Bútorok, festékek, számítógépek, autók, irodaszerek, milliók a működési költségekre – ezekkel a dolgokkal segítik fővárosi önkormányzatok rendőreik munkáját. Gyakran a jutalmazásokra is csak az önkormányzatok forintjaiból futja.
Önkormányzat által kifestetett iroda, városilag tankolt járőrautó, a helyi képviselő-testület nagyvonalúsága révén biztosított jutalom karácsony előtt, kis szerencsével ingyennyaralás a Balatonnál – többek között ezek szerepelhetnének egy rendőrt kereső kapitányság álláshirdetésében, ha külön feltüntetnék a helyi támogatásokat. Egyes budapesti városrészekben akár tízmilliók juthatnak évente a rend fenntartóinak.
A rend védelme állami monopólium, fenntartása a központi költségvetésből történik, az önkormányzatoknak nem sok lehetőségük van, hogy a helyi közrend biztosításáért fellépjenek, legfeljebb kamerarendszert vehetnek, városőrséget szervezhetnek, vagy kiegészíthetik a helyi rendőrség szűkös anyagi forrásait. Az elmúlt hónapok hírei ugyanis arról szóltak, egyes kapitányságokon egy hónapban csak bizonyos számú kilométert futhatnak a járművek, a körzeti megbízottak irodáinak informatikai felszereltsége kívánnivalót hagy maga után, vagy hogy akadnak olyan helyek, ahol a másolópapír vagy az írószer beszerzése sem megy egyszerűen.
A nagyatádi kapitányság vezetője például a tavalyi munkájáról írva megjegyzi: "a rendőrség munkájának értékelésénél figyelembe kell venni egyrészt a testület cselekvési akaratát, másrészt mindazon munka- és szolgálati körülményeket, a költségvetési helyzetet, a humán-erőforrás lehetőségeit, amelyek közvetlen hatást gyakorolnak az eredményesség mutatószámaira".
Működésre hatmillió a Józsefvárosban
A kapitányságok helyzete egyébként nagyon különböző: a fővárosi kapitányságok az országos átlagot tekintve jó helyzetben vannak, de így is rászorulnak az önkormányzati segítségre.
Egy volt parancsnok a hvg.hu-nak név nélkül éppen a Józsefvárost hozta fel példaként arra, hogy egy gazdag önkormányzat esetében gazdag a rendőrség is, míg egy szegény településnél szűkös a helyi testület kasszája is. Tapasztalatai szerint a körzeti megbízottak irodái a legrosszabbul felszereltek számítógéppel és faxgéppel. "Ha a polgármester nem intézi, akkor semmi sincs. A mindennaposnak mondható működési, ellátási problémák enyhítésében egy élelmes parancsnoknak nagy szerepe lehet."
A napi gondokat jelezheti az az adományozási szerződés is, amelyet a VIII. kerületi fideszes polgármester kötött a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal (BRFK): a kerület honlapján megtalálható dokumentum szerint a józsefvárosi rendőrök személyi juttatásaira és dologi kiadásaira hatmillió forintot ad az önkormányzat. Józsefváros egyébként eddig is bőkezű volt a kapitányságával. Kocsis Máté polgármester még tavaly arról beszélt a hvg.hu-nak, hogy 2011-ben 70 millió forinttal támogatták a kapitányságot, illetve hogy a rendőrök lakáshoz jutására és a térfigyelő kamera-rendszer működtetésére további 210 millió forintot adtak. 2012-ben, mint a rendőrkapitány beszámolójából kiderül, az önkormányzati támogatás nem csak működési költségre és lakások biztosítására terjedt ki, hanem jutalmazásra is kaptak pénzt a kerületi rendőrök, valamint a kapitányság közelében kedvezményes parkolást engedélyeztek nekik az önkormányzat telkén.
A VIII. kerületben a rend fenntartásával az önkormányzat is próbálkozott, de végül a Jófiúk működését fel kellett függeszteni. Kocsis Máté szerint a húsznál kevesebb fős társaság működése ugyanis évi 40-50 millió forintba került.
Lakástámogatás, nyaralás Balatonfenyvesen és autók
A 26 ezer lakosú, a Budai Vár és a Citadella miatt turisztikailag kiemelt szerepű I. kerület rendőrei közül hetvenen kaptak jutalmat az önkormányzat közalapítványától, négyen pedig lakástámogatásban részesültek. A külföldiek által szintén kedvelt városrész, az V. kerület kapitánysága is sokat köszönhet az önkormányzatnak. A tavalyi beszámoló szerint az önkormányzat támogatásából fizették ki a térfigyelő-kameráknál túlórában dolgozó egyenruhásokat, tízen kaptak jutalmat, és a családos rendőrök Balatonfenyvesen kapcsolódhattak ki. Sőt, az önkormányzat bőkezűsége odáig terjedt, hogy adakozott a kapitányság közlekedési és bűnmegelőzési táborának megszervezéséhez, amelyen hetven kerületi általános iskolás vett részt.
