A külföldi rendszámú autók sofőrjei sem száguldhatnak büntetlenül
Eddig a külföldi rendszámú autósokon csak akkor tudták behajtani a gyorshajtásért kiszabott bírságot, ha a helyszínen megállították őket, és addig nem mehettek tovább, amíg ki nem pengették a büntetés összegét. November 7-től már nem biztos, hogy megmenekülnek, mert egy uniós megállapodás alapján az autósok adatai könnyen lekérdezhetőek lesznek, s ezáltal könnyebben beszedhetőek a bírságok.
Szerda óta nem úszhatják meg a gyorshajtásért kiszabott bírság megfizetését a külföldi rendszámú autóval közlekedők. Az uniós tagállamokban regisztrált járművek üzembentartóinak adatai ugyanis egy megállapodás alapján még gyorsabban lekérdezhetőek, és az alapján a száguldozóval szemben hamarabb tudnak bírságot kiszabni. A büntetés összege a jármű üzembentartójának lakhelye szerinti állam költségvetésébe folyik majd be, így egy horvát, vagy osztrák autópályán elkapott gyorshajtó magyar ide csengeti majd ki a bírság összegét.
„Eddig szinte tehetetlenek voltunk a megengedett sebességet túllépő külföldi felségjelzésű autósokkal szemben, hiszen csak akkor lehetett behajtani a bírságot rajtuk, ha megállítottuk őket a helyszínen, és visszatartottuk addig, amíg nem fizettek. Erre azonban a világ összes rendőre nem elég” – mondta a hvg.hu-nak korábban erről Óberling József, az Országos Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Főosztályvezetője.
A kormány egyébként már tavaly harcot hirdetett a más országok felségjelével ellátott, szabálytalankodó autósokkal szemben kiszabott büntetések behajtásáért. Emlékezetes, 2012 tavaszán az adóhivatal munkatársai határozatlan időre, kiegészítő feladatként kapták meg a nem magyar azonosítóval közlekedő autók vizsgálatát, amelyek vezetői akár 800 ezer forintos bírsággal is számolhattak. A főszabály az volt, hogy akinek magyar lakóhelyet rögzítettek a személyi irataiban, az csak magyar rendszámú autót vezethet, és ha ennek ellenére külföldi rendszámú autót használ, neki kell igazolnia, hogy jogosan teszi. A tervekről és az ellenőrzések révén behajtott bírságokról később nem lehetett hallani. A hvg.hu tudomása szerint utólag derült ki a hatóságok számára, hogy az iratok hitelességét nehéz megállapítani.
További szigorítások a bírságok behajtásáért
Arról, hogy novembertől még kevésbé lesz kockázatmentes a „hanyagság” a más országok felségjelével ellátott autósok bírságfizetési hajlandóságával kapcsolatban, idén nyáron írtunk. Óberling József ugyanis elmondta, egy új uniós irányelv szerint november 7-től az tagállamokban regisztrált járművek üzembentartóinak adatai még gyorsabban lekérdezhetőek lesznek, és az alapján az illetővel szemben hamarabb lehet bírságot kiszabni. A behajtás ugyan így sem lesz könnyebb, de az látszik az ORFK adatai alapján, hogy az igazoltatások jelentősen megnőtt száma alapján több bírságot tudtak behajtani.
Emellett a nyolc közép-, és kelet-európai állam rendőrségeinek együttműködését koordináló Salzburg Fórum tagállamai közül Ausztria, Magyarország, Bulgária és Horvátország megállapodott a jogerős bírságok határon átnyúló végrehajtásáról is. A bírság a jármű üzembentartójának lakhelye szerinti állam költségvetésébe folyik majd be, így egy horvát, vagy osztrák autópályán elkapott gyorshajtó magyar ide csengeti majd ki a bírság összegét. A főosztályvezető szerint emiatt sok külföldi autós visszavehet majd a száguldozásból.