2013. szeptember. 04. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 04. 14:05 Itthon

Eltűnhetnek a mátrai fenyvesek

A tartós szárazság, a gombabetegségek és károkozó rovarok miatt radikálisan pusztulnak a mátrai fenyvesek. A fák helyett hosszú távon őshonos tölgyet és bükköt lehet telepíteni, de az aszályt a bükkösök is nehezen bírják.

A 2011-es és a tavalyi rendkívül aszályos év után egyértelmű volt, hogy az idén már bajok lesznek a fenyvesekkel – mondta az Egererdő Zrt. Mátrafüredi Erdészetének vezetője. Dudás Béla megjegyezte, hogy a Bakonyban, a Mecsekben és a Keszthelyi-hegységben is jól láthatók a pusztulás jelei.

A Mátrában 600-800 milliméter csapadék esik évente. Ez a mennyiség 2010-ben 1500-1600 milliméter volt, 2011-ben viszont Mátrafüreden mindössze 400 millimétert mértek.

Idén év elején még kellő mennyiségű csapadék hullott, a forró, aszályos nyár azonban tovább rombolta a korábbi években meggyengült állományt, amelyet már a gombabetegségek és a kártevő rovarok is megtámadtak. Az erdészet vezetője megjegyezte, hogy ez a kisebbik baj, a fenyő nem őshonos ugyanis az országban, sokkal nagyobb probléma, hogy a szárazság a bükkösöket is pusztítja.

A fiatalabb korukban pusztuló fenyveseket már amúgy is jó ideje tölggyel, illetve bükkel pótolják itthon: a Mátrafüredi Erdészet területének 15 éve még nyolc, ma már csak 3-4 százaléka fenyves, a többi jellemzően kocsánytalan tölgy, cser és bükk.

Az ellenállóbb tölgyest a hűvösebb, nedvesebb körülményeket kedvelő, kevésbé toleráns bükkös váltja a Mátra déli oldalán körülbelül 700 méter tengerszint feletti magasságon. Az aszály miatt azonban ez a határsáv egyre feljebb tolódik. Dudás Béla elmondta, hogy a csapadékhiány még a 10-12 éves bükkfákat is elpusztíthatja. Az éves veszteség a bükkösökben hektáronként akár öt százalék is lehet, így viszont 10-12 év alatt a pusztulás mértéke az 50 százalékot is elérheti, ami már radikális beavatkozást kíván.

Kiemelte, hogy amikor megoldást keresnek, hosszú távon kell gondolkodniuk. Az teljesen világos, hogy idegen fajokkal nem érdemes próbálkozni, a fő fafajta a tölgy és a bükk lesz, és ezekből is az itt élő egyedek szaporítására kell koncentrálni – magyarázta.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.