2013. augusztus. 23. 15:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 24. 09:27 Itthon

Bajnai tett egy ajánlatot Mesterházynak

Konkrét együttműködési ajánlattal kereste meg Bajnai Gordon Mesterházy Attilát a miniszterelnök-jelölt személyéről való döntéssel kapcsolatban pénteken.

Egy rövid kampányt követő közvélemény-kutatással választatná ki a demokratikus ellenzék miniszterelnök-jelöltjét az Együtt-PM - jelentette be a választási szövetséget vezető Bajnai Gordon, miután pénteken több órán keresztül tárgyalt Mesterházy Attilával, az MSZP elnökével.

Korábban az atv.hu azt írta, Bajnaiék azt javasolják, egy többhetes előválasztás után döntsenek a közös miniszterelnök-jelölt személyéről, egy országos kampány, valamint televíziós vita után. A javaslat szerint a felek által kiválasztott közvélemény-kutatók mérése lesz a döntő, vagyis aki népszerűbb a kutatási felmérések szerint, az lehet az ellenzék miniszterelnök-jelöltje.

Bajnai Gordon az egyeztetés után ezt megerősítette és közölte, három fő elemből álló csomaggal érkeztek a megbeszélésre. Az egyéni jelöltek kérdését elválasztanák a miniszterelnök-jelöltség kérdésétől.

Az ellenzéki együttműködés minimuma, hogy mind a 106 körzetben egy közös ellenzéki jelölt álljon "Orbán Viktor jelöltjével szemben" - jelentette ki Bajnai. Ha ez a választások vastörvénye, akkor ebben a részkérdésben le kell zárni a tárgyalásokat. Ezért javaslatának első eleme arról szól, hogy az egyéni jelöltek kérdését válasszák el a miniszterelnök-jelöltség kérdésétől. Elképzelésük szerint a kormányfő-jelöltről szóló tárgyalásoktól függetlenül az egyéni jelöltek csaknem harmadát, 35-öt az Együtt-PM adná, az MSZP pedig 71 helyet kapna, és mindkét fél támogatná a másik jelöltjeit. Bajnai Gordon hangsúlyozta, azt szeretné, ha ebben mindenképpen megállapodnának. 

A második javaslat a közös listára vonatkozott, amelyen ugyanezekből az arányokból indulnának ki. Ezt egyfajta kompenzációval lehet kis mértékben módosítani, attól függően, hogy melyik fél adja a miniszterelnök-jelöltet - tette hozzá.

Elképzelése utolsó része az volt, hogy a két miniszterelnök-jelöltről a demokratikus ellenzéki és a bizonytalan szavazók döntsenek. Kiemelte, hogy jelenleg egyetlen olyan ellenzéki párt sincs, amelyik önmagában bírja a győzelemhez szükséges szavazatok több mint felét. Választási győzelemre viszont csak akkor van esély, ha a rekordszámú bizonytalan szavazó nagy részét meg tudják szólítani - tette hozzá. Szavai szerint ezért nem egy-egy pártnak, hanem a kormányváltást akarók széles táborának kell közös jelöltet állítania.

Emiatt azt javasolta, hogy a két szóba jöhető miniszterelnök-jelölt, vagyis ő és Mesterházy Attila is egyszerre tartson egy rövid, körülbelül kéthetes kampányt. Ennek lezárultával két vagy három, közösen megbízott közvélemény-kutató cég azonos módszerrel elvégezne egy nagymintás vizsgálatot, és ennek végeredménye alapján dőlne el, hogy ki lesz a jelölt.

Kérdésre válaszolva kifejtette, hogy habár a kampány módszertanáról nem beszéltek részletesen, de tévévitát is javasolt, mert úgy gondolja, hogy ez is segítené a választókat véleményük kialakításában. Hozzátette, feltehetően "kampányszerű kampány lesz" majd, amelynek során a tévévita mellett a két fél nagygyűléseket is tart.

Véleménye szerint ezzel a megoldással fel lehetne oldani azt, hogy személyi ambíciók alá rendeljék az ellenzéki megállapodást. Hozzátette: úgy gondolják, hogy egy ilyen kiválasztási folyamat növelheti a későbbi győztes legitimációját, a hármas javaslat pedig kimozdíthatja a tárgyalásokat a holtpontról.

A feltett kérdésekre válaszolva nem akarta kommentálni a többórás tárgyaláson elhangzottakat. Szavai szerint Mesterházy Attila csak most ismerte meg elképzeléseiket, és érthetően tartja fent magának a jogot, hogy végiggondolja a javaslatot. Erről az MSZP elnökének feltehetően a szocialista párton belül is egyeztetnie kell majd - tette hozzá. Az Origo úgy tudja, Mesterházy hadüzenetként értelmezte Bajnai javaslatcsomagját.

Bajnai Gordon azt mondta, hogy az egyéni képviselői helyekről is tárgyaltak, és ebben a kérdésben tovább közeledtek egymáshoz az álláspontok, de konkrét helyekről nem akart beszélni.

Az MSZP és az Együtt-Párbeszéd Magyarországért választási szövetség korábban augusztus 2-án is egyeztetett, akkor mind a 106 egyéni választókerület lehetséges jelöltjeiről szó volt, de megállapodás nem született – számolt be a megbeszélés után Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke az MTI-nek. Elmondta: mivel a felek korábban megosztották egymással jelöltnévsorukat, ezért akkor végigmentek ezen körzetenként, tisztázták, hogy miért tartják alkalmasnak saját jelöltjüket, és értékelték az adott választókerület politikai viszonyait, az ellenzék esélyeit. Az MTI kérdésre azt mondta: a jelölt személyéről még egyik körzetben sem állapodtak meg.

Még korábban, július 16-án is tartottak egy egyeztetést, amelyen a szocialistákat vezető Mesterházy Attila beszámolója szerint megállapodtak közpolitikai javaslataik összehangolásáról és a közös egyénijelölt-állítás szempontjairól Budapesten. Az MSZP-elnök az ötórás megbeszélés után újságíróknak elmondta: elfogadtak egy dokumentumot, amely, ha győznek a jövő évi választáson, a kormányprogram alapja lesz.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.