2013. július. 23. 08:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 23. 11:23 Itthon

Eduline: kibabráltak a mesterképzésre jelentkezőkkel

Négy hónappal a jelentkezési határidő után módosított a mesterszakos felvételi szabályain az Emberi Erőforrások Minisztériuma – az új, átmeneti szabályok szerint 2016-ig azok is jelentkezhetnek MA- és MSc-szakra, akik koruk miatt nyelvvizsga nélkül kapták meg alapszakos diplomájukat. A könnyítésnek az érintettek örülnek, a késlekedés miatt azonban a legtöbben lemaradtak az idei felvételiről – írja az Eduline.

"Az első meglepetés akkor ért, amikor februárban olvastam a felvi.hu-n, hogy nyelvvizsga nélkül nem jelentkezhetek mesterszakra. Hihetetlen: a diplomához nem kell (40 éves múltam), de a jelentkezéshez igen. Érdeklődtem az egyetemen, ott azzal biztattak, hogy lesz egy új jogszabály, amely megoldja majd a kérdést. A módosítás azonban csak múlt hétfőn, négy hónappal a jelentkezési határidő után, másfél héttel a ponthatárok kihirdetése előtt jelent meg" – írta az Eduline egyik olvasója, aki a bizonytalan helyzet ellenére elküldte jelentkezési lapját, most pedig a szerdai ponthatárhúzást várja.

Nem mindenki döntött így, az egyetemek és főiskolák felvételi osztályain ugyanis – a hatályos jogszabálynak megfelelően – minden felvételizőnek azt a tájékoztatást adták februárban, hogy az idén már csak azok jelentkezhettek mesterképzésre, akiknek van legalább egy C típusú, középfokú nyelvvizsgájuk.

A követelmény azoknak nem okoz gondot, akik az elmúlt években szerezték meg BA- vagy BSc-oklevelüket, nekik ugyanis ehhez először nyelvvizsgát kellett tenniük – viszont más a helyzet azokkal, akiket koruk vagy egyéb ok miatt nem köteleztek a nyelvvizsga bemutatására. Közülük sokan az idén azért nem döntöttek a továbbtanulás mellett, mert azt hitték, esélyük sincs bekerülni mesterszakra. Pedig lett volna, csak ez négy hónappal a jelentkezési határidő után derült ki – írja a lap.

A teljes cikket az Eduline-on olvashatja.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?