Itthon MTI 2013. július. 11. 13:35

Két hét múlva temetik Buda Bélát

Július 25-én 14.15 órakor vesznek végső búcsút Buda Béla pszichiátertől, kommunikációkutatótól Budapesten, a Farkasréti temetőben - tudatta a Károli Gáspár Református Egyetem és az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével és Középkeresztjével is kitüntetett tudós, aki a kommunikációelmélet, a szociálpszichológia, a személyiségfejlődés területén végzett kiemelkedő tudományos tevékenységet, 74 éves korában, múlt vasárnap hunyt el. Buda Bélát a minisztérium és az egyetem is saját halottjának tekinti.

A közleményben idézték Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét, aki így írt a kutatóról: "a rendszerváltó generáció egyik legjelesebb képviselője volt, aki Magyarország lelki-szellemi újjáépítését az emberi közösségek lelki egészségének helyreállításán keresztül kívánta elérni. Szelíd szenvedéllyel harcolt a szenvedélybetegekért."

MTI / Czimbal Gyula

Buda Béla 1963-ban szerzett diplomát a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen (SOTE). 1978 és 1995 között a Sportkórház pszichoterápiás osztályának vezetőjeként, 1992-1995-ben a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatójaként, 1995 és 2001 között a SOTE Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyetteseként dolgozott. Pályafutása során a Nemzeti Drogmegelőzési és Módszertani Kutatóintézet tudományos igazgatója, 2004-től pedig az Országos Alkohológiai Intézet igazgatója is volt. Részt vett 2011-ben az új nemzeti drogstratégia kialakításával megbízott irányító testület munkájában.

Huszonöt éven keresztül az Orvosi Hetilap szerkesztője, 1992 és 2001 között a Pszichoterápia, 1993 és 2002 között a Szenvedélybetegségek című lap főszerkesztője volt.  A Károli Gáspár Református Egyetem felkérésére 1999-ben megalapította az intézmény bölcsészettudományi karának kommunikáció- és médiatudományi tanszékét, amelynek 2001 és 2004 között főállású vezetője volt.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.