Segélykérés után az esetek 90 százalékában 15 percen belül a helyszínen kell lennie a mentőnek – ezt a célt tűzik ki évek óta az Országos Mentőszolgálatnál. Nehéz megítélni, hogy ez mennyire van közel vagy távol a napi realitásoktól.
Az OMSZ saját adatai szerint az esetek 78 százalékában ma is teljesítik a szintidőt. Mivel külső audit vagy mérés nincs, a belső adatokat pedig nemhogy a sajtó, de még a sürgősségi szakemberek sem ismerhetik meg, ki-ki a saját ismeretségi körének tapasztalata alapján ítéli meg, igaz-e ez az állítás. Tény, hogy sok a szkeptikus hang, a rossz tapasztalat.
A képet árnyalja, hogy tőlünk Nyugatra nem a riasztás és a helyszínre érkezés között eltelt idő a mérce, hiszen a beteg szempontjából elsősorban az számít, hogy milyen gyorsan jut érdemi kórházi ellátáshoz. Így a hatékony mentésirá-nyításhoz elengedhetetlen, hogy legyen elegendő gépkocsi, hozzá jól képzett ápoló és orvos, jól megszervezett kórházi ügyeleti és sürgőssé-gi rendszer. A honi gyakorlat ettől még messze van.
Csupán két hónappal ezelőtt jelent meg az OMSZ nyílt közbeszerzési hirdetménye, amely még csak a kivitelezési dokumentáció elkészítésére keres vállalkozókat. Márpedig most kell gyorsítófokozatba kapcsolnia a mentőszolgálatnak, hogy az utolsó percekben még fel tudja használni az uniós fejlesztési támogatásokat.
A fejlesztések állásáról a HVG e heti számában olvashatnak.