Bűncselekmény hiánya miatt szüntette meg a nyomozást egy évig tartó vizsgálódás után a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Budapesti Regionális Osztálya huszonkettő felső és középszintű beosztású rendőri vezetőjével és beosztottjaikkal szemben – tudta meg a hvg.hu. Többek között jelentős kárt okozó költségvetési csalás, hivatali visszaélés, elöljárói hatalommal való visszaélés elkövetésében mondták ki ártatlannak őket. A feljelentettek többsége ma már nincs a testületnél.
Több mint egy éve már annak, hogy a Budapest utcáin egy bemutató keretében furikázó Jenson Button autóját szállító jármű balesetet szenvedett a repülőtérre tartva. Szerencsére komolyabb baj nem történt, ugyanakkor az ügy abszurd fordulatot vett: kiderült, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) egyenruhásai olyan jármű közlekedését biztosították, amelynek rendszáma a magyar nyilvántartásban nem szerepel.
Ezt egyébként előre ellenőrizhették volna, mert a rendőri kíséret engedélyezése szerződés alapján történik, amelyben meg kell jelölni, milyen rendszámú jármű haladásának biztosítását kérik a testülettől.
Átfogó ellenőrzés, majd feljelentés
Ez a mulasztás vezetett akkori információink alapján ahhoz, hogy Közlekedésrendészeti Főosztályon átfogó ellenőrzést rendeltek el 2011-re és 2012-re vonatkozóan. Ezt követően az akkori országos rendőrfőkapitány, Hatala József fegyelmi eljárást kezdeményezett – vezetői beosztásukból való felmentésük mellett – több parancsnok, köztük a budapesti főkapitány akkori rendészeti helyettesével, Markó Attilával szemben. Felmentették beosztásából a Közlekedésrendészeti Főosztály vezetőjét és a Biztosítási Osztály irányítóját is, mert a gyanú szerint több túlórát írtak be maguknak, és azok után állítólag jelentős összeget vettek fel.
Szintén felmerült a gyanú az egy évvel ezelőtti közlések szerint, hogy az érintettek esetleg rendezvénybiztosítási szerződésekkel, túlméretezett szállítmányok közlekedésének engedélyeztetésével trükköztek. Ezeknek a járműveknek ugyanis a nagy teher miatt nem lehet mindenhová behajtaniuk, illetve a szállítmányok közlekedését engedélyeztetni kell a rendőrségen. A legjelentősebb beosztású parancsnoknak, a főkapitány rendészeti helyettesének a hvg.hu korábbi értesülései szerint egyébként azt írták a számlájára, hogy beosztottait nem felügyelte eléggé alaposan.
Az ellenőrzés eredményeként Tóth Tamás budapesti főkapitány 2012. május 14-én feljelentést tett szolgálati tekintély megsértésének bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt a Központi Nyomozó Főügyészség Budapesti Regionális Osztályánál (a rendőrökkel szemben eljárni illetékes szervnél, amelyet korábban Budapesti Katonai Ügyészségnek neveztek).
– jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette
– szolgálati tekintély megsértésének bűntette
– hivatali visszaélés bűntette
– elöljárói hatalommal való visszaélés vétsége
– szolgálati visszaélés vétsége
– ellenőrzés elmulasztásának vétsége
– csalás vétsége
– vagyonkezelés vétsége
– magánokirat-hamisítás vétsége
Fordulat az ügyészségen
Egy év nyomozás után azonban az ügyészség egyetlen, a feljelentésben szereplő állítást sem talált megalapozottnak – tudta meg a hvg.hu. Értesülésünket a Központi Nyomozó Főügyészség Budapesti Regionális Osztályának szóvivője is megerősítette, tájékoztatása szerint a nyomozást bűncselekmény hiánya miatt idén május 14-én megszüntették.
A szóvivő nem közölt részleteket a vizsgálatról, így nem tudni, hogyan jutottak végül arra a következtetésre az ügyészségen, hogy a hosszú "bűnlajstrom" egyetlen eleme sem megalapozott. Egy volt parancsnok szerint viszont az eset nagy blama a feljelentőkre nézve. „Hogy senkivel szemben nem állt meg semmiben a bűncselekmény elkövetésének a gyanúja azt mutatja, hogy borzalmasan előkészítetlen, szakmailag hibás lehetett a feljelentés. Azt már mindenkinek az egyéni fantáziájára bízom, hogy ez miként fordulhatott elő, de tény, hogy emberek pályafutását törték derékba” – tette hozzá. Szerinte fatális hiba történhetett, olyan, ami emberek sorsát törte derékba. Megjegyezte: az ügyhöz ráadásul hozzájárult az is, hogy mindez a rendőri korrupciós ügy előtt nem sokkal került nyilvánosságra, és sokan alaptalanul összekötötték azzal az eljárással.
A fordulat érzékenyen érintheti a BRFK vezetőjét, Tóth Tamást, akit eddig is többször megvádoltak már azzal, hogy a főkapitányi széket édesanyjának, a Fidesz gazdasági igazgatójának köszönheti. Ezzel kapcsolatban egy, a hvg.hu-nak adott interjúban Tóth Tamás a következőket mondta. „Nem gondolom, hogy ez számított volna, hiszen akkor az előző kormány idején ez óriási hátrány lett volna, és akkor nem neveztek volna ki a Belváros rendőrkapitányának. Valakiről csak a munkája, az eredményei alapján lehet véleményt mondani. Egyébként meg nem politikus vagyok, hanem rendőr.”
Forrásaink szerint a nyomozások megszüntetése ennek ellenére kínosan érintheti a budapesti főrendőrt. A helyzete ugyanis eddig sem volt túlontúl kedvező, amit jelzett, hogy többször is felajánlották neki a büntetés-végrehajtás parancsnoki székét, amit ő mindig visszautasított. Ezzel azért is próbálkoztak a belügy részéről többször is, mert a tárcától és rendőri körökből származó értesülések szerint Tóth Tamás nem Pintér Sándor belügyminiszter döntése alapján foglalhatta el a budapesti főkapitányi széket, vagyis nem az ő embere.
Tóth azért sincs egyébként könnyű helyzetben, mert beosztottait sem választhatta ki. Ismert, bűnügyi helyettese, Derzsy Péter, valamint rendészeti helyettese, Kuczik János korábban a Pintér Sándor emberének és barátjának tartott, jelenleg a Nemzeti Védelmi Szolgálatot irányító Bolcsik Zoltán közvetlen beosztottai voltak a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságon.
Az ügyben természetesen elküldtük kérdéseinket a BRFK-nak is, válaszaikat egyelőre nem küldték el. Amennyiben megtörténik, természetesen közölni fogjuk azokat.