2013. augusztus. 29. 15:37 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 29. 15:38 Itthon

Ombudsman: több segítség kell a bajba került kismamáknak

Az ombudsman olyan munkacsoport létrehozását javasolja az emberierőforrás-miniszternek, amely a válsághelyzetbe került állapotos nők segítésének lehetőségeit vizsgálná.

Az ombudsman hivatalból indított vizsgálatot olyan sajtóhírekkel kapcsolatban, amelyek szerint nőtt a kórházaknál elhelyezett inkubátorokban hagyott gyermekek száma. A vizsgálat megállapította, hogy még mindig sok a nem kívánt terhesség és az abortusz, az újszülöttgyilkosság és a gyermekelhagyás is "létező probléma".

Az alapjogi biztos arra is rámutatott: a családvédelmi szolgálatok tevékenysége hozzájárul ugyan az életvezetési és családtervezési ismeretek terjesztéséhez, de a védőnők lehetőségei nem elegendők a kedvezőtlen társadalmi-gazdasági, életviteli, szemléleti hatások ellensúlyozásához.

További problémaként említették, hogy a nagyvárosi kórházak előtt elhelyezett inkubátorok létezéséről véletlenül vagy csak alapos keresés után szerezhet tudomást a válsághelyzetben lévő állapotos nő vagy hozzátartozója. Emellett hiányoznak a névtelenül igénybe vehető segélyvonalak, hiányos az elérhető segítségről szóló tájékoztatás, és ez veszélyezteti az élethez, emberi méltósághoz, valamint az egészséghez való jogok érvényesülését.

Szabó Máté úgy véli: a megelőzés érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a felvilágosításra. Szerinte az inkubátorokkal és a gyermek örökbefogadását támogató anonim szüléssel kapcsolatos eltérő szakmai véleményeket azok megvitatása közelítheti egymáshoz. Ezért az ombudsman Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét egy munkacsoport létrehozására kérte fel.

A munkacsoportban a szakminisztériumok és civil szervezetek rendszeresen áttekintenék a válsághelyzetben lévő nők helyzetét, az inkubátorprogram tapasztalatait, valamint az újszülöttgyilkosságokat és a gyermekelhagyást megelőző mechanizmusok alakulását. Megvizsgálhatnák az ismeretterjesztő programok bővítésének, a köznevelési programok kiegészítésének és bővítésének módját, a mozgó szociális szolgálatok, illetve a 24 órán keresztül ingyenesen hívható tanácsadó szolgálat és segélyhívószám létrehozásának lehetőségét - tették hozzá.

Az ombudsman javasolta az anonim szülés bevezetését is – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtökön.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.