Azért lehetelenítették el vállalkozását és üldözték el a falujából, mert a Fidesz helyi képviselőjét támogatta 2010-ben, és ez nem tetszett a "régi komcsi" polgármesternek - állítja Lakomecz János, tiszadobi vállalkozó. A település első embere szerint Lakomecz Jánost saját "öntörvényűsége" vitte bajba. A hvg.hu birtokába jutott hatósági dokumentumokból kétségtelenül úgy tűnhet, a hatóságok "utaztak" a vállalkozóra.
Lakomecz János és családja ma Dunakeszin él egy albérletben, pedig két házuk és egy üzletük is van a Szabolcs megyei Tiszadobon. A háromgyermekes férfi munkanélküli, a család egyik napról a másikra él, pedig két éve még egy ígéretesen induló vállalkozásuk volt. Ma már viszont több mint húszmillió forint tartozásuk van, amit képtelenek fizetni, egymás után kapják a felszólító leveleket, az egyik, örökölt házukat pedig már árverezni készül a végrehajtó.
A család vesszőfutását nem a gazdasági válság okozta, hiszen saját bevallásuk szerint a 2011 májusában beindított fagylaltozó, virágbolt és szolárium az első hónapokban jól ment. Ők maguk pakoltak össze és hagyták ott a falujukat, miután azon a nyáron egymás után három razziát is tartott náluk a rendőrség, a tűzoltók, a vámosok és az adóhivatal. Ezek után elmaradtak a vendégek, megromlott a fagylalt, de végül azért menekültek el, mert attól tartottak, rájuk varrnak valamilyen súlyos bűncselekményt.
Razzia, razzia, razzia
2011. június 18-án kezdődött az ellenőrzések sorozata, mikor előbb próbavásárlást tartott egy adóellenőr, aki állítólag nem kapott nyugtát (Lakomecz János szerint kapott, csak nem akarta felvenni a pultról, inkább azonnal az igazolványát mutatta), majd hosszú, villogó oszlopban megérkeztek a rendőrök, tűzoltók, vámosok, az ÁNTSZ és a helyi jegyző emberei, akik átkutatták az üzletet, de még a házat is. Utóbbira – azt mondták – azért volt szükség, mert kábítószert kerestek, és ez nagyon megijesztette a családot.
A nagyszabású razzia még két alkalommal, július 23-án és augusztus 5-én is megismételték, és többféle bírságot is kiszabtak különféle jogcímeken: a nyugtaadás elmulasztása mellett a vámosok nem találtak megfelelőnek egy alkoholos italokról szóló számlát, a tűzoltók pedig kifogásolták, hogy a poroltó és a főkapcsoló nem volt megfelelően megjelölve (vagyis nem volt ráírva, hogy poroltó, illetve főkapcsoló). A bírságok összege összesen közel 500 ezer forintra rúgott, de ennél nagyobb csapás volt, hogy az utolsó razzia után egy vendéget megvertek, ezért a helyiek már nem mertek a Kolibribe menni.
A hatóságok nem éppen jóindulatú hozzáállását mutatja az egyik, a június 18-i razzia után indított eljárást lezáró dokumentum. Ebből kiderül, két rendőrtiszt és a szociális ügyintéző arra vett rá egy fiatalkorú lányt, hogy azt vallja, Lakomecz János felesége, Edina vodkát adott neki. Emiatt annak ellenére is feljelentést tettek, hogy a szonda nulla alkoholmennyiséget mutatott a lánynál. Később, a jegyző előtt a lány már azt mondta, hogy ő nem vett italt és nem ivott, csak „megijedt a sok ember láttán”, ezért vallotta azt, ami a feljelentésben szerepelt.
A hvg.hu érdeklődésre a rendőrség annyit megerősített, hogy több alaklommal tartottak ellenőrzést a „társhatóságok bevonásával”, mivel „a tiszadobi Kolibri fagyizó működésével kapcsolatban több panasz érkezett a rendőrséghez”. „A hatóságok az ellenőrzés során több szabálytalanságot is feltártak, amelyek miatt hatósági eljárásokat indítottak”. 2011. július 23-án éjszaka a rendőrök állítólag azt tapasztalták, hogy a fagyizó engedély nélkül tartott nyitva, ez egy újabb eljárást ért, pedig Lakomecz szerint már bezártak, csak néhány vendég üldögélt a teraszon.
