2010. augusztus. 16. 07:30 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 15. 21:02 Itthon

Budapest új főrendőre változásokat ígér

A testületben végrehajtandó szemléletváltás jegyében Pintér Sándor belügyminiszter a budapesti Rendőr-Főkapitányság élére nevezte ki Tóth Tamást, aki korábban a belvárosi kapitányságot vezette. Milyen változtatásokra készül? – kérdeztük a főkapitányt, aki saját bevallása szerint szigorú, „nehéz” ember.

hvg.hu: Ön az egyik legfiatalabb a rendőri vezetők között. Nem tart attól, hogy fiatal kora miatt nem ismerik el szakmai felkészültségét?

Tóth Tamás: Ettől nem tartok. Már a XVII. kerületi Rendőrkapitányság élére is a legfiatalabb rendőri vezetőként neveztek ki. Megálltam a helyem itt is és azután, mint a belvárosi – V. kerületi – kapitányság irányítója is. A kor önmagában semmit sem jelent, hiszen nem biztos, hogy valakit harminc éves szakmai múltjával a háta mögött elismernek és tisztelnek. Ami engem illet, a fiatalabb parancsnoki generáció tagjaként másképpen gondolkodom, könnyebben változtatok a dolgokon, mint azok, akik húsz-harminc évig ugyanazokat a munkafolyamatokat végezték, s nehezen törnek ki a megszokásokból. Lehet, hogy megfontoltabbak, de lassabban dolgoznak. Persze a fiatal kor együtt jár azzal, hogy kevesebb az ember tapasztalata.

hvg.hu: Vannak, akik szerint gyors előmenetelét legalábbis részben annak köszönheti, hogy édesanyja a Fidesz gazdasági igazgatója.

T. T.: Nem gondolom, hogy ez számított volna, hiszen akkor az előző kormány idején ez óriási hátrány lett volna, és akkor nem neveztek volna ki a Belváros rendőrkapitányának. Valakiről csak a munkája, az eredményei alapján lehet véleményt mondani. Egyébként meg nem politikus vagyok, hanem rendőr.

Hernádi Levente

hvg.hu: Mostani kinevezését a testületben szükséges szemléletváltással indokolták. Ez mit jelent? Miben más az ön tevékenysége az előző rendőri vezetéshez képest?

T. T.: Bizonyos területeken változtatni kell: szükség van a testület túlzott bürokratizmusának csökkentésére, a vezetői utánpótlás biztosítására és az állomány továbbképzésére, a különböző szervezeti egységek leterheltségének egy szintre hozására. Jelenleg hétszáz fős létszámhiány van a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, ami nagy leterheltséget jelent, mivel a bűnügyi munka mellett a közterületi jelenlétet is biztosítanunk kell.

hvg.hu: Az új kormány látványos javulást ígért a közbiztonság frontján. Ön szerint miként szoríthatóak vissza a rablások, a betörések és a garázdaságok, amelyekre – a statisztikák szerint – ön sem igen talált megoldást az V. kerületben?

T. T.: Tovább javítjuk az információáramlást az egyes bűnügyi régiók között, nagy erőket fektetünk a körözött személyek elfogására. Nagyon részletes elemző munka kezdődött az irányításommal annak érdekében, hogy az eddigi esetleges hibák megmutatkozzanak, és új lehetőség táruljanak fel. Mindennek célja, hogy kevesebb bűncselekmény történjen Budapesten, a fővárosiaknak nagyobb legyen a biztonságérzetük.

hvg.hu: Mindehhez mit vár el a budapesti rendőröktől?

T. T.: Azt, amit én magammal szemben is elvárok. A parancsnokoknak másképpen kell dolgozniuk. Elsősorban ismerniük kell a szervezetüket, ezért senkinek sem lehet csak úgy elüldögélni az osztályvezetői székében. Az állomány minden tagját teljesítménye alapján fogom értékelni.

Hernádi Levente

hvg.hu: Ön pedig cserében rendezi a bérüket, amit már évek óta ígérnek nekik?

T. T.: Erre törekszünk, de sajnos a jelenlegi költségvetési helyzetben egyelőre a közszféra egyetlen területén sem számíthatnak a dolgozók fizetésemelésre.

Hernádi Levente

hvg.hu: Sokak véleménye szerint ön túl sokat követel és túlságosan ellenőrzi a beosztottait. Miért?

T. T.: Mint említettem, ahhoz, hogy egy vezető jó döntést hozzon, ismernie kell a szervezetét, amihez viszont az állományt ellenőrizni kell. És az, aki azt gondolja, hogy ezt elég évente egyszer megtenni, téved. Éppen ezért elvárom a vezetőimtől, hogy a beosztottaik tevékenységét folyamatosan figyelemmel kísérjék. Ha nincs jó információ, nincs jó döntés. Minden budapesti rendőrnek megvan a munkája, és elvárom, hogy szolgálati idejüket rendőri hivatásuk teljesítésére fordítsák. Soha nem tűrtem el a munka alól való kibúvást.

hvg.hu: Minden ügyben ilyen szigorú munkát követel? Hogyan biztosítja, hogy a politikai felhangoktól kísért nagy ügyekben, mint például a BKV-s nyomozás, a rendőrök politikai befolyás vagy elvárás nélkül járjanak el?

T. T.: A BKV-s üggyel már nem a BRFK foglalkozik, hanem a Központi Nyomozó Ügyészség. A rendőrség pártpolitikától független szervezet, politikától függetlenül, kizárólag a szakma szabályainak és a jogszabályoknak megfelelően kell nyomoznunk minden ügyben, akármelyik oldal érintett is benne – ha az egyáltalán. Amennyiben a kormánypárt részéről tapasztalunk visszásságot, ugyanúgy nyomozunk majd, mint azokban az ügyekben, ahol az ellenzék érintett. A rendőrség jogalkalmazó szerv, és ebbe nem fér bele a különböző politikai erőknek való megfelelés. A poltikasemlegességet garantálja a független ügyészi felügyelet intézménye is.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.