Habár a miniszterelnök szerint mozgalmas hónapok állnak a kormány mögött, ősszel újabb harcok elé néznek a rezsicsökkentés és a devizahitelesek mentőcsomagja miatt. Előbbi szerinte Magyarország függetlenségéről szól, a bankoknak pedig erkölcsi kötelessége módosítani a szerződéseket az ügyfelek javára. Az LMP szerint abszurd színjáték zajlik, az MSZP szerint a kormány nem kormányoz, hanem kampányol.
Most érkezett
Orbán Viktor már nem szólal fel ma, így közvetítésünket befejezzük. A fontos eseményekről, történésekről továbbra is beszámolunk.
Végre feltehette Novák Előd azt a kérdést, amire hónapok óta várt. A jobbikos képviselő szerint nem tisztességes, hogy tartanak az ügynökakták nyilvánosságra hozatalától. Csak maszatolnak – mondta.
Mikor Martonyi János ügynökmúltjáról szólalt volna fel Novák, Lezsák Sándor megvonta tőle a szót. Novák többször támadta volna, mivel állítólag a III/II csoportfőnökség, a kémelhárítás informátora volt. Ő maga korábban azt mondta: nem volt ügynök, csak beszámolókat kellett írnia külföldi útjai után.
Orbán Viktor úgy válaszolt, hogy Martonyival szemben egy újság is pedzegette már az ügynökmúltját, ami egy perrel végződött, és amire a bíróság helyreigazításra kötelezte a lapot. "A külügyminiszterem mellett kiállok mind politikailag, mind emberileg."
Vágó Gábor gazdaságpolitikai kérdésekben hívta szópárbajra a kormányfőt. Beszélt arról, hogy a kormány egy tollvonással áthúzhat egy szegmenst, hogy a Mercedes elviszi beruházásait, hogy a cégek inkább Luxemburgba mennek.
Szerintem is magasak az adók, csökkenteni kellene, magas az alapkamat, csökkenteni kellene, én arra figyelek, hogy 2010-ben 1,8 millió adófizető tartott el 10 millió embert. Most 4 milliónyian fizetnek adót. "Szerintünk ez nem semmi" – válaszolta a miniszterelnök.
Orbán egyébként nem érti, miért nézi le az ellenzék a közmunkásokat, folyamatosan azt hangoztatják, hogy a versenyszférába nem nőttek a foglalkoztatottak száma.
Az igazság egyébként az, hogy mind a Jobbik, mind az MSZP és az LMP azt tette szóvá, a kormány a közfoglalkoztatottak számával kozmetikázza a statisztikát. Azért jobbak ugyanis az adatok, mert a négyórás közmunkásokat is úgy veszik, mint egy nyolcórás, normál adót fizető dolgozót.
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) szerint a legfontosabb nemzetstratégiai feladat, hogy a magyarság megőrizze domináns helyét a Kárpát-medencében. Ám a születések száma elmarad, sokan pedig külföldre mennek, a fiatalok kényszerből mennek el fizikai munkát végezni. Látják-e hogy kataklizma közeleg? – tette fel a kérdést.
A miniszterelnök szerint a "magyar egy veszélyeztetett fajta", és ha nem cselekszünk, akkor valóságos tragédia következik be. A vendégmunkások kérdését ugyan nem látja olyan tragikusnak, de olyan országot kell faragni, ahova érdemes visszajönni. "Egy szenvedélyünk van, ezt Magyarországnak hívják" – mondta.
Jobban aggódik viszont Orbán, hogy nem születik annyi gyermek, mint amennyit a fiatalok akarnának. Most bevezetik a gyed-extrát, és remélik, hogy a következő választások után más demográfiai eszközöket is be tudnak vetni.
Orbán Viktor szereplésének második felvonása következik, mivel azonnali kérdésekre is válaszolnia kell.
Gőgös Zoltán azt kérdezte, hogyan lehetne a Pápai Húst kihúzni a gödörből. Ő egy lehetőséget lát, ha felszámolás keretében az MNV átveszi a céget, és reorganizációt hajtanak végre. Az MSZP szerint egyébként a gyár ellehetetlenülését a kormány okozta.
Orbán Viktor erre úgy válaszolt, a beszállítóknak már elkezdték kifizetni a követeléseiket, de maradhat fenn azután is néhány kifizetetlen számla. "Mi megpróbáljuk életben tartani a gyárat, mert a gyár a környéken egy pótolhatatlan vállalat" – mondta, hozzátéve, hogy ez nehéz, mivel elég zűrös az ügy körülötte.
A kormányfő visszakérdezett: "nem érzi arcátlannak a dolgot?". A pápaiak számíthatnak ránk, de ön sajnos nem – tette hozzá.
Tarnai Richárd öninterpellációját nem közvetítjük.
A jobbikos Staudt Gábor arról beszélt, hogy egymilliárdért akarják karbantartani a tavaly beszerzett garanciális rendőrségi autókat. Azaz gépkocsinként bruttó 500 ezer forintot szán a rendőrség a karbantartásra, ráadásul csak olyanok pályázhatnak, akik több száz Mercedes, Opel, Skoda karbantartását végezték el az elmúlt három évben.
Kontrát Károly belügyi államtitkár szerint a beszerzett kocsik miatt a rendőrség gyorsabban tud segítséget nyújtani. A garancia 100 ezer kilométer vagy 36 hónapig tart, de ehhez szükség van a karbantartásra is.
A 127 darab Mercedest valamivel több mint egymilliárdért vették, amiket leginkább a BRFK és a Készenléti Rendőrség használ csapatszállításra, illetve speciális helyszínelésre.
Az MSZP-s Tóth Csaba szerint az online pénztárgépekkel csak pluszterheket rónak a vállalkozások nyakába. Számtalan kereskedő adja vissza az engedélyét amiatt, mert nem tudják kitermelni a "pancser módon bevezetett pénztárgépeket".
Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint viszont az online pénztárgépek bekötése minden tisztességes vállalkozónak érdeke.
A fideszes Németh Szilárd a rezsicsökkentésről kérdezi saját magát a nemzeti fejlesztési minisztert, de erről nem tudósítunk.
Noha az LMP egyetért az egész napos iskolával, de ami most zajlik, az a hagyományos napközi kötelezővé tétele – közölte Osztolykán Ágnes. Az LMP-s politikus azt kérdezte, miért nem bízik a kormány a tanárokban, a diákokban, a szülőkben.
Hoffmann Rózsa szerint az egész napos iskola egy lehetőség, nem kötelező. Mint mondta, nem lehet kötelező napközinek tekinteni, színes programok vannak, "nem tudom, kinek akar tetszeni, de az iskolába nem kötelező bennmaradni, mert a szülő elkérheti". Kijelentette, ebből is látszik, bíznak a szülőknek."
Pár perces válasz után egyébként a köznevelésért felelős államtitkár közölte, nem is érti ezt az interpellációt.