2013. október. 09. 17:16 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 09. 17:45 Itthon

Orbán a magyaroknak üzent Londonból

Nem meglepő, hogy Brüsszelből támadják a rezsicsökkentést – mondta Orbán Viktor Londonban, miután tárgyalt David Cameron brit miniszterelnökkel. A magyar kormányfő szerint Cameronnal egyetértettek abba, hogy "ildomos lenne megreformálni" az EU intézményeit.

A miniszterelnök nem tartja meglepőnek, hogy Brüsszelből "támadás éri a rezsicsökkentést". Orbán Viktor erről szerdán beszélt újságíróknak Londonban, utalva az Európai Bizottság rezsicsökkentéssel kapcsolatos levelére.

A kormányfő kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, "mindig tudtuk, hogy a rezsicsökkentés harcos téma lesz", hiszen vannak nagy nemzetközi cégek, amelyeknek a rezsicsökkentés a profitjuk csökkenésével jár, így ők "minden követ megmozgatnak mindenhol".

"Nem javaslom a magyaroknak, különösen nem a kormánynak, hogy meglepődjünk azon, hogy most Brüsszelből támadás éri a rezsicsökkentést" – mondta a miniszterelnök. Szerinte meg fogják vívni a küzdelmet, a kormánynak komoly érvei vannak. "Szeretném megnyugtatni a magyar közvéleményt, hogy a rezsicsökkentés nemcsak marad, hanem folytatódni is fog" – közölte Orbán Viktor.

A világ más gazdaságaival szembeni versenyképesség egyik feltétele az olcsó energia, ezért "nem értünk egyet azokkal, akik diszkriminálják a nukleáris energiát" – mondta szerdán Londonban a magyar kormányfő.

Orbán Viktor, akit a Downing Streeten fogadott David Cameron brit miniszterelnök, a megbeszélés után magyar újságíróknak elmondta, több kérdésben erős szövetség jött létre Nagy-Britannia és Magyarország között, és ennek kiemelt területe a nukleáris energia.

A két ország a nukleáris energia használatának jelenlegi nemzetközi szabályozását elégségesnek tartja, és nem akar létrehozni semmilyen ezen túlmutató európai intézményt – tette hozzá. Orbán Viktor szerint a következő néhány évben Magyarországon el kell érni, hogy az energia ne legyen drágább, mint az Egyesült Államokban, ahol egyharmaddal alacsonyabbak az energiaárak.

A kormányfő arról is beszélt, hogy Nagy-Britannia és Magyarország egyetért abban, hogy az Európai Unió intézményeit "ildomos lenne megreformálni". Azt mondta, lehet, hogy még reformnál is többre, az európai intézményrendszer megújítására lenne szükség.

Sokkal világosabban meg kellene határozni például, hogy mi az, amit Brüsszelben szabályoznak, és mi az, amit Budapesten vagy Londonban, tehát a nemzeti és a brüsszeli hatáskörök világosabb elhatárolására van szükség – tette hozzá. "Kértem a miniszterelnök urat, hogy miután ők éppen most vizsgálják fölül a teljes angol jogrendszert ebből a szempontból, ezt a tudást bocsássák rendelkezésünkre" – mondta Orbán Viktor.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?