„A vendéglátóhely működésével kapcsolatban további panaszok érkeztek a rendőrséghez” – magyarázta a hvg.hu-nak a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, miért volt szükség a harmadik, augusztus 5-én tartott razziára, de azt nem árulta el, kitől érkeztek a panaszok. „A hatóságok az ellenőrzés során a korábban feltárt szabálytalanságokat ismét megállapították, azokat az üzemeltető az első ellenőrzés óta nem szüntette meg” – írta a rendőrségi szóvivő.
Koncepciós eljárás?
Egy helyi rendőrtiszt állítólag azt mondta Lakomecz Jánosnak, hogy mindenképpen bezáratja az üzletét, ő ezért is biztos benne, hogy koncepciós eljárás folyt ellene. Feljelentést tett az ügyészségen, amely egy ideig nyomozott is, de végül megszüntette az eljárást. A határozat szerint „semmilyen bizonyítékkel nem lehet alátámasztani”, hogy az ellenőrzéseket valóban a vállalkozás ellehetetlenítése érdekében tartották. Bár az ügyész nem hallgatta ki azokat a tanúkat, akik Lakomeczék igazát támasztották volna, egyesek így is elmondták: „pletykaszinten” hallották a faluban, hogy egy konkurens vendéglátós érdekében történtek az ellenőrzések.
Lakomecz János ugyanakkor úgy véli, a konkurenciaharc mellett politikai okok is állnak a történtek mögött. Ő és családja ugyanis 2010-ben a Fideszt, illetve annak helyi jelöltjét,
"Öntörvényű ember" |
„Senki nem tette tönkre ezt az embert, ő saját magát tette tönkre” – mondta a hvg.hu-nak Bán György polgármester, aki állította, soha nem volt konfliktusa Lakomecz Jánossal (az érintett persze erre egészen másként emlékszik). A Tiszadobról elmenekült egykori vállalkozó a polgármester szerint olyan öntörvényű ember, aki egyszerűen nem akarja elfogadni, hogy vannak előírások, amiket be kell tartani. Amikor pedig a hatóságok rászálltak, elkezdett mindenkit „köpködni”, majd rohangálni „tücsökhöz, békához”, hogy őt sérelem érte. |
Karakó Lászlót támogatta, kopogtatócédulát is gyűjtöttek neki. A tiszadobi polgármester, Bán György viszont egy „régi komcsi”, és Lakomecz gyanúja szerint ő hívta a rendőröket. Bán függetlenként lett polgármester, de 1998-ban még a Munkáspárt listáján indult. Önéletrajzában akkor azt írta, 1970-től volt az MSZMP, 1990-től pedig a Munkáspárt tagja. A fia a polgárőrség parancsnokaként ott volt a razziáknál, és "egy nagy gázspray-vel ijesztgette a vendégeket".
Mivel politikai támadásnak tekintette a hatósági zaklatást, Lakomecz a képviselőhöz fordult – akivel, úgy gondolta, jó személyes kapcsolatban volt –, de hiába. Karakó a hvg.hu érdeklődésére azt mondta: ismeri a tiszadobi férfit, hallott a gondjairól, de országgyűlési képviselőként ő nem avatkozhat a hatóságok dolgaiba. A tavaly már Dunakeszin élő Lakomecz János megpróbálkozott azzal is, hogy Budai Gyula korábbi elszámoltatási kormánybiztosnak írt levelet, de az a tiszavasvári rendőrkapitányságon kötött ki, ahol az egyik, az ellenőrzésben résztvevő rendőr volt az ügyintéző, aki elutasította a panaszt, mert az elkésett.
A hatósági zaklatás akkor sem ért véget, amikor a család elhagyta Tiszadobot. Tavaly nyáron ismét pénzügyőrök jártak a tiszadobi házban, ahol felírták az üres hűtők gyári számait, és állítólag egy mikrobuszt is kerestek, pedig ilyen kocsija Lakomecznek sosem volt. Mivel a vállalkozás nélkül a család nem tudja fizetni a hiteleit, a végrehajtó már árverezni készül az örökölt házat, méghozzá mélyen ár alatt, alig 400 ezer forintért. Lakomecz János ennek ellenére bizakodó: „Még mindig hiszek az igazunkban, és harcolni fogok, hogy leleplezzük ezeket az embereket”- mondta a hvg.hu-nak.