A II. kerületben, ahol 2011-hez képest tavaly csökkent a betörések és a rablások száma, de nőtt a gépkocsilopásoké, Seres Ernő parancsnok a jutalmazásokon és a 35 számítógép adományozásán túl megemlítette az önkormányzat által építtetett Hidegkúti Rendészeti Központot, amelyben a kapitányság új helye lett.
A szomszédban, Óbudán, autót, két Dacia Dustert vásároltak a rendőröknek a "csak nehezen, vagy rendkívül zord időjárási körülmények között szinte egyáltalán nem megközelíthető területeken való járőrözésre, illetve helyszínbejárásra". A Daciák mellett pótolhatatlan gesztusnak tartotta a III. kerületi rendőrkapitány még azt, hogy az önkormányzattól informatikai fejlesztésként tíz számítógépet kaptak, illetve hogy ingyen nyaralhatott 11 rendőr családja, és persze, hogy év végén jutalomban részesülhettek a kiemelkedően teljesítő rendőrök.
Cél a fluktuáció megállítása
A ferencvárosi kapitány beszámolójában kimondottan büszke arra, hogy "a kerület elöljáróival, az önkormányzat képviselőivel, az intézmények vezetőivel, a kapcsolat személyes és egyben szorosabb is lett". Azt is megemlítette a parancsnok, hogy a meglévő állomány megtartása érdekében az önkormányzat segítségével jutalmazási rendszert és megfelelő munkakörnyezetet alakítottak ki a dolgozók számára.
A IX. kerületi rendőrök munkájához 2012-ben az önkormányzat mintegy 40 millió forinttal járult hozzá. Ebből 32 millió forint volt a Börzsöny utcai rendőrőrs felújítása, 3,7 millió forintot tett ki az "informatikai eszközök fejlesztése" és hárommillió forintot szánt az önkormányzat a jutalmazásokra. Az irodaszerekre, taktikai mellényekre, székekre, bútorokra és festékekre a kerület vezetése 1,1 milliót adott rendőreinek, továbbá Mikulás-napi rendezvényt tartott a kapitányságon dolgozók gyerekeinek és elkészítette a 2012. év Ferencváros Rendőre plaketteket.
A legszükségesebbek: számítógép és benzinköltség |
Az egyik rendőrszakszervezet vezetésének tagja a hvg.hu-nak név nélkül "gázosnak" mondta azt, ha az önkormányzatnak hozzá kell járulnia a rendőrség számára szükséges irodaszerek beszerzéséhez. "A kapitányságok rá vannak szorulva az önkormányzati segítségre, de az nagyon különböző, hogy hol mire van szükség. A kapitányságok, őrsök, valamint a körzeti megbízottak (KMB) irodáinak informatikai felszereltsége hagy kívánnivalót maga után. Éppen ezért leginkább a számítógépek lecserélését kérik a parancsnokok a települések vezetőitől. Az egyre ritkább, hogy az autóknak egy bizonyos megtett kilométer után le kell állniuk. Ez ugyanis a lízingelt gépkocsikra vonatkozott, és ezekből ma már kevesebb van. Az viszont gyakori, hogy például a KMB-sek benzinköltségéhez az önkormányzatok hozzájárulnak, hogy a munkájukat el tudják látni." |
Jutalom 138 embernek
Budapest egyik legnagyobb létszámú és leterheltségű kerületi kapitánysága a zuglói. Vezetője, Dragon Sándor ezredes a képviselő-testületnek benyújtott beszámolóban hangsúlyozta, hogy a legnagyobb gondot jelentő vagyon elleni bűncselekményeket sikeresen visszaszorították. "A statisztikai adatok tanúsága szerint 27 százalékos csökkenés mutatható ki a vagyon elleni bűncselekmények számában, mely a BRFK rendőrkapitányságai között a legkiemelkedőbb." Így érthető, hogy az önkormányzat 15 millió forintos támogatása, amelyből a parancsnok 138 embernek tudott egy kis pluszpénzt adni. A Papcsák Ferenc vezette kerület további harmincmillióval járult hozzá a térfigyelő-kamerák működtetésében részt vevő rendőrök munkájának ellentételezéséhez. Mindezeken túl az önkormányzat a még jobb rendőri munka érdekében 50 számítógépet és egy projektort szerzett be a kapitányság dolgozói számára.
A szocialista Tóth József által vezetett XIII. kerületi képviselő-testület sem fukarkodik a rendőrök támogatásával. Ebből futja a 40-50 ezer forintos jutalmak osztására, informatikai-technikai fejlesztésekre és két új járműre is. Paál Péter György kapitány a beszámoló készítésekor, idén áprilisában külön megemlítette a kapitányság épületének önkormányzati forintokból történő, akkor zajló belső festését is.
Az irodák kifestésével kapcsolatban a Rendőr Szakszervezetek Védegyletének (RSZV) elnöke, Pach Dániel a hvg.hu-nak azt mondta, hogy amennyiben az önkormányzat tulajdonában van a kapitányság épülete, akkor azt csak a hivatal teheti rendbe, így festetheti ki. Az érdekvédelmi vezető szerint vannak olyan kapitányságok, őrsök, amelyeken borzasztó a helyzet, de összességében nem annyira rossz, mint évekkel ezelőtt.