Itthon HVG 2013. szeptember. 04. 14:49

Zavarok a mentésfejlesztésben

Segélykérés után az esetek 90 százalékában 15 percen belül a helyszínen kell lennie a mentőnek – ezt a célt tűzik ki évek óta az Országos Mentőszolgálatnál. Nehéz megítélni, hogy ez mennyire van közel vagy távol a napi realitásoktól.

HVG Zrt.

Az OMSZ saját adatai szerint az esetek 78 százalékában ma is teljesítik a szintidőt. Mivel külső audit vagy mérés nincs, a belső adatokat pedig nemhogy a sajtó, de még a sürgősségi szakemberek sem ismerhetik meg, ki-ki a saját ismeretségi körének tapasztalata alapján ítéli meg, igaz-e ez az állítás. Tény, hogy sok a szkeptikus hang, a rossz tapasztalat.

A képet árnyalja, hogy tőlünk Nyugatra nem a riasztás és a helyszínre érkezés között eltelt idő a mérce, hiszen a beteg szempontjából elsősorban az számít, hogy milyen gyorsan jut érdemi kórházi ellátáshoz. Így a hatékony mentésirá-nyításhoz elengedhetetlen, hogy legyen elegendő gépkocsi, hozzá jól képzett ápoló és orvos, jól megszervezett kórházi ügyeleti és sürgőssé-gi rendszer. A honi gyakorlat ettől még messze van.

Csupán két hónappal ezelőtt jelent meg az OMSZ nyílt közbeszerzési hirdetménye, amely még csak a kivitelezési dokumentáció elkészítésére keres vállalkozókat. Márpedig most kell gyorsítófokozatba kapcsolnia a mentőszolgálatnak, hogy az utolsó percekben még fel tudja használni az uniós fejlesztési támogatásokat.

A fejlesztések állásáról a HVG e heti számában olvashatnak.

 

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.