Itthon hvg.hu 2013. november. 08. 14:32

Gladiátorokat indít az ellenzék Budapesten

Bemutatta 18 budapesti egyéni választókerületi jelöltjét az MSZP és az Együtt–PM szövetség pénteken. Tizenegy körzetben a szocialisták, hétben az Együtt–PM indíthat jelöltet a jövő évi parlamenti választáson a fővárosban.

"Ma lélekben Magyarországnak nem Budapest a fővárosa, hanem Felcsút" – mondta Karácsony Gergely az Együtt–PM nevében pénteken az A-38 hajón, amikor az MSZP és a az Együtt–PM bemutatta közös fővárosi jelöltjeit. A felmérésekre utalva Karácsony elmondta, ha most lennének a választások, Budapesten az ellenzék győzne.

A két szervezet úgy állapodott meg, hogy 11 választókerületben a szocialisták, hétben az Együtt–PM állít jelöltet. A 18 jelölt közül jelenleg 8-an országgyűlési képviselők. Többségük kiléte az elmúlt hetekben már ismertté vált. Az ismertebb Együtt–PM-es politikusok közül Juhász Péter indulhat Rogán Antallal szemben (1. választókerület, vk), Szabó Tímea lesz a kihívója Fónagy Jánosnak (3. vk.), míg Szelényi Zsuzsanna kelhet párharcra Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszterrel (4. vk.) szemben. A listán a sokat tapasztalt szocialista politikusok közül megtalálható a súlyos betregsége után lábadozó Kiss Péter mellett (11. vk.) Burány Sándor (9 vk.), Simon Gábor (15. vk.) és Hiller István.

"Szabad levegőt!"

"Mi azért fogunk politizálni, hogy a szabad levegő, ami Budapesten még megmaradt, az egész országra kitejedjen" – hangsúlyozta az Együtt–PM nevében felszólaló Karácsony Gergely, aki megígérte, hogy a 18 kiváló jelölt segítségével visszahódítják Orbánországot, és újraépítik Magyarországot.

Az MSZP budapesti főpolgármesterjelöltje, Horváth Csaba partnerséget ajánlott az új baloldali kormánynak és a kerületeknek a "gladiátorok" nevében, akiket a fővárosban képviselőnek jelölnek.

Az országgyűlési képviselőjelölteket Mesterházy Attila és Bajnai Gordon, a két párt vezetője mutatta be.  Bajnai ellenzéki városnak nevezte Budapestet, arra a 2002-es Orbán bon mont-ra visszautalva, miszerint a haza nem lehet ellenzékben. Mesterházy felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP-nek annyira fontos a város, hogy külön Budapest-programja van, miközben Fidesz-kormányzás alatt a főváros mindig büntetésben volt.

Az MSZP és az Együtt–PM közös fővárosi képviselőjelöltjei

Egyéni választókerületOrszággyűlési képviselőjelölt
Budapest 1Juhász Péter - Milla
Budapest 2.Józsa István - MSZP
Budapest 3.Szabó Tímea - PM
Budapest 4.Szelényi Zsuzsanna - PM
Budapest 5.Kocsis-Cake Olivio - PM
Budapest 6 .Pál Tibor - MSZP
Budapest 7.Hiszékeny Dezső - MSZP
Budapest 8.Tóth Csaba - MSZP
Budapest 9.Burány Sándor - MSZP
Budapest 10.Kiss László - MSZP
Budapest 11.Kiss Péter - MSZP
Budapest 12.Móricz Eszter - MSZP
Budapest 13.Tordai Bence - PM
Budapest 14.Lukoczki Károly - MSZP
Budapest 15.Simon Gábor - MSZP
Budapest 16.Hiller István - MSZP
Budapest 17.Szabó Szabolcs - Szolidaritás
Budapest 18.Somfai Ágnes - PM

Az MSZP képviselőjelöltek legtöbbje Mesterházy ábrázolásában higgadt, precíz és szisztematikusan oldja meg a problémákat. Azok, akik nem annyira ismertek országosan, helyben nagyon erős kapcsolatokkal rendelkeznek, életük a civilekkel és a választókkal való kapcsolattartás.

Kiss Péterről Mesterházy azt mondta, hogy elég lenne annyit mondani bemutatásul, hogy Kiss Péter. Hillert professzor urazta (egyébként csak docens). Miniszterségéről azt mondta, hogy a felsőoktatás és a kultúra területén maradandót alkotott. És akik kritikával illeték ténykedését, azok ma aranykornak tekintik az időszakát.

Bajnai kevésbé ismert dolgokat mondott az ismertebb jelöltjeikről is. Felemlegette Juhász Péter TASZ-os múltját (romaprogramot vitt még millás tevékenysége előtt), Szabó Tímea Harvard Egyetemen végzett kutatásait és önkéntesi szerepvállalását háborús övezetekben. Tordai Bence sem garázda (noha múlt héten molinót feszített ki a Lánchídra az Orbán-kormány elleni tiltakozásul), hanem csak egy nem fideszes magyar. Szabó Szabolcs, a Szolidaritás csepeli koordinátora ugyan egyetemen tanít, de ő sem szobatudós, hanem civil aktivista.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.