2013. július. 05. 12:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 05. 12:59 Itthon

Scheppele: Orbánt magára hagyták a Tavares-jelentéssel

Cserbenhagyta a Fideszt az európai pártcsaládja a Tavares-jelentés elfogadásakor, amely az Orbán-kormány leghatározottabb hivatalos elítélése – ezt írta Kim Lane Scheppele amerikai politológus és alkotmányjogász.

"Európa ma tett azért, hogy rászorítsa a magyar kormányt azoknak az alkotmányos értékeknek a betartására, amelyeket buzgón támogatott, amikor közel egy évtizede csatlakozott az Európai Unióhoz" – írta még szerdán a Tavares-jelentés európai parlamenti elfogadása után Kim Lane Scheppele, a Princeton egyetem alkotmányjogász professzora, aki már korábban is több cikket közölt az Orbán-kormánnyal kapcsolatban.

Scheppele szerint a jelentés pontos jegyzék a Fidesz-kormány ellen, és erős programot ad az Európai Unió intézményei számára ahhoz, hogy visszahozzák Magyarországot az európai gyülekezetbe. "A jelentés elfogadásával Európa végre nemet mondott Orbán Viktor miniszterelnökre és alkotmányos forradalmára" – írja hozzátéve, hogy a Tavares-jelentés a Fidesz-hatalom elmúlt hároméves konszolidálásának messze a leghatározottabb és legkövetkezetesebb hivatalos elítélése.

Scheppele rámutat, mivel az EP-ben nagy többséggel fogadták el a jelentést, és a Fidesz szövetségesei, vagyis a néppárti képviselők közül is többen megszavazták, ez megcáfolja a magyar kormány állítását, miszerint a jelentés csak a baloldal összeesküvése lenne. Az Európai Néppárt hivatalosan támogatta a magyar miniszterelnököt, de nem követelt meg ennek megfelelő szavazást, bár a Fidesz arra számított, hogy majd a pártfegyelem megmenti.

Scheppele felhívja a figyelmet arra, hogy a javasolt módosításokról tartott név szerinti szavazásokon a néppárt és a konzervatívabb Európai Konzervatívok és Reformisták (EKR) -frakció tagjai úgy szavaztak, hogy a legdöntőbb pontokon megakadályozták a jelentés felhígítását. "Hol volt az egyesült európai jobboldal, amikor Orbánnak szüksége volt rá? A jelek szerint nem az ő táborában" – vonja le a következtetést a politológus.

Scheppele összefoglalja a Tavares-jelentés javaslatait is: ezek szerint Magyarországgal nem lehetne másról tárgyalni, mint amit a jelentés kifogásol egészen addig, amíg ezek nem változnak meg ("riasztási menetrend"); az Európai Bizottságból, az Európa Tanácsból és az Európai Parlamentből delegált tagokból felállítanának egy bizottságot, amely figyelemmel kíséri a magyarországi fejleményeket ("trilógus"); illetve felállítanának egy független szakértőkből álló bizottságot, amely megvizsgálná, hogy az egyes tagállamok megfelelnek-e a csak az uniós felvételkor vizsgált koppenhágai kritériumoknak (Koppenhágai Bizottság). A jelentés alapján ha Magyarország ezeknek nem tesz eleget és nem működik együtt, akkor már alkalmazni lehet a sokat emlegetett 7. cikkelyt, vagyis az uniós szavazati jog felfüggesztését is.

Scheppele felidézi azt is, hogy mik azok, amelyeket az újonnan felállítandó bizottságok vizsgálhatnának, és megállapítja, ezek "együttesen a Fidesz hatalomgyakorlásának gyökerét alkotják".

Kim Lane Scheppele írásának teljes magyar fordítását a Galamus.hu-n olvashatják.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.