Még egy sanszot kaphat az ellenzék jelöltje Békéscsabán
Egy korábbi LMP-s precedensre hivatkozva újra megpróbálják elérni az ellenzéki pártok Békéscsabán, hogy nyilvántartásba vegyék önkormányzati képviselő-jelöltjüket. A városban november 10-én időközi választást tartanak. Az Index úgy tudja, hogy az ajánlásokról lehúzzák a Párbeszéd Magyarországért Pártot, mivel korábban az ő hibájuk miatt utasította vissza Kovács Katalin nyilvántartásba vételét előbb a helyi, majd a megyei választási bizottság.
Békéscsabán Köles István (Fidesz–KDNP) képviselő halála miatt tartanak november 10-én időközi önkormányzati képviselő-választást az 5-ös egyéni választókerületben. Kovács Katalin a Magyar Szocialista Párt, az Együtt 2014, a Párbeszéd Magyarországért (PM), a Demokratikus Koalíció és a Liberálisok – Magyar Liberális Párt közös jelöltjeként indult volna.
A helyi választási bizottság vasárnap elutasította az ellenzéki képviselőjelölt nyilvántartásba vételét, a hivatalos indoklás szerint azért, mert a jelölt egyik delegáláshoz szükséges papírját olyan szervezet is aláírta, "melynek jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételére nem került sor”. Ez a szervezet ebben az esetben Párbeszéd Magyarországért Párt volt. Szerdán a megyei választási bizottság jóváhagyta a helyi döntést.
A jogszabályok szerint azonban olyan működési igazolás kell, amelyet a választás kiírásának napját követően állított ki a bíróság. A békéscsabai választást augusztus 30-án tűzték ki, a PM viszont egy augusztus 1-jén kelt végzés hiteles másolatát nyújtotta be, és végül ezen csúsztak el.
A PM a fellebbezéshez csatolta ugyan a megfelelő, október 14-én kiállított kivonatot, a jelöltállítás határideje október 11-én 16 órakor lejárt. A megyei választási bizottság szerint a választási eljárási törvényben megszabott határidők jogvesztőek, vagyis aki azokat elmulasztja, később már nem pótolhatja a hiányosságokat.
Karácsony Gergely, a PM képviselője a hvg.hu-nak azt mondta korábban: munkatársaik bagatell hibát vétettek, és mivel az utolsó pillanatban adták le a dokumentumot, illetve az ajánlószelvényeket is, a választási bizottságnak nem volt lehetősége hiánypótlásra kötelezni őket.
Az ügyben még kérhető volt felülvizsgálat a Gyulai Törvényszéknél.
Maradt még halvány remény
Az Index szerint Karácsony Gergely jelezte a szövetséges pártoknak, hogy mivel miattuk nem sikerült Kovács Katalint nyilvántartásba venni, vállalják a felelősséget és az indulás érdekében belemennek minden megoldásba. Az MSZP jogászai álltak elő egy javaslattal, melyhez az is kell, hogy a békéscsabai jelöltet a PM nem támogathatja.
Kovács Katalin tehát már csak négypárti jelölt lenne. Miklós Attila, az MSZP békéscsabai elnöke csütörtökön azt mondta: a választókat arra kérik, hogy töltsenek ki egy nyilatkozatot, amely szerint akkor is aláírták volna az ajánlószelvényt, ha azon a PM nem szerepelt volna.
Az ellenzéki pártok emellett kerestek olyan rendelkezéseket és bírósági határozatokat, melyekre hivatkozva szerintük utólag módosítani lehet a jelöltállítást. Találtak is ilyet.
A 2010-es őszi önkormányzati választásokon Hajdú-Bihar megyében a területi választási bizottság visszautasította a Lehet Más a Politika megyei listájának nyilvántartásba vételét, mert a párt ajánlószelvényeinek egy része nem pontosan volt kitöltve. 2717 kopogtatócédula kellett volna a listaállításhoz, de a 2856 leadott cédulából csak 2663 maradt érvényes, így az LMP elhasalt. A párt fellebbezett, de az OVB-nél sem járt sikerrel. A Legfelsőbb Bíróság azonban megváltoztatta a döntést.
Az LB ugyanis „az ajánlószelvények érvényességét annak az elvnek megfelelően vizsgálta, hogy miután az ajánlószelvény kitöltésére a törvény formai előírásokat nem tartalmaz, az ajánlószelvények minősítése során a legfontosabb érvényesítendő szempont a választópolgár személyazonosságának megállapítása mellett választói akaratának érvényre juttatása″.
Vagyis hiába tölti ki hiányosan vagy rosszul valaki az ajánlószelvényét, a formai hibánál fontosabb szempont a választó akarata.
Az ellenzék tehát erre az LMP-s precedensre és egy OVB-állásfoglalásra hivatkozna, illetve egy másik esetre 2010 tavaszáról, amikor az MDF országos listáján ugyanaz a személy a 32. és a 85. helyen is szerepelt, az OVB pedig ennek utólagos korrigálását jóváhagyta.
Az MSZP külön is gyűjt kopogtatócédulákat
„Úgy látszik, helyettük is kell gondolkoznunk″ – ezt már egy vezető szocialista politikus mondta, aki szerint levonták a következtetést a békéscsabai esetből: a biztonság kedvéért a jövőben külön MSZP-s jelölésű indulóknak is fognak kopogtatócédulákat gyűjteni, így elvileg véletlenül sem fordulhat elő, hogy egy választókerület baloldali kihívó nélkül marad.