2013. július. 12. 15:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 12. 15:47 Itthon

"Nyamvadt 10 milliárd forint" kéne - kifakadt az orvosi kamara elnöke

Az egészségügyben csak az életpályamodell első lépése valósult meg, így fordulhat elő, hogy egy rezidens többet keres, mint az őt oktató orvos - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger István szerint nőttek a bajok az ágazatban.

Tavaly az egészségügyi dolgozók béremelésére 30 milliárd forint fölötti összeget adott a kormány. Idén a 30 milliárd forint körüli összeg csak átcsoportosítással valósul meg - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Éger István szerint "nyamvadt 10 milliárd forintból" ki lehetne fizetni több tízezer műszakozó és ügyelő szakdolgozó és orvos ügyeleti díját a megemelt alapbér alapján, ezzel megszüntetve a kedélyromboló diszkriminációt. Ezt az összeget "bárkinek bárhol elő kell tudni teremteni, ha akarja" - tette hozzá.

Éger István szerint a pénzügyi kormányzat mondja meg, hogy mire mennyi pénz fordítható, és nem az egészségügyi ágazat mondja meg, hogy mire van szüksége. A Magyar Orvosi Kamara elnöke ugyanakkor elismerte: a kormány 2010-ben nehéz helyzetben vette át az egészségügyet.

Szerinte el kell ismerni a lépéseket, de egyúttal kritikával kell illetni, hogy a kormányzat nem igazán partnere a szakmának, nem érti meg, amit mondanak. Úgy tekinti, mintha minden megoldódott volna, pedig a bajok nőttek - tette hozzá a kamarai elnök.

Éger István azt mondta, az egészségügyben dolgozók életpálya-modelljének csupán az első lépcsőfoka valósult meg. A jól képzett kórházi szakorvos kevesebbet keres, mint az a rezidens, akit betanít. Amint a rezidens szakorvossá válik, elveszíti a Markusovszky-ösztöndíjat és nincs helyette keresetnövekedés - közölte.

A kamara elnöke szerint az egészségügy egyik legnagyobb problémája, hogy az orvosoknak nincs elég idejük beszélni a betegekkel.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.