Valóságos halparadicsomot építenek a kiskörei duzzasztónál
Méretei alapján országosan egyedülálló hallépcsőt építenek Kiskörén, a duzzasztómű szomszédságában. Ez az ottani vízi világ „közlekedését”, vagyis fel- és lecsúszását segíti majd.
A hallépcső a Komplex Tisza-tó Projekt része, amellyel a síkvidéki tározó ökológiai egyensúlyának alapjait szeretnék megteremteni. A fejlesztés 740 millió forintba kerül, uniós támogatással valósítják meg.
A tározónál az úgynevezett kisvizes időszakban, amikor a duzzasztómű zsiliptáblái zárva voltak, a halak nem tudtak az alvízről a felvízre úszni, szabadon csak az elzáró táblák nyitott helyzetében, a rövid, árvizes periódusban közlekedhettek.
A több tízezer köbméter földet megmozgató munkával, természetközeli műszaki megoldásokkal kialakítandó hallépcső egy 1300 méter hosszú, akár 8-9 méter vízszintkülönbséget áthidaló, három szakaszra osztható vasbeton labirintus lesz. Ennek felső szakasza az állatok Tisza-tóból történő kiléptetését szolgálja, a középső szakasz a felső és az alsó torkolat közötti, míg az alsó, a torkolati szakasz alvízhez való kapcsolatát biztosítja.
A hallépcső felső szakaszának központi elemeként 180 méter hosszú és 2 méter fenékszélességű tápcsatornát építenek a téli kikötő és az üzemi út között. Az üzemi út alatt az árvizek kizárását és a víz betáplálását biztosító műtárgyat létesítenek. Ennek szomszédságában helyezik el azokat a monitoring berendezéseket, amelyek a hallépcső hatékonyságának ellenőrzik majd – magyarázta Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője.
A mesterséges patakként funkcionáló ökológiai folyosó középső szakasza ezt a medencét és az alsó "pihenő" tavat kapcsolja össze a hullámtéren. A kedvező átjárási feltételeket a természet közeli bukókhoz hozzáépített, úgynevezett réselt halátjáróként kialakított műtárgyak alkotják. Az alsó, torkolati szakaszon természetközeli medencesor és "pihenőtó" várja a halakat, mielőtt folytatnák útjukat a folyóba.