A kormány az államszocialista időket idézően eszközként tekint a jogalkotásra – mondta Tölgyessy Péter az InfoRádió Aréna című műsorában. A egykori SZDSZ-pártelnök, későbbi fideszes képviselő szerint nincs a régióban olyan ország, amely teljesen követné a magyar kormány modelljét. Arról is beszélt, hogy a jövő évi választás még nem lefutott.
A kormány az elmúlt években eszközként tekintett a jogszabályokra, amely a rendszerváltozás előtti időket idézi – mondta Tölgyessy Péter az InfoRádió Aréna című műsorában. A politikai elemző szerint a Fidesz nem csinál a két világháború közötti értelemben vett diktatúrát.
A Fidesz jogalkalmazása sokszor eszközszerű joghasználatra utal, ami államszocialista örökség – tette hozzá az SZDSZ egykori elnöke, későbbi fideszes képviselő. Szerinte a kormánypárt nem épít diktatúrát, de mégis minden abba az irányba húz, hogy legyen többpártrendszer, de azért az új hatalom csak nehezen legyen leváltható, az ő embereik legyenek a független hatalmi ágak élén.
Ez sokban emlékeztet a régi magyar korlátozott parlamentarizmus gyakorlatára, amikor volt ellenzék, választások is voltak – mondta, viszont ez szerinte letérés a 89-es eszméktől.
Érezhető volt a cél, hogy az állam avatkozzon be sokkal jobban a társadalom gazdasági dolgaiba és vegye el azoktól, akik érdemtelenül jutottak valamihez, elsősorban a külföldiektől és a régi baloldali elithez köthető erőcsoportoktól vegye el az erőforrásokat – mondta Tölgyessy. A tulajdont, a vállalkozási vagy kulturális lehetőségeket is megpróbálja a kormány átcsoportosítani a külföldiektől és a régiektől a saját táborához – tette hozzá.
Tölgyessy szerint a közép-európai régióban nincs olyan ország, amely teljesen követné a magyar kormány modelljét, részletekben lehet látni, hogy hasonló eszközöket alkalmaznak. Lehet, hogy Lengyelországban lesz majd hasonló folyamat, és a szlovák kormány is bizonyos költségvetési lyukat magyar módszerekkel tömött be, de sokkal kisebb léptékben és nem csinált belőle rendszert. A magyar utat nem követik, Magyarország is elszigetelődött ezzel – mondta.
Magyarországon ugyan működik a politikai váltógazdaság, de ez nem hozott társadalmi békét és gazdasági növekedést, a politika egyre több kárt okozott – fogalmazott Tölgyessy.
A szakértő a 444.hu összefoglalója szerint arról is beszélt, hogy a jövő évi választás még nem lefutott. Jelenleg szerinte a Fidesz esélyesebb, mert az ellenzék egyelőre nem tudta elhitetni, hogy ha hatalomra kerülne, akkor jobb lehetne a helyzet. De ez az érzet akár hetek, napok alatt könnyen kialakulhat – tette hozzá.
A jelenlegi ellenzéknél Tölgyessy szerint komoly gondokkal küzdenek, a fiatalok például nem is figyelnek oda arra, amit az MSZP mond, ráadásul a párt sok szavazója meg is halhatott 2006 óta. A baloldal akkor nyerhetne, ha olyanokat is megnyer, akik 2006-ban a Fideszre szavaztak, de ez nem egyszerű feladat – mondta. A mai MSZP rengeteget tanult a Fidesztől, kiszorították a reformer irányt, ismét a "plebejus politika" van napirenden. "Elég megnézni az áfacsökkentős aláírásgyűjtésüket" – tette hozzá.
Tölgyessy szerint az MSZP és az Együtt–PM nem szövetséget kötött, hanem alkut, hogy kitérnek egymás útjából. Ugyanakkor mégsem írná le még az MSZP-t, egyrészt mert még sosem veszítettek választást ellenzékből, másrészt mert az ország kultúrája eleve ellenzéki, a klasszikus magyar sérelmi politika most is működhet. Szerinte korábban sem mutatott fel soha valódi alternatívát az ellenzék, mindig a sérelmek sorolása folyt csak.
A Fidesz várhatóan nem tudja majd konszolidálni a hatalmát, a rendszerét – mondta még Tölgyessy a 444.hu összefoglalója szerint. Ezt a rendszert szerinte akkor lehetne konszolidálni, ha az ellenzék megszűnik, vagy ha elfogadja a rendszer szabályait és beépül. Most egyikre sincs esély, ezért nem várható konszolidáció, a felépített rendszer fő gyengéje pedig, hogy az ellenzék minden elemét szét akarja verni – tette hozzá.