2013. július. 12. 21:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 12. 21:36 Itthon

Ösztöndíj-mizéria: kifizeti a kormány a hiányzó pénzt

Minden hallgató hozzájut a teljes ösztöndíjához abból a hárommilliárd forintból, amelyet a kormány biztosít a felsőoktatási átalakításokhoz - közölte a köztévé Híradója. Emellett létrehoznak egy egymilliárd forintos tartalékalapot is arra az esetre, ha valamelyik intézménynél fizetési problémák merülnének fel.

Néhány egyetemen a keretszámok változása miatt a hallgatók egy része valamivel kevesebb ösztöndíjat kapott kézhez, mint ami járt neki, ezért egy úgynevezett struktúraváltási alapba négymilliárd forintot csoportosítottak át - hangzott el a köztévé Híradójában. Ebből hárommilliárdot költenek ösztöndíjra és szociális kifizetésekre, melyet az egyetemek osztanak majd szét a hallgatóik között; a maradék egymilliárdot pedig tartalékolják.

"A hallgatói önkormányzatok jelezték, hogy az ösztöndíjak kifizetésénél problémák lehetnek a nyári hónapoktól. Ez rendeződik hárommilliárd forint értékben, a fennmaradó egymilliárd forint pedig tartalékként a Felsőoktatási Államtitkárságon marad. Ha bármilyen fizetési gond lép fel július, augusztus vagy szeptember hónapban a magyar felsőoktatásban, akkor ebből lehet rendezni" - mondta a Híradónak pénteken Klinghammer István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felsőoktatási államtitkára.

A Szegedi Tudományegyetem rektora azt mondta, az intézménynek nagy segítséget jelent a pénz. "A szükséges összeg valahol 200 és 300 millió forint közé tehető, úgy gondoljuk, hogy ennyi érkezik majd az Emmi-ből. Még a pontos számokat nem ismerjük, de Klinghammer államtitkár úr telefonon jelezte, hogy a megfelelő részt meg fogjuk kapni" - mondta Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is örül a kormány döntésének. Így utólag megkaphatják az intézmények azt a pénzt is, amit más források terhére több helyen már kifizettek a végzősök ösztöndíjára. "A végzősöknek megszűnik a hallgatói jogviszonyuk, tehát nagyon gyorsan kellett cselekedni ahhoz, hogy még ők is meg tudják kapni az ösztöndíjukat" – állapította meg Nagy Dániel, a HÖOK elnökségi tagja.

A felsőoktatásra idén 123 milliárd forint jut a költségvetésből, ezen felül 58 milliárd forintot terveztek be az évek óta húzódó kifizetésekre. A korábbi, sokszor az egyetemek számára előnytelen úgynevezett PPP-beruházások kiváltására pedig 27 milliárd forint lesz.

Hirdetés