányfő a Kossuth rádiónak adott interjújában azt mondta: a magyar kormánynak nem áll módjában sürgetni az igazságszolgáltatást, mégis szeretnének minél előbb tisztán látni.

Orbán Viktort mellbe vágta a hír, miszerint rekordösszegű, 9,5 milliárdos bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal tizenegy magyar pénzintézettel szemben a végtörlesztés korlátozására irányuló összehangolt magatartás miatt – hangzott el a Kossuth rádiónak adott interjújában.

"Ez jól mutatja, hogy itt még a dolgok nem nyugodtak le, olyan történt, ami nem történhetne meg egy civilizált országban. "Így nem lehet bánni az emberekkel. Végre kigondol a kormány egy devizahiteleseket megsegítő pénzügyi konstrukciót, megoldást, egérutat, kinyitja az ajtót, és akkor a bankok összeállnak, és együttesen ezt visszazárják" –  magyarázta a miniszterelnök.

Két dolgoban várjuk az igazságszolgáltatás állásfoglalását – mondta Orbán. Egyrészt állapítsák meg, az embereknek vagy a bankoknak kell viselniük az árfolyamváltozásokból fakadó károkat és veszteségeket, másrészt pedig szögezzék le: szabad-e a bankoknak egyoldalúan egy korábban fölvett hitel kamatát módosítani, úgy, hogy az kedvezőtlenebbé váljon a hitelfelvevő számára. Le kell verni a cölöpöket – mondta a kormányfő.

MTI / EPA/ Franck Robichon

"Én az igazságszolgáltatást nem befolyásolhatom, de nagyon remélem, hogy az igazságszolgáltatás igazságot fog szolgáltatni az embereknek" – fogalmazott.

Adóügyek

A bankszektort és a monopolhelyzetben lévő nagy nemzetközi cégeket érintő különadók esetleges kivezetéséről azt mondta: felelőtlenség lenne bármilyen időpontot megneveznie, az egykulcsos adórendszer fenntartása mellett pedig továbbra is kiállt. Ahogy fogalmazott: "Egy rossz adórendszer kishíján csődbe vitte az országot, miért kéne ahhoz visszatérnünk? Jönni fognak az eredmények, ha kitartunk."

"Nettó reálbér-növekedés van Magyarországon, miközben válság van Európában, röviden mondhatom azt is: hasítunk". A kormányfő hozzátette: bizakodásra van okunk, de elbizakodottak nem lehetünk.

A családok védelme

A családoknak nyújtott kedvezmények és a továbbra is alacsony születésszám kapcsán Orbán Viktor úgy fogalmazott, azért nem jön világra több gyerek, mert a kormányzat még nem tett érte eleget. Az elemzések arról szólnak, hogy a fiatalok általában eggyel több gyermeket szeretnének vállalni, mint amennyit végül tényleg vállalnak, és ezt a megélhetési akadályokkal magyarázzák – mondta a kormányfő.

A miniszterelnök kiemelte: saját erkölcsi felelősségének is tekinti ezt az ügyet. "Ha van küldetése egy politikának, akkor a miénknek ez a küldetése: hogy megváltoztassuk ezeket a körülményeket, és hozzásegíthessük a magyar fiatalokat ahhoz, hogy boldogok lehessenek, annyi gyermeket vállalhassanak, amennyit csak szeretnének, és ne legyen gátja a gyermekvállalásnak a holnapi megélhetésért való aggodalom."

A kormányfő szerint tulajdonképpen nem egykulcsos, hanem családi adózás van, amelynek, mint az alkotmány is kimondja, az a lényege, hogy a gyermekneveléshez szükséges kereseteket nem lehet megadóztatni. "Nem arról van szó, hogy kedvezményt adunk, hanem hogy az állam nem veheti el a családosoktól azt, amit megkerestek, és ami nélkül nem tudják fölnevelni a gyermekeket. Azt pedig, hogy pontosan hol van az összeghatár, és mit bír el a magyar gazdaság, minden évben a költségvetési törvénynél kell újragondolni" – tette hozzá.

Orbán Viktor hangsúlyozta: a magyar alkotmány hosszú távra bebetonozta a családi adórendszert, ahhoz a következő időszakban alkotmányos eszközökkel senki nem tud hozzányúlni. Itt még egyszer olyan családellenes gazdaságpolitika, ami 2002 és 2010 között volt, az adók szintjén nem valósulhat meg, mert beleütközik az alkotmányba – fogalmazott.

Nem sietünk

Annak kapcsán, hogy Japánban azt nyilatkozta, a magyar eurócsatlakozás nem a következő évek, hanem egy vagy több évtized kérdése, Orbán Viktor a 180 percben kérdésre válaszolva hangsúlyozta: ha a gazdaság stabil, és tudjuk folytatni az elkezdett munkát, akkor az, hogy az ország nincs benne az eurózónában, nemhogy hátráltatná az övezetből érkező befektetéseket, hanem inkább bátorítja azokat. Ha nem így lenne, akkor az eurózónás országokból nem telepítenék ki az ipari üzemeket, illetve az újakat nem nálunk hoznák létre – tette hozzá.

Orbán Viktor arról is beszélt, Magyarország természetes helye az Európai Unió, és érdekelt annak sikerében. Az ország gazdasági termelésének tekintélyes része az uniós államok piacain kel el, ugyanakkor Magyarországnak több lábon kellene állnia, mert aránytalanul egy irányba megy a kivitel. Ma a magyar exportnak csak 11-12 százaléka jut az EU-n kívüli országokba, ám a magyar külkereskedelmi terv ajtózsanérja, kulcsszáma, hogy 2018-ban ez az arány elérje a 33 százalékot. Ez nagyon ambiciózus, erős célkitűzés, de a nemzetközi kereskedelem növekedésének üteme reálissá teszi ezt a dátumot – tette hozzá.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.